Постанова від 30.05.2011 по справі 2-а-1687/11

Справа № 2-а-1687/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.05.2011 року, суддя Володарського районного суду Київської області, Юзвик М. М., розглянувши справу у порядку скороченого провадження

за адміністративним позовом ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі Київської області

про визнання незаконними дій щодо проведення перерахунку та виплати недоотриманої суми пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. На даний час вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Володарському районі та отримує пенсію, а також він має право на додаткову пенсію, яка їй виплачується у значно нижчому розмірі, ніж це передбачено законодавством. Він звернувся до Управління Пенсійного фонду з проханням про проведення перерахунку та виплати додаткової пенсії, але їй було відмовлено.

Позивач просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі Київської області щодо відмови у перерахунку та виплати їй додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Володарському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»- починаючи з 01 серпня 2010 року, щомісячно з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум вказаних доплат та проводити такі нарахування та виплату і надалі відповідно до вимог чинного законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати та пенсії. Допустити негайне виконання постанови суду.

Суддя оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, заперечення надані відповідачем, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

По справі встановлено, що ОСОБА_2, є потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що стверджено посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.5). Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію.

Наведені вище обставини визнаються кожною із сторін та є безспірними.

Не погоджуючись з розміром отримуваної додаткової пенсії, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі із письмовою заявою, в якій просив провести перерахунок та виплатити недоотримані суми додаткової пенсії у відповідності до чинного законодавства, проте йому відповідачем було відмовлено. (а.с. 8).

В своїх письмових запереченнях проти позову від 23.05.2011 року, відповідач посилається на те, що відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 25, а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених лише за цим Законом. А тому, щодо пенсіонерів, яким пенсія призначена за іншими спеціальними законами, у тому числі на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначені у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної за віком пенсії не застосовується. Таким чином, вимоги про те, що базова мінімальна пенсія за віком при обчисленні перерахунку пенсій з урахуванням ст. ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»повинна визначатися згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суперечить законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було внесено зміни до ст. 51 Закону. Положення Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», були чинними до моменту, коли Конституційний Суд України своїм рішенням від 22.05.2008 року, визнав не конституційними та такими, що втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційного суду України. Разом з тим, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалось, внаслідок цього порядок обчислення пенсії або підвищень до них, передбачених законодавчими актами залишаються неврегульованими. Крім того, відповідно пп. 2, 4 ст. 99 КАС України, позивач вийшов за межі позовної давності.

Взявши до уваги матеріали справи вважаю, що при вирішенні даного спору необхідно застосовувати норми Конституції України, які є нормами прямої дії.

Ст. 19 ч. 2 Конституції України, вказує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вказує, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у виді : державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно до вимог ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»в розділі ІІ пункт 28 статтю 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»викладені в новій редакції, однак рішенням Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 розділ ІІ пункт 28 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним ). Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Конституцією України у ст. 92 визначено сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя.

Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином, законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок -скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони.

Беручи до уваги вище викладене можна зробити наступні висновки, що при прийнятті Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було значною мірою звужене, гарантоване Конституцією України та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право особи на соціальний захист. Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчиненні вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України .

Ст. 162 ч. 2 КАС України передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його вчинити певні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб'єктів у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, є всі правові підстави для визнання відмови Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі Київської області у перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та державної пенсії -протиправною.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язанні діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Встановлені обставини справи вказують, що Управління праці та соціального захисту населення повинно було нараховувати та виплачувати позивачу додаткову пенсію у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком .

Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії з 12 січня 2005 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність. Так відповідно до ст. 52 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність : з 1 січня -695 гривень, з 1 квітня -706 гривень, з 1 липня -709 гривень, з 1 жовтня -723 гривень, з 1 грудня -734 гривні. Статтею 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»встановлено у 2011 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.

Встановлення загальним законом іншого розміру відповідних виплат, ніж це передбачено спеціальним законом, є звуження обсягу гарантій у розумінні ч.3 ст.22 Конституції України. У випадку зупинення правових норм спеціального закону іншим законом суди повинні вирішувати питання щодо не застосування недійсної правової норми.

Вимоги позивача є обґрунтованими та такими що підлягають до задоволення.

Однак позивач у своїй позовній заяві просить суд здійснити нарахування та виплату соціальної доплати починаючи з 01.08.2010 року та з послідуючим перерахунком, ст. 99 КАС України вказує , що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи шестимісячний строк звернення до адміністративного суду суддя вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату соціальної доплати починаючи з 29 вересня 2010 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням фактично виплаченого щомісячного підвищення до пенсії за цей період.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, рішення Конституційного Суду України № 10-рп / 2008, ст.58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 52 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», ст. 21 Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», ст.ст. 49, 51, 54, 62, 67, 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»ст.ст.6, 9, 17, 89, 99, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 -задоволити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі Київської області у перерахунку та виплаті додаткової пенсії ОСОБА_2 -протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Володарському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_2, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" -починаючи з 29 вересня 2010 року, щомісячно з розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: М. М. Юзвик