Постанова від 04.05.2011 по справі 2а/1570/1282/2011

Справа № 2а/1570/1282/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2011 року

о12год.50хв. м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Гурченковій Г.М.

За участю представників сторін:

Від позивача: представник ДПІ у Біляївському районі Одеської області ОСОБА_1 -за довіреністю №13 від 11.03.2009р.

Від відповідача: ОСОБА_2 до суду не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином та своєчасно.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по сплаті суми штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 13 657грн., -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області, в якому позивач просить суд стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість перед бюджетом по сплаті суми штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 13 657грн. за порушення застосування РРО та відсутність ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 заборгованості у загальній сумі 13657грн., яка утворилась внаслідок несплати відповідачем суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених рішеннями Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області від 12.11.2010р. №0002912305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 7641грн., та №0002922305 про застосування фінансових санкцій на суму 6016грн., за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у строк до 25.02.2011р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.

Ухвалою суду від 25.02.2011р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 23.03.2011р.

Відповідач у судові засідання 23.03.2011р. та 28.04.2011р. не з'явився, про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином та своєчасно, проте наявна у матеріалах справи судова кореспонденція, яка надсилалася на зазначену в реєстраційних документах адресу відповідача, поверталася до суду з відповідними поштовими повідомленнями з відмітками органу зв'язку - «за зазначеною адресою не знаходиться», з яких вбачається, що адресат -ОСОБА_2 за вказаною у реєстраційних документах адресою, зокрема, АДРЕСА_1, не знаходиться. При цьому, як вбачається з наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця місцезнаходженням ОСОБА_2 є саме - АДРЕСА_1.

Відповідно до ч.1 ст.40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.

Таким чином, з огляду на відсутність у судових засіданнях відповідача та відсутність будь-яких заперечень з його боку на адміністративний позов, справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до приписів ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.

Фізична особа -підприємець ОСОБА_2 зареєстрований Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області 16.03.2009р., про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №25310000000061030 та видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 серії НОМЕР_2.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 28.10.2010р. фахівцями ДПІ у Біляївському районі Одеської області Черновою Л.Л. та Алексєєвим О.В. на підставі направлення №5032/23-7017 від 14.10.2010р. була проведена перевірка дотримання ФОП ОСОБА_2 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Вказана перевірка була проведена на підставі Законів України від 4 грудня 1990 року №509 - ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996року №98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 1 червня 2000 року №1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004року №637.

За наслідками вказаної перевірки складено акт №3953/15/32/23/НОМЕР_1 від 28.10.2010р. «Перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності тютюнових патентів і ліцензій», в якому встановлено, що розрахункова операція на суму 325,00грн. через РРО не проведена, не ведеться облік товарно-матеріальних запасів за місцем реалізації на загальну суму 3008,00грн. та не забезпечена наявність відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на суму 3008,00грн., чим порушено вимоги п.п.1,12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та ч.10 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

На підставі означеного акта перевірки ДПІ у Біляївському районіОдеської області були прийняті рішення від 12.11.2010р. №0002912305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 7641,00грн. за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки та №0002922305 про застосування фінансових санкцій на загальну суму 6016,00грн. за порушення законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Означені рішення ДПІ у Біляївському районі Одеської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій були своєчасно надіслані на адресу відповідача рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення, про що свідчать наявні в матеріалах справи належним чином засвідчені копії відповідних поштових квитанцій від 12.11.2010р. №9479 та 9478, але у зв'язку з неможливістю їх вручення відповідачу, з урахуванням приписів пп.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, чинній на момент здійснення перевірки), відповідно до якого у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу, були розміщені на дошці податкових оголошень, що підтверджується наявним у матеріалах справи відповідним актом ДПІ у Біляївському районі Одеської області від 17.11.2010р.

Доказів оскарження відповідачем зазначених рішень ДПІ у Біляївському районі Одеської області від 12.11.2010р. №0002912305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 7641,00грн. та №0002922305 про застосування фінансових санкцій на суму 6016,00грн., суду не надано.

Згідно ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995р. (зі змінами та доповненнями) контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари, інших вимог цього Закону здійснюють орган державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з п.1 ст.17 даного закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до статті 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст.25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до ч.10 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно з абз.5 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Таким чином, виходячи з наведеного та як вбачається з наявної у матеріалах справи облікової картки платника станом на 04.02.2011р., яка ведеться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р №276 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123) за ФОП ОСОБА_2 рахується заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у загальній сумі 13657грн., з яких 7641,00грн. - за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки та 6016,00грн. -за порушення законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Частиною з 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають приписам чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки, а також відсутність ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями у загальному розмірі 13657,00грн.

Керуючись ч.4 ст.128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по сплаті суми штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 13 657грн., задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідент.№НОМЕР_1) до Державного бюджету України

- код отримувача 23214723, отримувач Відділення державного казначейства у Біляївському районі, код платежу 3021080900 в ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, р/р №31118104700111, суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки у розмірі 7641(сім тисяч шістсот сорок одна)грн. 00коп.

- код отримувача 23214723, отримувач Відділення державного казначейства у Біляївському районі, код платежу 3021081100 в ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, р/р №31116106700111, суму фінансових санкцій за порушення законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 6016(шість тисяч шістнадцять)грн. 00коп.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 04 травня 2011 року.

Суддя Харченко Ю.В.