Постанова від 20.04.2011 по справі 6788/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 квітня 2011 р. № 2-а- 6788/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,

за участю представників: позивача -ОСОБА_1, відповідача -Іщук Л.М., Воробєй І.І,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області про скасування в повному обсязі податкових повідомлень - рішень Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 0000891722/0 від 04 серпня 2009 року, № 0000891722/1 від 13 жовтня 2009 року та №0000891722/2 від 27 листопада 2009 року про визначення податкового зобов'язання ФО-П ОСОБА_4 з податку з доходів фізичних осіб у сумі 960877,36 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги наступним.

За результатами позапланової виїзної перевірки ФО-П ОСОБА_4 за період з 12.12.07 по 31.03.09р. Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області складено акт від 20.07.09р. №778/1722/2855618037. Відповідно до висновків Акту перевірки, Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 занизив чистий дохід всього за перевіряємий період на 960877,36грн.

За результатами процедури адміністративного оскарження податковим органом були винесені податкові повідомлення-рішення рішення № 0000891722/1 від 13.10.2009 року, № 0000891722/2 від 27.11.2009 року.

Позивач не погоджується з висновками акту податкового органу, оскільки, позивач, на його думку, втрачає право на сплату єдиного податку та зобов'язаний сплачувати податки, збори (обов'язкові платежі) в загальному порядку саме з початку наступного кварталу після перевищення обсягу виручки від реалізації за рік у розмірі 500000 грн. Також, позивач зазначає, що право на витрати у приватного підприємця виникає не в момент придбання товару (як у юридичних осіб), а лише в момент одержання коштів від подальшої реалізації цього товару.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки, на думку податкового органу, доходи, отримані суб'єктом підприємницької діяльності, який обрав спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, що перевищують суму в розмірі 500 тис. грн. на рік, є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб за загальними правилами, визначеними розділом IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 №13-92 «Про прибутковий податок з громадян».

Представник позивача - фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 ОСОБА_1 - в судове засідання прибув, заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, додатково пославшися на висновки експертизи про непідтвердження суми витрат ФОП ОСОБА_4 у 4-му кварталі 2008 року та 1-му кварталі 2009 року, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача - Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Іщук Л.М., Воробєй І.І. - в судовому засіданні проти позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області на підставі направлення № 257 від 22.06.2009 року та №273 від 07.06.2009 року (т.1 а.с.44-45) була проведена планова виїзна документальна перевірка з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів ФО-П ОСОБА_4 за період з 12.12.2007 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт № 778/1722/2855618037 від 20.07.2009 року.(т.1 а.с. 24-40)

Відповідно до висновків акту № 778/1722/2855618037 від 20.07.2009 року, були встановлені порушення ФО-П ОСОБА_4, зокрема:

ст. 1 Указу Президента України від 03.07.1998р. № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", додаток №7 до Інструкції про прибутковий податок з громадян (в редакції Наказу ДПА України від 14.02.2001р №53), ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92р №13 „Про прибутковий податок з громадян", абз. «а» п.19.1 ст. 19, п.п.4,2.8 п.4.2 ст.4, п.п.8.1.3 п.8.1 ст.8 Закону України від 22.05.2003р. №889 „Про податок з доходів фізичних осіб" (зі змінами та доповненнями) - неналежне ведення обліку доходів та витрат, в результаті чого занижено чистий дохід всього за перевіряємий період на 960877,36 грн., у тому числі: за 4 кв. 2008 р. на 779055,63 грн., І кв. 2009 р, - 181821,73 грн.

На підставі вказаного акту № 778/1722/2855618037 від 20.07.2009 року Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області ФО-П ОСОБА_4 винесено податкове повідомлення - рішення № 0000891722/0 від 04.08.2009 року на суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 960877,36 грн. (т.1, а.с. 11).

За результатами оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області та ДПА у Харківській області були прийняті рішення про відмову в задоволенні скарг ФО-П ОСОБА_4, за наслідками чого Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Харківської області прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000891722/1 від 13.10.2009 року, № 0000891722/2 від 27.11.2009 року(т.1, а.с. 22,23)

Як вбачається з матеріалів справи, ФО-П ОСОБА_4 у 2008 році був платником єдиного податку, з 01.01.2009 року - перейшов на загальну систему оподаткування.

Суд зазначає, що порядок оподаткування доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності врегульовано нормами Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92р №13 „Про прибутковий податок з громадян", Інструкції про прибутковий податок з громадян (в редакції Наказу ДПА України від 14.02.2001р №53), Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889, а також нормами Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998р. № 727 - в частині оподаткування доходів платників єдиного податку.

Відповідно до Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03 липня 1998 року № 727/98 суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, в тому числі й ті, які здійснюють комісійну торгівлю, мають можливість перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із застосуванням способу оподаткування одержаних доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку, при додержанні ними умов, визначених статтею 1 Указу, зокрема, обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не повинен перевищувати 500 тис.грн.

Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації у фіксованому розмірі залежно від виду діяльності в межах від 20 до 200 грн. на місяць для самостійного здійснення підприємницької діяльності (з використанням найманої праці, включаючи членів його сім'ї, розмір єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу), розмір єдиного податку не залежить від результатів підприємницької діяльності фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, тобто від розміру чистого доходу за умови, що обсяг виручки платника єдиного податку не перевищує 500 тис. грн. на календарний рік.

Згідно із статтею 1 Указу виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

У разі порушення вимог статті 1 Указу, зокрема, перевищення обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) протягом календарного року в розмірі 500 тис. грн. платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Відповідно до абз. 8 ст. 2 Указу, доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

Таким чином, суд приходить до висновку, що виключно доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності платником єдиного податку в межах максимально встановленого обсягу виручки в розмірі 500 тис. грн., не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника податку. Сума перевищення над зазначеною максимальною виручкою підлягає оподаткуванню у загальному порядку.

Відповідно до підпункту 4.2.8 пункту 4.2 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» до складу загального місячного оподаткованого доходу включається оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів попередніх податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований податковим органом згідно із закону.

Підпунктами 9.12.1, 9.12.2 пункту 9.12 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм цього пункту. Якщо фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа, яка сплачує ринковий збір, отримує інші доходи, ніж визначені у підпункті 9.12.1 цього пункту, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Законом для платників податку, що не є такими суб'єктами підприємницької діяльності.

У зв'язку з вищенаведеним обсяг виручки, отриманий ФО-П ОСОБА_4 під час перебування на спрощеній системі оподаткування у 4 кварталі 2008 р., що перевищив 500 тис.грн., є об'єктом оподаткування за загальними правилами оподаткування доходів від підприємницької діяльності відповідно до порядку оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності за ставкою податку в розмірі 15 %, що встановлена п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

При цьому порядок визначення розміру оподаткованого доходу фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування врегульований розділом ІУ Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26 грудня 1992 року N 13-92.

Так, статтею 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» передбачено, що оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. При розрахунку оподаткованого доходу (сукупного чистого доходу) від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, до складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів, належать витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97р. № 283/97-ВР, із змінами і доповненнями.

Згідно з п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті..

При цьому відповідно до Додатку 7 «Про склад валових витрат виробництва (обігу), що виключаються з валового доходу платників податку - фізичних осіб» до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09 червня 1993 р. за № 64:

- положення статті 5 ("Валові витрати") застосовуються в частині підтвердження первинними документами витрачених сум згідно із операціями (які відповідають переліку статті 5), за результатами або за участю яких у податковому періоді (у звітному кварталі) безпосередньо отриманий дохід;

- відповідно до статті 8 ("Амортизація") можливо додатково зменшити валовий дохід виключно на суми витрат, які підлягають амортизації і не перевищують розмір амортизаційних відрахувань, нарахованих шляхом застосування норм амортизації до балансової вартості груп основних фондів, лише у випадку ведення бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних фондів відповідно з Порядком, який встановлюється Міністерством фінансів України;

- до декларації про доходи, одержані за звітний період, включаються тільки прямі валові витрати і суми амортизаційних відрахувань, що відповідають фактичній сумі отриманого в цьому періоді валового доходу в будь-якій формі від визначеного виду діяльності та підтверджені документально;

- будь-які суми витрат фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності до моменту одержання доходу від результату такої діяльності є його власним ризиком відповідно до статті 1 Закону України "Про підприємництво". Тобто, виключно факт одержання доходу може бути підставою для включення до валових витрат звітного періоду не всіх підряд видатків, а тільки тієї їх частини, яка прямо цьому доходу відповідає;

- до складу витрат фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, зареєстрованого як платник податку на додану вартість (далі - ПДВ), також включаються суми ПДВ, внесені до бюджету. Не включаються до валових витрат і валового доходу суми ПДВ, які входять до ціни придбаних та проданих товарів (робіт, послуг) відповідно.

Згідно п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», до складу валових витрат не належать будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення податкового обліку.

Згідно абз. 2 п. 13 Інструкції про прибутковий податок з громадян, оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу.

Як встановлено в акті перевірки Чугуївської ОДПІ № 778/1722/2855618037 від 20 липня 2009 року, виручка від реалізації товарів за 2008рік ФО-П ОСОБА_4 складає 7327150грн., в т.ч. по періодам:

І кв. 2008р.-53050,0 грн.;

II кв. 2008р. - 152600,0 грн.;

III кв. 2008р. - 457599,0 грн.;

IV кв. 2008р. - 7327150,0 грн., з огляду на що сума перевищення обсягу виручки понад 500 тис.грн. повинна враховуватися при визначенні оподатковуваного доходу позивача за IV кв. 2008р.

Щодо розрахунку суми сукупного чистого доходу ФО-П ОСОБА_4 за IV кв. 2008р. та І кв. 2009р. суд зазначає наступне.

За даними перевірки, розмір доходу ФО-П ОСОБА_4 після перевищення обсягу виручки на спрощеній системі оподаткування за IV кв. 2008р. складає 5689291,72 грн., за І кв. 2009року - складає 1933876 грн.; сума витрат, яка безпосередньо пов'язана з одержанням доходу, документально підтверджена та оплачена підприємцем за 4 кв. 2008 р. складає 495587,52 грн. без ПДВ, за 1 кв. 2009р. складає 720144,11грн. без ПДВ.

