Справа № 2-а-1870/11
Іменем України
02.06.2011 року
Суддя Володарського районного суду Київської області Яковенко О. М., розглянувши справу у порядку скороченого провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Володарському району Київської області про визнання дій визнання дій неправомірними та стягнення додаткової пенсії,
ОСОБА_1 в травні 2011 року звернулася до суду з вказаним позовом та просить суд визнати дії відповідача у виплаті доплати до пенсії та додаткової пенсії відповідно до Постанов КМУ неправомірними та стягнути з відповідача на його користь додаткову пенсію та доплату до пенсії відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з жовтня 2010 року по даний час та в подальшому здійснювати дані нарахування.
Звільнити від сплати судового збору, як потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.
По справі встановлено, що ОСОБА_1, є евакуйованою із зони відчуження аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії , що стверджено посвідченням № НОМЕР_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію державну та додаткову. Наведені вище обставини визнаються кожною із сторін та є безспірними.
Не погоджуючись з розміром отримуваної додаткової пенсії, позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у Володарському районі із заявою в якій просив провести перерахунок та виплатити недоотримані суми додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до чинного законодавства, проте йому відповідачем було відмовлено.
Відповідач надав до суду заперечення в якому зазначив, що позов вважає не обґрунтованим та просить залишити без задоволення.
Оцінивши повідомлені відповідачем та позивачем обставини вважаю, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, віднесеним до 2-ої категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно до ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям (в т.ч. і тим, які віднесені до 2-ої категорії) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванням.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п.41 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік, яким були внесені зміни до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок «Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. З ст. 67 ЗУ „ Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 51 цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Частиною 3 ст.22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В статті 152 ч. 3 Конституції України визначено, що матеріальна шкода, завдана фізичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Вважаю, що розміри доплати до пенсії та додаткової пенсії, які виплачуються позивачу не відповідали вимогам ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок «Чорнобильської катастрофи».
Позивач у своїх вимогах ставить питання про проведення перерахунку та виплати додаткової пенсії та звернення до негайного виконання постанови суду. Ст. 99 КАС України вказує , що для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Тому вважаю, що проведення перерахунку та виплати додаткової пенсії можливе починаючи з грудня 2010 року.
Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпілий від аварії на ЧАЕС.
Відповідач звільняється від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 89, 99, 100-102, 158-163, 183-2, 185, 186, 256 КАС України, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Володарському районі Київської області у перерахунку та виплаті додаткової пенсії ОСОБА_1 -протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Володарському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" -починаючи з грудня 2010 року, щомісячно з розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Допустити негайне виконання постанови суду.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О. М. Яковенко