Справа № 10567/10/1570
25 травня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
при секретарі Мішкевич А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Малиновському районі міста Одеси про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340 та № 0003162340, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що штрафні (фінансові) санкції застосовані податковими повідомленнями-рішеннями Державної податкової інспекції в Малиновському районі міста Одеси від 21 травня 2010 року № 0003152340 та № 0003162340 є неправомірними, оскільки у діях Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не було фактичних порушень чинного законодавства, а Державною податковою інспекцією в Малиновському районі міста Одеси застосовувались нормативно-правові акти, що не мають відношення до платника єдиного податку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 5 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1269, у Книзі обліку доходів і витрат відображаються сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг), та сума виручки від продажу товарів (надання послуг) -з підсумком за день (а не миттєво). Крім того, позивач зазначає, що фізична особа-підприємець, який сплачує єдиний податок не має каси і не веде касову книгу та взагалі не повинен відображувати товарні залишки згідно з діючим законодавством, окрім належного ведення Книги обліку доходів та витрат. Позивач вважає необґрунтованим зазначенням податковим органом, що фізичною особою-підприємцем порушено п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, оскільки, фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку, за чинним законодавством не зобов'язані вести облік придбаних або проданих товарів, а обліковують лише витрати та доходи, тобто, грошові кошти, які вони витрачають або отримують у процесі здійснення підприємницької діяльності. А тому, позивач зазначає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340 є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки суб'єкт підприємницької діяльності притягнутий до відповідальності за невиконання дій, які він не зобов'язаний вчиняти.
Також, позивач зазначає, що незаконним є рішення № 0003162340 від 21.05.2010 року, оскільки, фізична особа-підприємець -платник єдиного податку має право зберігати за місцем здійснення підприємницької діяльності готівкові кошти, які були ним отримані раніше, та вправі не здавати готівкову виручку, а також, що ліміт каси підприємця також не встановлюється, тобто у підприємця за місцем здійснення його діяльності можуть знаходитись готівкові кошти, які є виручкою за попередній день, тиждень, місяць тощо.
Приймаючи до уваги вищевикладене, позивач просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340 та № 0003162340.
До судового засідання 25.05.2011 року позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно. Надав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності та зазначає, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні з позовом не погодився, проти його задоволення заперечував, в обґрунтування заперечень зазначив, що на підставі направлення ДПА в Одеській області на проведення планової перевірки від 09.04.2010 року № 2386/23-7017 проведена перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за результатами якої складено акт від 19.04.2010 року № 1828/15/32/23/2829123055 перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обіг готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. Представник відповідача зазначає, що перевіркою встановлено, що суб'єктом господарювання не ведеться у встановленому порядку облік товарних запасів за місцем їх реалізації, чим порушено п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР. Також, представник відповідача зазначає, що актом перевірки зафіксовано, що за 15.04.2010 року у Книзі обліку доходів і витрат не обліковано грошові кошти на загальну суму 1 079 грн., чим порушено п. 2.6 гл. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Мінюсті України 13.01.2005 року за № 40/10320. На підставі вищевикладеного, представник відповідача просить суд відмовити фізичній особі-підприємцю Джеріду Нуреддіну у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
18 вересня 2009 року виконавчим комітетом Одеської міської ради зареєстровано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 та видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця № 954220 (а.с. 10).
Відповідно до свідоцтва від 01 січня 2010 року Серія НОМЕР_1 про сплату єдиного податку позивач зареєстрований платником єдиного податку (а.с. 11).
З 15 квітня 2010 року до 19 квітня 2010 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Одеській області проведено перевірку господарської одиниці крамниця, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, суб'єкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
За результатами зазначеної перевірки посадовими особами Державної податкової адміністрації в Одеській області складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій від 15.04.2010 року (а.с. 13-14).
В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення позивачем п. п. 2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованого в Мінюсті України 13.01.2005 року за № 40/10320, та п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР та п. 5 Порядку ведення Книги облік доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1269, а саме: сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків за 15.04.2010 року склала 2 373, 0 грн. (з урахуванням суми покупки -469, 0 грн.), згідно книги обліку доходів і витрат за 15.04.2010 року обліковано 825, 0 грн., тобто за 15.04.2010 року у книгу обліку доходів і витрат не була оприбуткована сума -1079, 0 грн.; фактичні залишки товарно-матеріальних цінностей, які знаходяться в реалізації в крамниці за цінами реалізації не обліковані до книги обліку доходів і витрат.
