Справа № 2а/1570/1182/2011
31 травня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Великомихайлівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 289, 95 грн., -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 18 серпня 2010 року в ході розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було встановлено, що ОСОБА_1 на момент реєстрації в якості безробітного не повідомив спеціалістів районного центру зайнятості про те, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.01.2011 року за № 8067449, тим самим порушивши ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Також, позивач зазначає, що за результатами розслідування директором Великомихайлівського районного центру зайнятості було прийнято рішення про повернення коштів ОСОБА_1 (наказ № НТ 100820 від 20.08.2010 року) та направлено претензію від 27.08.2010 року № 866, проте до теперішнього часу відповідачем кошти в сумі 289 грн. 95 коп. не повернуті. Враховуючи вищевикладене позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 кошти в розмірі 289 грн. 95 коп.
До судового засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно. Надав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить справу розглядати за відсутності позивача.
Відповідач до судового засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши та проаналізувавши надані докази суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення»контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Згідно п. б ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
09.10.2007 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Великомихайлівського районного центру зайнятості, як такий, що шукає роботу (а.с. 7).
09.10.2007 року наказом Великомихайлівського районного центру зайнятості № НТ071009 відповідачу надано статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю з 09.10.2007 року по 02.10.2008 року. 20.06.2008 року наказом Великомихайлівського районного центру зайнятості № НТ080620 припинено виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг ДСЗ відповідно до п.п. 10 п. 1 ст. 31 Закону України «про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(а.с. 30)
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248 (далі -Порядок), розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
18 серпня 2010 року головним спеціалістом-бухгалтером відділу фінансів та бухгалтерського обліку РЦЗ Мрачко Тетяною Володимирівною на підставі листа ДЦЗ № 18-5145/0/6 від 06.08.2010 року та наказу Великомихайлівського районного центру зайнятості № 90 від 18.08.2010 року проведено розслідування, за результатами якого складено акт № 85 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 18.08.2010 року. (а.с. 9-10). Розслідуванням встановлено, що в період перебування у статусі безробітного ОСОБА_1 15.05.2008 року був зареєстрований як фізична особа-підприємець, що призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 6 Порядку у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Згідно наказу Великомихайлівського районного центру зайнятості від 20.08.2010 року № 98 було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 незаконно отриманих коштів в якості виплат допомоги по безробіттю в сумі 289 грн. 95 коп. Зазначений наказ від 20.08.2010 року та претензію про відшкодування коштів від 27.08.2010 року було отримано відповідачем 01 вересня 2011 року (а.с. 27, 28, 29).
Відповідно до п. 8 Порядку у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Даних щодо оплати даної заборгованості на дату розгляду справи відповідачем до суду не надано.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування своїх позовних вимог і адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ст. ст. 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Великомихайлівського районного центру зайнятості кошти у розмірі 289 грн. 95 коп. до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на р/р 37172300900175, одержувач Великомихайлівський районний центр зайнятості, 20995752, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя