Справа № 2а-2291/10/1570
24 травня 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Федусик А.Г.,
при секретарі - Пальоной І.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Приватного акціонерного товариства «Іллічівський паливний термінал»про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач (далі інспекція) звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Іллічівський паливний термінал»(далі ПАТ) мотивуючи його тим, що на підставі плану роботи органів державного контролю за цінами на І квартал 2010 року, листом від 18.01.2010 року за №11-224 було повідомлено відповідача про необхідність здійснення планового заходу щодо перевірки порядку застосування регульованих цін (тарифів), але відповідач листом від 01.02.2010 року №45 відмовив у допущені посадових осіб до здійснення заходів державного нагляду, посилаючись на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»на період до грудня 2010 року. Позивач зазначає, що відповідач, згідно критеріїв, затверджених постановою КМУ №483 від 21.05.2008 року, відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, і на нього не розповсюджується дія мораторію, встановленого постановою КМУ №502 від 21.05.2009 року, щодо проведення планових перевірок. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом, в якому позивач просить зобов'язати ПАТ допустити посадових осіб до здійснення планової перевірки та надати перевіряючим всі необхідні для здійснення повноцінної перевірки первинні бухгалтерські документи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав у повному обсязі заявлені вимоги з підстав, викладених в позові (а.с. 3-4).
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на письмові заперечення на позов (а.с.14-15, 55-56), пояснивши при цьому, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до грудня 2010 року»Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009р. №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської дальності на період до 31 грудня 2010 року»було запроваджено мораторій строком до 31.12.2010р. на проведення планових перевірок суб'єктів господарювання з боку органів і посадових осіб, уповноважених законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності відносяться до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів). Згідно критеріїв, затверджених постановою КМУ №483 від 21.05.2008 року, підприємство не відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, і на нього розповсюджується дія мораторію, встановленого постановою КМУ №502 від 21.05.2009 року, щодо проведення планових перевірок.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Листом від 18.01.2010 року за №11-224 інспекція повідомила ПАТ про необхідність здійснення планового заходу щодо перевірки порядку застосування регульованих цін (тарифів), який було отримано (а.с.5).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до грудня 2010 року»Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009р. №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської дальності на період до 31 грудня 2010 року»було запроваджено мораторій строком до 31.12.2010р. на проведення планових перевірок суб'єктів господарювання з боку органів і посадових осіб, уповноважених законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності відносяться до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
На підставі вказаної постанови КМУ листом від 01.02.2010 року №45 ПАТ відмовило у допущені посадових осіб інспекції до здійснення заходів державного нагляду (а.с.8-9).
Відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»Кабінет Міністрів України Постановою від 21 травня 2008р. №483 затвердив критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Відповідно до п.1 вищевказаних критеріїв, вони встановлені лише для суб'єктів господарювання, що займаються діяльністю з реалізації продукції, товарів і послуг, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів).
П.3 цих критеріїв передбачено, що суб'єктами господарювання з високим ступенем ризику визнаються ті з них, що:
1) займають монопольне (домінуюче) становище на ринку;
2) є суб'єктами природних монополій;
3) реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. гривень на рік;
4) провадять діяльність з реалізації продукції, товарів і послуг, коливання цін (тарифів) на які протягом місяця перевищує 10 відсотків;
5) порушують державну дисципліну цін.
Статтею 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»встановлено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Статтею 7 зазначеного Закону передбачено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів, а статтею 9 вказаного закону передбачено, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються лише на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
В ході розгляду справи позивачем не було надано суду доказів того, що ПАТ відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Крім цього, в судовому засіданні представник позивача пояснив, що до прийняття рішення про проведення спірної перевірки інспекцією взагалі не оцінювався та не визначався ступень ризику ПАТ в розумінні зазначеної постанови КМУ. Також не було позивачем надано суду підчас розгляду справи і доказів того, що відповідачем виконуються роботи, надаються послуги, вартість яких регулюються державою.
Отже, якщо суб'єкт господарювання не займається господарською діяльністю з реалізації продукції, товарів і послуг, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, що мають вирішальне соціальне значення, а також не займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, на його діяльність не розповсюджується державне регулювання цін (тарифів).
Таким чином, на господарську діяльність ПАТ не розповсюджується державне регулювання цін (тарифів), оскільки воно не займається вищевказаною господарською діяльністю, та не займає монопольного становища на ринку, що підтверджується також листом Антимонопольного комітету України від 25.03.2009 року №36-29/02-2509 (ас.10-11).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В ході розгляду справи позивачем не було надано суду будь-яких належних доказів на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог, а відповідач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування своїх заперечень проти позову (а.с.14-15, 55-56).
З урахуванням зазначеного суд вважає необхідним відмовити у задоволенні позову інспекції в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про ціни та ціноутворення», Постановами КМУ від 21 травня 2008р. №483 та від 21 травня 2009 року №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до грудня 2010 року, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164 КАС України, суд -
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Приватного акціонерного товариства «Іллічівський паливний термінал» про зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя А.Г.Федусик
24 травня 2011 року .
/