На підставі акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій від 15.04.2010 року Державною податковою інспекцією у Малиновському районі міста Одеси було винесено рішення № 0003152340 від 21.05.2010 року, яким встановлено порушення п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно зі статтями 20, 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 4 767 грн.; рішення № 0003162340 від 21 травня 2010 року, яким встановлено порушення п. п. 2.6 п. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637, та на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року № 436/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 5 395 грн. (а.с. 15, 16).
Зазначені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій були отримані позивачем та оскаржені в адміністративному порядку до ДПА в Одеській області та до ДПА України (а. с. 17-18, 21-22). За результатами розгляду скарг ДПА в Одеській області та ДПА України були прийняті рішення про залишення без змін рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340 та № 0003162340, а скарги -без задоволення (а. с. 19-20, 23-24).
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, здійснюючи розрахункові операції в наявній або безготівковій формі зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону України № 265/95-ВР встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою -суб'єктом підприємницької діяльності ведеться в порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою -в порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок по веденню обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Згідно з Указом Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності малого підприємництва»зі змінами та доповненнями, СПД -фізичні особи мають можливість застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності при додержані ними умов, визначених статтею 1 Указу № 727/98, зокрема обсяг виручки від реалізації продукції за календарний рік, який не повинен перевищувати 500 000 грн.
Статтею 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ) визначено, що виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Згідно ст. 4 Указу форма Книги обліку доходів і витрат, які підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, а також порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюється Державною податковою адміністрацією України. Для платника єдиного податку - фізичної особи порядок ведення Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом ДПАУ від 29.10.99 р. N 599 "Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі" (далі - Порядок) та зареєстровано в Мінюсті України 02.11.99 р. N 752/4045.
Пунктом 8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року N 599, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за N 752/4045, встановлено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком N 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року N 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року за N 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий доход".
Відповідно до п. п. 1, 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1269 від 26 вересня 2001 року, книга обліку доходів і витрат (далі - книга) ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством (далі - суб'єкти підприємницької діяльності). Суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.
Порядок реєстрації та ведення Книги обліку доходів і витрат (далі - Книга), які ведуть громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, розроблено Державною податковою адміністрацією України відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" і наказу Міністерства фінансів та Міністерства статистики України від 16 жовтня 1997 року N 216/27 "Про часткову зміну Порядку реєстрації та ведення товарно-касової книги при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо неправомірності винесення Державною податковою інспекцією в Малиновському районі міста Одеси рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.05.2010 року № 0003152340 за порушення п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР, оскільки, обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів. Форма Книги обліку доходів і витрат згідно додатку № 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 № 12, не передбачає ведення обліку товарних запасів.
Проте, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо того, що на час перевірки 15.04.2010 року Книга обліку доходів і витрат була надана перевіряючим, а тому фізична особа-підприємець Джерід Нуреддін не мав можливості своєчасно внести запис до книги обліку доходів і витрат, у встановленому законом порядку, та, що фізична особа-підприємець -платник єдиного податку має право зберігати за місцем здійснення підприємницької діяльності готівкові кошти, які були ним отримані раніше, та вправі не здавати готівкову виручку, а також, що ліміт каси підприємця також не встановлюється, тобто у підприємця за місцем здійснення його діяльності можуть знаходитись готівкові кошти, які є виручкою за попередній день, тиждень, місяць тощо, оскільки, відповідно до Порядку реєстрації та ведення Книги обліку доходів і витрат громадяни, які самостійно (безпосередньо) здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, графи 1, 2, 3, 4, 5 і 6 заповнюють за кожний день реалізації з виведенням підсумків по закінченні кожного дня. Показники, що зазначаються у графах 4, 5 і 6 заповнюються підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу. Наприкінці робочого дня підбиваються підсумки всіх сум, отриманих за реалізований товар, і виводиться денна сума валового доходу.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340 прийнято необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття цього рішення, а тому позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340, в решті позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов -задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції в Малиновському районі міста Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 травня 2010 року № 0003152340.
У задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 30.05.2011 року.
Суддя
30 травня 2011 року