Справа № 2518/8-а-17/11
13 травня 2011 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області
у складі: головуючої - судді Павленко О.В.
при секретарі Левошко І.Г.
переглянувши у відкритому судовому засіданні за нововиявленими обставинами справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області, про визнання бездіяльності протиправною та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії,
Постановою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 07.03.2011 року, прийнятою в порядку скороченого провадження, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і забезпечити виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, передбаченої ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а також додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, передбаченої ч.3 ст.51 вказаного вище Закону, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, за період з 21.07.2010 року по 31.12.2010 року.
Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі звернулось до суду із заявою про перегляд вказаного рішення за нововиявленими обставинами та про відмову в задоволенні позову.
Як на підставу своїх вимог відповідач вказує на безпідставність стягнення на користь позивача доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, як непрацюючому пенсіонеру.
Управління ПФУ зазначає, що ОСОБА_1 у листопаді 2010 року працював у Ріпкинській районній виборчій комісії територіального виборчого округу № 209 з виборів Президента України, за що отримував заробітну плату.
В судове засідання сторони не з'явилися.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність скасування постанови суду від 07.03.2011 року та прийняття нової постанови у справі.
В судовому засіданні встановлено, що позивача віднесено до кола осіб, постраждалих від аварії на ЧАЕС 4 категорії
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком.
Частиною 2 ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції чинній до 01.01.2007 року, визначено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються до однієї мінімальної заробітної плати.
Частиною 3 ст.51 вказаного Закону, в його редакції що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, встановлено, що розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю для потерпілих 4 категорії, становить 15% мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”виплату компенсацій і допомог у розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати, в тому числі пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, на 2007 рік було зупинено.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року у справі № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення Закону “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, в тому числі, в частині зупинення виплат компенсацій та допомог.
Рішення КС України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень законів, що визнані неконституційними.
Законом “Про державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 року, ст.ст.39, 51 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”викладені у новій редакції, згідно якої, доплата за проживання на територіях радіоактивного забруднення, провадиться в порядку і розмірах, встановлених КМ України, а розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, для потерпілих 4 категорії, зменшено з 15 до 5% мінімальної пенсії за віком.
Вказані зміни визнано неконституційними Рішенням КСУ у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що відповідач не нараховував і не виплачував вказаних надбавок до пенсії позивача всупереч вимогам ч.2 ст.39, ч.3 ст.51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції закону чинній до 01.01.2007 року, тобто тій, яка не суперечить Конституції.
У відповідності до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, є обґрунтованими.
При визначенні розміру належних позивачеві виплат необхідно керуватись абз.1 ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно якого, розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням суду від 07.03.2011 року вимоги позивача були задоволені за період з 21.07.2010 року по 31.12.2010 року.
За змістом ст.39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсіонерам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії забезпечується працедавцем.
Механізм таких виплат визначено Постановою КМУ № 936 від 20.09.2005 року.
Відповідно до додатку 3 до Постанови КМУ від 23.11.1991 р. № 106, яким визначено перелік населених пунктів, в яких оплата праці громадян, що працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками і посадовими окладами (ст. 39). У зоні посиленого радіоактивного контролю ( 4 зона) у Ріпкинському районі до населених пунктів, в яких згідно вищевказаного переліку виплачується доплата до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати відноситься с. Зубахи.
Керуючись ст.ст. 161, 162, 245, 252, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Постанову судді Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 07.03.2011 року в адміністративній справі № 2-а-1597/2010 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо відмови в нарахуванні ОСОБА_1 доплати до пенсії, відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції чинній до 01.01.2007 року, у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області, щодо відмови в нарахуванні ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ч.3 ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області нарахувати та забезпечити виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції Закону, чинній до 01.01.2007 року, в розмірі 1 (однієї) мінімальної заробітної плати, починаючи з 21.07.2010 року по 31.12.2010 року за виключенням раніше нарахованих та сплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області здійснити нарахування та забезпечити виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з 15 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 21.07.2010 року по 31.12.2010 року року, за виключенням раніше нарахованих та сплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, через Ріпкинський районний, суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів, з дня її проголошення, а особами, які не були присутні під час проголошення постанови - у цей же строк, з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Є.А. Жовток