Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
13.04.2011 р. 13:04 Справа № 2а-2131/11/1470
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С., розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження,
за позовомУправління Пенсійного фонду України
в м. Южноукраїнську,
б-р Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївської
області, 55002
доВідділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Южноукраїнську,
б-р. Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївської області,
55002
прозобов'язання прийняття до заліку та включити в щомісячний акт звірки суму виплаченої адресної допомоги особам, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2009 р. по 30.08.2009 р. у розмірі 42 358, 97 грн.,
Позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про зобов'язання прийняття до заліку та включити в щомісячний акт звірки суму виплаченої адресної допомоги особам, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2009 р. по 30.08.2009 р. у розмірі 42 358, 97 грн.
13.04.11 р., до початку судового засідання, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності його представника в порядку письмового провадження та про підтримання позовних вимог. Клопотання позивача судом задоволене.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення і просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Справа розглядається у письмовому провадженні відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, заслухавши пояснення відповідача, суд, -
Управління Пенсійного фонду України м. Южноукраїнську діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.02р. № 8-2 (з відповідними змінами). Основним завданням управління визначено облік платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збирання та акумулювання в районі внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду.
Положеннями Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності ” -1999р. №1105 (далі Закон 1105) встановлено, що страхові виплати мають бути пов'язані із страховими випадками, що спричинені ушкодженням здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання застрахованої особи.
Державна адресна допомога надається Пенсійним фондом у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100% прожиткового мінімуму, на двох - 120% прожиткового мінімуму, на трьох і більше -150% прожиткового мінімуму, а також у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат інвалідам не досягає прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, з урахуванням приписів постанови КМУ № 265 від 26.03.2008 р. „Деякі питання пенсійного забезпечення”, постанови КМУ “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення”№1215 від 18.09.2004 р.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 р. №235 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2009 рік” виплата надбавок, підвищень до пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною першою пункту 6 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення”. Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Ст. 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” передбачено перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Державна адресна допомога не передбачена у вказаному переліку соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються відповідачем відповідно наведеного Закону. Таким чином, щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру за рахунок коштів Пенсійного фонду України та державного бюджету. Щомісячна державна адресна допомога не є соціальними виплатами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та не пов'язана з нещасним випадком на виробництві. Сума державної адресної допомоги не була і не може бути прийнята Фондом до відшкодування тому, що згідно з в п.4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання № 5-4/4, зазначено витрати, пов'язані з виплатою зазначених пенсій, які відшкодовуються Фондом на центральному рівні Пенсійному Фонду України. Зокрема, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинила втрату працездатності”, та інших нормативно-правових актів, а саме: - сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалась пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; - допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; - сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Таким чином, п.4 Порядку № 5-4/4 визначений виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Форма акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, у зв'язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві, затверджена постановою №5-5/4 (додаток 3, затверджена форма акту звірки додається) та не містить рядка про включення до актів сум державної адресної допомоги, а лише витрати, передбачені п.4 Порядку № 5-4/4.
Виплата щомісячної державної адресної допомоги не пов'язана із страховими випадками та не передбачена Порядком 5/4-4, а тому не повинна відшкодовуватися Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України.
Таким чином, вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську щодо стягнення сум виплаченої адресної допомоги в розмірі 42 358,97 грн. є безпідставними, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-162, КАС України, суд, -
1. В задоволені позову відмовити.
2. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя В. С. Брагар