Справа № 2-а-2241/11
іменем України
03 червня 2011 року м. Носівка
Суддя Носівського районного суду Чернігівської області Дикий В.М., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Носівському районі Чернігівської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії,
До Носівського районного суду звернулася жителька м. Носівка Чернігівської області ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Носівському районі про зобов'язання провести перерахунок пенсії.
У позовній заяві позивач вказала, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Носівському районі з 2004 року як отримувач пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пропрацювавши більше 24 місяців після призначення пенсії вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 2010 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак відповідач застосував показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а за 2007 рік.
Начальник УПФУ в Носівському районі направила заперечення проти позову позивача, у якому позовні вимоги не визнала, пояснила, що відповідач провів перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства України, і тому просила суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог
Вивчивши та дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Носівському районі й отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у Носівському районі з заявою про проведення перерахунку пенсії, але перерахунок проведений не відповідно до вимог чинного законодавства.
Чинною на час виникнення спірних правовідносин ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш, як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що позивач має право на перерахунок пенсії.
Однак, при перерахунку пенсії позивача в 2010 році відповідачем застосовано не показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік (як передбачено законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а показник за 2007 рік (як передбачено постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян №530 від 28.05.2008 року).
Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні зазначеного спору застосуванню підлягають положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не приписи Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28.05.2008 року, на які посилається відповідач.
Так, ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Убачається, що на час виникнення спірних правовідносин діяли два нормативно-правові акти (Закон України та Постанова Кабінету Міністрів України), які по-різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а її ст. 75 установлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційними норми статті 67 закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. №107-6 які, в свою чергу, вносили корегування до частини четвертої статті 42 закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 74 закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Частиною шостою резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року вирішено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік при перерахунку пенсії позивача у 2010 році є протиправними.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 162, 163, 183-2 КАС України,
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Носівському районі по використанню показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2007 рік при нарахуванні пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Носівському районі перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 з 1 жовтня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2009 рік та здійснити відповідні виплати.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.М. Дикий