В акті перевірки Чугуївської ОДПІ № 778/1722/2855618037 від 20 липня 2009 року встановлено, що валовий дохід за І квартал 2009 р. відображався ФО-П ОСОБА_4 відповідно до Інструкції про прибутковий податок з громадян, в редакції Наказу ДПА України від 14.02.2001р №53 (додаток №7) - без врахування суми податку на додану вартість, які входять до ціни проданих товарів та склав згідно даних декларацій: 1 кв. 2009р.- 1933876 грн. При цьому розбіжностей в сумі валового доходу за 1 кв. 2009 року з даними підприємця в акті не встановлено.

Щодо визначення сум витрат позивача, які мають бути враховані при визначенні чистого доходу, судом встановлено наступне.

Як вбачається з Висновку судово-економічної експертизи № 7778, складеного 29.12.2010 року, складеного судовим експертом Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл.проф. М.С.Бокаріуса Івановою О.В. на підставі призначеної судом експертизи, висновки акту перевірки Чугуївської ОДПІ № 778/1722/2855618037 від 20 липня 2009 року підтверджуються в частині визначення сум доходів ФО-П ОСОБА_4 за 4 кв. 2008 р. та 1 кв. 2009р.

Щодо розміру витрат, пов'язаних з отриманням такого доходу, на підставі наданих на експертизу первинних документів, копії яких долучено до матеріалів справи, а саме: відомостей обліку товарів, відомостей обліку розрахунків з покупцями та постачальниками, довідок, накладних, актів виконаних робіт, платіжних доручень, чеків та листів ФО-П ОСОБА_4 за період з 2007 по Ікв. 2009 року судовим експертом визначено суми витрат ФО-П ОСОБА_4 за 4 кв. 2008 р. в розмірі 5653248,04 грн. та 1 кв. 2009р. - 2126484,70 грн.

Як вбачається з пояснень представника Чугуївської ОДПІ, за підписом в.о. начальника Чугуївської ОДПІ №2354/10/10-019 від 24.03.2011 року, відповідач погодився з висновком судового експерта в частині визначення суми витрат ФО-П ОСОБА_4 за 4 кв. 2008 р. в розмірі 2578923,52 грн. та за 1 кв. 2009р. - в повному обсязі в розмірі 2126484,70 грн., що відображено у розрахунку сум валового доходу та валових витрат за 4 квартал 2008 року та за 1 кв. 2009 року ФО-П ОСОБА_4 (т.3 а.с.221).

Суд бере до уваги експертний висновок як належний доказ дійсної суми витрат, понесених позивачем у 4 кв. 2008 р. та 1 кв. 2009р., з огляду на те, що експертне дослідження проводилося за результатами вивчення первинних документів ФО-П ОСОБА_4 за відповідні періоди, а методика віднесення витрат до складу валових, застосована експертом, відповідає нормам Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» та Інструкції про прибутковий податок з громадян.

Щодо висновків акту перевірки, складеного відповідачем, суд зазначає, що в ході судового розгляду справи Чугуївською ОДПІ визнано, що інспектором дійсно не було включено до складу витрат суми понесених підприємцем та пов'язаних з отриманням доходу в 4 кварталі 2008 року витрат за відвантажений товар та на збереження продукції, через що суд надає перевагу достовірності даних експертного висновку.

З урахуванням результатів експертного дослідження, сума оподатковуваного доходу ФО-П ОСОБА_4 складає: - за 4 квартал 2008 року 36232,82 грн., сума податку з доходів фізичних осіб за ставкою 15 % - 5434,92 грн.; за 1 квартал 2009 року - сума оподатковуваного доходу ФО-П ОСОБА_4 та сума податку з доходів фізичних осіб - 0 грн.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість прийнятих відповідачем податкових повідомлень-рішень в частині визначення ФО-П ОСОБА_4 податкових зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 955442,44 грн., а отже, про їх невідповідність у зазначеній частині вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, через що позовні вимоги про скасування податкових повідомлень - рішень Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області № 0000891722/0 від 04 серпня 2009 року, № 0000891722/1 від 13 жовтня 2009 року та №0000891722/2 від 27 листопада 2009 року в частині визначення податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_4 з податку з доходів фізичних осіб у сумі 955442,44 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити частково.

Скасувати податкові повідомлення - рішення Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 0000891722/0 від 04 серпня 2009 року, № 0000891722/1 від 13 жовтня 2009 року та №0000891722/2 від 27 листопада 2009 року в частині визначення податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_4 з податку з доходів фізичних осіб у сумі 955442,44 грн.

В задоволенні позовних вимог про скасування податкових повідомлень - рішень Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 0000891722/0 від 04 серпня 2009 року, № 0000891722/1 від 13 жовтня 2009 року та №0000891722/2 від 27 листопада 2009 року в частині визначення податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_4 з податку з доходів фізичних осіб у сумі 5434,92 грн. -відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 (одна) гривня 70 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2011 року.

Суддя Білова О.В.