Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
Вступна та резолютивна частини
м. Миколаїв.
06.12.2010 р. Справа № 2а-5466/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Малих О.В., при секретарi судового засідання Котенко О.В.,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_2 -дов. №01/33-147 від 24.12.2010 року,
відповідача: не з»явився
розглянувши відкритому судовому засіданні справу за
адміністративним позовом: Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго»(вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017),
до відповідачів: 1.Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївський області (вул. Декабристів, 1-А/5, м. Миколаїв, 54001),
2. Державне підприємство «Національна енергетична Компанія «Укренерго»( вул. Комінтерну, 25 , м. Київ, 01032)
про: визнання противоправним дій відповідача, скасування припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївський області № 05/21-0202 від 29.07.2010р.
Керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 128, 159-163, КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірними дії Держенергонагляду в Миколаївській області та скасувати припис Держенергонагляду в Миколаївській області № 05/21-0202 від 29.07.2010 року.
3. Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» судові витрати у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В. Малих
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
06.12.2010 р. Справа № 2а-5466/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Малих О.В., при секретарi судового засідання Котенко О.В.,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_2- дов. №01/33-147 від 24.12.2010 року,
відповідача: не з»явився
розглянувши відкритому судовому засіданні справу за
адміністративним позовом: Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго»(вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017),
до відповідачів: 1.Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївський області (вул. Декабристів, 1-А/5, м. Миколаїв, 54001),
2. Державне підприємство «Національна енергетична Компанія «Укренерго»( вул. Комінтерну, 25 , м. Київ, 01032)
про: визнання противоправним дій відповідача, скасування припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївський області № 05/21-0202 від 29.07.2010р.
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної теплової енергії в Миколаївській області та Державного підприємства «Національна енергетична Компанія «Укренерго»про визнання противоправним дій відповідача, скасування припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївський області № 05/21-0202 від 29.07.2010р.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що оскаржений припис не містить чіткого формування самого порушення, э не конкретним та не встановлює заходів чи дій для усунення порушення , крім того не відповідає вимогам чинного законодавства .
Відповідач 1 в судове засідання не з'явився заперечення суду не надав. Про дату , час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач 2 надав заперечення проти позову 04.10.2010 року № 04/1588 просить відмовити в позові, оскільки припис прийнятий на підставі акта перевірки відповідно до норм чинного законодавства .
У судовому засіданні 06.12.2010 судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, письмові заперечення суд прийшов до наступного висновку:
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.
Актом перевірки від 29 липня 2010 р. № 05/21-0202 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області встановлено невиконання позивачем вимог законодавства в частині п.2.6 «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії».
Приписом № 05/21-0202 від 29.07.2010 р. були приписані заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, який містив пункт про зобов'язання позивача забезпечити проведення вимірів площі поперечного перерізу проводів , що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі засобом вимірювальної техніки , повіреного у терміни передбачені законодавством у сфері метрології по філії ВАВТ ЕК «Миколаївобленерго «Вознесенського району .
Відповідно до ст. 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Статтею 27 вищезазначеного Закону передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (затвердженого ПКМ № 929 від 07.08.1996 р.), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів ( затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України № 817 від 24.12.2004р) визначено процедуру здійснення заходів державного нагляду , щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовульних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до ПКЕЕ та п. 2.1.7 Методики не передбачений обов'язок Енергопостачальної організації в Акті про порушення ПКЕЕ доводити вину споживача, а лише фіксувати факт порушень, передбачених п.п.6.40 ПКЕЕ, а саме, встановлення підключення до електромережі електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії, що і було здійснено представниками Енергопостачальної організації.
Пунктом 3.2 ПКЕЕ передбачено , що відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають. Відповідно до п. 3.3 ПКЕЕ відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії і пломб покладається на власника електроустановки або організацію, на території якої вони встановлені.
Так, Позивач уклав з фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 договір № 50/320 від 09.11.2006 р. про постачання електричної енергії , яким передбачено , що при виконанні умов Договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватись Законом України “Про електроенергетику”, правилами користування електричною енергією для населення, іншими чинними законодавчими актами України. Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом № 1143/13017 від 25.10.2006 р. прийняті відповідно до вимог Закону України "Про електроенергетику" , з метою дотримання єдиних положень і вимог щодо організації експлуатації електроустановок споживачів електроенергії, виконання яких забезпечуватиме надійну, безпечну та ефективну роботу цих електроустановок. Пунктом 4.2. договору № 50/320 від 09.11.2006 р. про постачання електричної енергії передбачена відповідальність споживача за порушення вищезазначених правил. 29.12.2009 встановлені порушення ПКЕЕ фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 про що складено Акт № Э 6546.
Крім того рішенням Господарського суду Миколаївської області від 01.06.2010 у справі № 12/35/10 стягнуто з фізичної особи -підприємця ОСОБА_3 заборгованість по Акту № Э 6546 про порушення ПКЕЕ.
Рішенням зазначено, що позивач Відкрите акціонерне товариство Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго»довів факт порушення фізичною особою -підприємцем ОСОБА_3 правил КЕЕ та правомірність складання Акту , а остання всупереч вимогам законодавства не спростувала його. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.07.2010 рішення від 01.06.2010 у справі 12/35/10 залишено в силі.
В п. 1.17 Акту зазначено, що не були здійснені виміри поперечної площі перерізу проводу, що використаний у схемі самовільного підключення засобами вимірювальної техніки, повіреними у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Даний факт спростовується наданими позивачем Протоколами заміру перерізу проводу від 05.01.2010р ( арк. спр. 82, 98)
В Акті також зазначено, що розрахунок збитків не відповідає вимогам п. 2.6 Методики.
Даний факт також спростовується , наданим позивачем Свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки № 601 від 16.04.2009р . Надане свідоцтво підтверджує, що усі прилади, якими проводяться заміри в філії Позивача, пройшли держперевірку.
Щодо неправильного, на думку Держенергонагляду, застосування Методики, слід зауважити, що згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»предметом нагляду Держенергонагляду є нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики, а не процедура складання актів про порушення ПКЕЕ та проведених по ним розрахунків.
Відповідно до п. 1 «Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. № 929, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Пункт 4 даного Положення містить в собі перелік завдань, функцій та повноважень Держнергонагляду. Зазначений перелік не містить в собі повноважень Держенергонагляду, стосовно права вимоги від суб'єкта електроенергетики здійснювати перевірки нарахувань по актам про порушення ПКЕЕ.
Відповідно до ст.ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Пунктом 2 статті 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 11, частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Перший відповідач своїм правом не скористався заперечень на позовну заяву не надав.
Другий відповідач не надав суду ніяких доказів на підтвердження обставин, на які він посилається в обґрунтування своїх заперечень.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі. Судові витрати по справі присудити на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 128, 159-163, КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірними дії Держенергонагляду в Миколаївській області та скасувати припис Держенергонагляду в Миколаївській області № 05/21-0202 від 29.07.2010 року.
3. Присудити на користь Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальна компанія «Миколаївобленерго» судові витрати у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В.Малих
Постанова оформлена у відповідності до ст. 163 КАС України
та підписана суддею 10.01.2011 року.