Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
м. Харків
12.05.2011 р. №2а-5363/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.
при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.
представники сторін - не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області
до громадянина СРВ ОСОБА_1
видворення у примусовому порядку за межі України,-
Київський РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області звернувся до суду з позовом, в якому просить видворити в примусовому порядку за межі України громадянина СРВ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця СРВ. Продовжити термін затримання на період необхідний для видворення за межі України в примусовому порядку, але не більше шести місяців з дня затримання, з 10 травня 2011 року по 10 листопада 2011 року. Помістити громадянина СРВ ОСОБА_1 до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Управління МВС України в Чернігівській області в населеному пункті с. Россудів Ріпнінського району Чернігівської області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 10.05.2011 року працівниками Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області близько 10 годин 30 хвилин, на ТЦ "Барабашова" був виявлений громадянин СРВ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця СРВ, у якого були відсутні будь-які документи, що посвідчують його особу. В ході перевірки було встановлено що громадянин СРВ в'їхав на територію України в січні 2009 року з метою працевлаштування. Приблизно в квітні 2011 року даний громадянин СРВ ОСОБА_1 втратив свій національний паспорт в м. Харкові. До компетентних органів щодо встановлення втраченого паспорта не звертався, законних підстав для проживання на території України не має, кошти для покриття витрат його перебування відсутні. 11.05.2011 року керівництвом Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області було прийнято рішення про видворення громадянина СРВ ОСОБА_1 за межі України.У зв'язку з тим, що громадянин СРВ ОСОБА_1 постійного місця мешкання не має, офіційно ніде не працює, є обґрунтовані підстави вважати, що зазначений іноземець буде ухилятися від виїзду з України, що стало підставою для звернення Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області до суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Представник позивача надав до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без їх участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про місце, день та час слухання справи був своєчасно, належним чином повідомлений. Відповідач надав до суду заяву з проханням розглянути адміністративну справу без його участі.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін та на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” відповідач - громадянин СРВ ОСОБА_1 має правовий статус іноземця.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. При цьому, в силу ч.5 ст.2 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” на іноземців, а отже і на відповідача, покладено обов'язок поважати та дотримуватись Конституції та законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
Згідно ст. 27 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, правила в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлюються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Аналізуючи положення наведених норм права, суд доходить висновку, що приписи Правил в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію (затверджено постановою КМУ від 29.12.1995р. №1074; далі за текстом - Правила), як частина національного законодавства України, мають бути неухильно дотриманні кожним іноземцем і саме в цьому полягає правовий порядок, до створення та забезпечення якого має безпосередній інтерес Держава Україна в особі компетентних органів.
Згідно з п.19 Правил іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами (абз.1 п.19).
Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами. Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності (абз.2 п.19).
Судом встановлено, що 10.05.2011 року працівниками Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області близько 10 годин 30 хвилин на ТЦ "Барабашова" був виявлений громадянин СРВ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця СРВ, у якого були відсутні будь-які документи, що посвідчують його особу.
В ході перевірки було встановлено особу громадянина, який є громадянином СРВ ОСОБА_1. Даний громадянин в'їхав на територію України в січні 2009 року з метою працевлаштування. Приблизно в квітні 2011 року він втратив свій національний паспорт в м. Харкові. До компетентних органів щодо встановлення втраченого паспорта не звертався.
Керівництвом ГУМВС України в Харківській області було прийнято рішення про видворення громадянина СРВ ОСОБА_1 за межі України, але самостійно відповідач за межі України не виїхав.
Оцінивши зібрані по справі докази за правилами ст.86 КАС України, суд приходить до висновку, що відповідач не відповідає ознакам біженця згідно з законом, правового статусу біженця не має, за отриманням такого статусу на дату розгляду справи по суті не звертався, в процедурі отримання статусу біженця не перебуває.
Частиною 1 ст.26 Конституції України указано, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Оскільки, як встановлено судом і підтверджено матеріалами справи, у відповідача законна підстава для знаходження на території України відсутня, внаслідок власної недобросовісної правової поведінки жодних дій на набуття такої підстави не вчинив, наміру дотримуватись вимог національного законодавства України і залишати територію України не має, то він підлягає примусовому видворенню з України.
Відповідно до ч.5 ст.32 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду.
За таких обставин, заявлена позивачем вимога щодо примусового видворення визнається судом такою, що підлягає задоволенню, оскільки її обґрунтованість доведена матеріалами справи.
Згідно з ч. 6 ст.32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України (в порушення заборони щодо в'їзду в Україну, за відсутності визначених законодавством та міжнародними договорами України підстав для перебування в Україні (транзитного проїзду через її територію), у тому числі перебування за чужими, підробними, зіпсованими або такими, що не відповідають встановленому зразку, візою (дозволом), паспортним документом), розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України у примусовому порядку, але не більше ніж шість місяців.
Частиною 5 ст. 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
За приписами п.п.3.1.1, 3.1.3 Положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (затверджено наказом МВС України 16.10.2007р. № 390, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.11.2007р. за №1268/14535) іноземці, які незаконно перебувають в Україні, поміщаються до пункту тимчасового перебування на період необхідний для підготовки їх видворення за межі держави в примусовому порядку, але не більше ніж 6 місяців (п.п.3.1.1); поміщення іноземців до пункту тимчасового перебування здійснюється за направленням МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України чи Служби безпеки України або їх територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. До направлення долучаються документи що посвідчують особу іноземця, постанова суду про затримання іноземця або його примусове видворення, матеріали адміністративного затримання іноземця, передбачені законодавством України про адміністративні правопорушення (п.п.3.1.3).
За таких обставин, заявлена позивачем вимога щодо продовження терміну затримання на період необхідний для видворення за межі України в примусовому порядку, але не більш шести місяців з дня затримання визнається судом такою, що підлягає задоволенню, оскільки її обґрунтованість також доведена матеріалами справи.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
В ході розгляду справи судом не виявлено доказів, які б доводили, що заявлені по справі вимоги порушують права та охоронювані законом інтереси відповідача у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 256 КАСУ передбачені підстави для негайного виконання постанови суду, одна із яких: за заявою осіб, що беруть участь у справі. Останнє має місце в даному випадку.
На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, ст.ст. 9, 128, 159, 160-163, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області до громадянина СРВ ОСОБА_1 про видворення у примусовому порядку за межі України - задовольнити в повному обсязі.
Видворити за межі України у примусовому порядку громадянина СРВ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця СРВ.
Помістити громадянина СРВ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця СРВ на строк, який не перевищує 6 місяців, з 10 травня 2011 року по 10 листопада 2011 року до УМВС України в Чернігівській області в населеному пункті с. Россудів, Ріпнянського району Чернігівської області.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскарженна в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 12 травня 2011 року.
Суддя Заічко О.В.