Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
13.04.2011 р. Справа № 2а-2132/11/1470
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Управління ПФУ в Братському районі Миколаївської області, смт.Братське, Миколаївська область
до відповідача: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Братському районі Миколаївської області, смт.Братськ, Миколаївська область суть спору: зобов'язання вчинити певні дії.
Головуючий суддя Середа О. Ф.,
секретар судового засідання Чайкіна М.С.
від позивача: не з'явився.
від відповідача: ОСОБА_1
Встановив
28 вересня 2009 року Управління Пенсійного фонду України в Братському районі Миколаївської області (надалі - позивач) звернулось до суду із позовом про зобов'язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Братському районі Миколаївської області (надалі -відповідач) включити в акт щомісячної звірки суму виплаченої державної адресної допомоги за період з червня 2008 р. по серпень 2009 р. на загальну суму 106775,18 грн.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.03.2010 року провадження у справі було закрито на підставі п.1 ч. 1. Ст.. 157 КАС України.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2011 року ухвалу про закриття провадження у справі було скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для розгляду.
У судовому засідання від 13.04.2011 року представник відповідача позовні вимоги не визнала з підстав викладених у запереченнях.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, про причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Згідно з частиною 4 статті 26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.
Частиною 2 пункту 5 статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” встановлено, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. Страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Пунктом 5 статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” на Фонд соціального страхування від нещасних випадків покладено обов'язок співпрацювати з іншими фондами соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання визначений Порядком відшкодування витрат Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України та постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 № 5-4/4 (далі -Порядок № 5-4/4).
В основу цього механізму покладено проведення щомісячних звірок витрат на відповідні виплати територіальними підрозділами зазначених фондів. Акти звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в АРК, областях, які узагальнюють та узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та подають її Пенсійному фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Пунктом 6 Порядку №5-4/4 передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють та узгоджують Довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідних коштів Пенсійному Фонду України до 25 числа наступного за звітним. (п. 7 Порядку).
На виконання зазначеної норми, позивач надав відповідачу списки осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, в тому числі державна адресна допомога за період з червня 2008 р. по серпень 2009 р. включно для включення та подальшого відшкодування суми державної адресної допомоги в Акт звірки на загальну суму 106775,18 грн.
Згідно з п.4 Порядку №5-4/4 відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення” та “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, а також інших нормативно-правових актів, а саме:
- сума основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищевказану пенсію; сума витрат ПФУ з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Таким чином, п.4 Порядку №5-4/4 визначений виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Форма акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затверджена постановою №5-5/4, і не містить рядка про включення до актів сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії.
Щомісячна державна адресна допомога до пенсії та підвищення до пенсії не належать до числа послуг та страхових виплат відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.
Крім того, слід також зазначити, що Порядком №5-4/4 передбачено здійснення відповідних розрахунків (відшкодування витрат) на централізованому рівні, тобто, між фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України, цей порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розраховано на відсутність спору.
Отже, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду в Братському районі Миколаївської області про зобов'язання відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в братському районі Миколаївської області прийняти до заліку та включити в акт щомісячної звірки витрати на виплату державної адресної допомоги за період з червня 2008 р. по серпень 2009 року в загальній сумі 106775,18 грн., не відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права, визначеного законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -
В задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Братському районі Миколаївської області - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку
Головуючий суддя О.Ф. Середа