Справа № 2а/1570/3310/2011
05 травня 2011 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України про зобов'язання внести зміни в наказ про звільнення №392 від 27.05.2010р. шляхом доповнення наказу реченням: звільнити у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу та визнання протиправними дій, що полягають в утриманні у розпорядженні Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України понад строку, визначеного у пункті 117 «Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців», -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд зобов'язати Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України внести зміни в наказ про звільнення №392 від 27.05.2010р. шляхом доповнення наказу реченням: «звільнити у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу»та визнати протиправними дії Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України, що полягають в утриманні ОСОБА_1 у розпорядженні Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України понад строку, визначеного у пункті 117 «Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців».
Відповідно до п.п.5,6 ч.1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч.1,3 ст.99 КАС України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.99 КАС України (у редакції чинній згідно з п.1 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів»від 07.07.2010р. №2453-VI) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Так, як з'ясовано судом та вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач - ОСОБА_1, 04.05.2011р. звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому оскаржує дії Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України, що полягають в утриманні позивача в розпорядженні Командувача Сухопутних військ ЗСУ понад двохмісячного строку, визначеного у пункті 117 “Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців”, та просить зобов'язати Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України внести зміни в наказ про звільнення ОСОБА_1 від 27.05.2010 року №392 шляхом доповнення наказу реченням “звільняється у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу”.
Також, до адміністративного позову позивачем в порядку ст.100 КАС України додана заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій позивачем зазначено, що законодавчо визначений строк щодо оскарження дій Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України, що полягають в утриманні ОСОБА_1 в розпорядженні Командувача Сухопутних військ ЗСУ понад строку, визначеного у пункті 117 “Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців”, та зобов'язання Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України внести зміни в наказ про звільнення ОСОБА_1 від 27.05.2010року №392 шляхом доповнення наказу реченням “звільняється, у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу” пропущений ним, у зв'язку із застосуванням досудового порядку врегулювання даного спору.
Частиною 4 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, системний аналіз вищенаведених положень чинного процесуального законодавства свідчить про те, що можливість використання досудового врегулювання спору повинна бути чітко передбачена законом.
Разом з тим, судом з'ясовано, що приписами Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992р. №2232-XII та Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001року №1053/2001 (зі змінами та доповненнями), якими визначено статус військовослужбовців, не передбачена можливість досудового порядку вирішення даної категорії спорів.
Відтак, виходячи з наведеного, суд доходить висновку щодо необґрунтованості тверджень та посилань позивача на факт досудового врегулювання даного спору, як на підставу поважності причин, з яких було пропущено строк звернення до суду, оскільки положеннями чинного законодавства не передбачено можливість досудового врегулювання даного спору, та у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для визнання означених причин пропуску строку звернення до суду поважним та відповідно підстав для його поновлення.
Також, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Відповідно до п. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що до матеріалів адміністративного позову не додано відповідних, належних доказів, які б підтверджували наявність дійсно поважних причин, за яких позивачем порушено законодавчо визначений строк звернення до суду з адміністративним позовом за захистом прав, свобод та інтересів, суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 до Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України про зобов'язання внести зміни в наказ про звільнення №392 від 27.05.2010р. шляхом доповнення наказу реченням: звільнити у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу та визнання протиправними дій, що полягають в утриманні у розпорядженні Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України понад строку, визначеного у пункті 117 «Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців», залишити без розгляду.
Керуючись ч.ч.1,3,4 ст.99, ч.1 ст.100, ст.ст.160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України про зобов'язання внести зміни в наказ про звільнення №392 від 27.05.2010р. шляхом доповнення наказу реченням: звільнити у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, з правом носіння військової форми одягу та визнання протиправними дій, що полягають в утриманні у розпорядженні Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України понад строку, визначеного у пункті 117 «Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців», залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Харченко Ю.В.