копія
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/3060/11
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Прокуратури Тростянецького району в інтересах держави в особі територіальної громади м..Тростянець до Тростянецької міської ради про скасування рішення ,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Тростянецького району в інтересах держави в особі територіальної громади м..Тростянець з адміністративним позовом до Тростянецької міської ради, в якому просить скасувати рішення Тростянецької міської ради №530 від 17.09.2010р. «Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для комерційного використання на умовах оренди (під частиною приміщення більярдної та для її обслуговування) за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1, ПП ОСОБА_1».
Дослідивши зміст позовної заяви, додані до неї документи, зміст позовної вимоги, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі про скасування рішення Тростянецької міської ради, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень ти у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
З системного аналізу означених правових норм, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень в адміністративному процесі має право на звернення до суду у порядку та у спосіб, які обмежені повноваженнями, визначеними Конституцією та законами України.
При цьому, слід відзначити, що, виходячи зі змісту ст.ст. 2,3 КАС України, суб'єкт владних повноважень не має прав, у розумінні міри свободи поведінки, а лише наділений законодавцем певними повноваженнями, необхідними для реального виконання завдань та функцій держави, що покладені на нього.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що суб'єкт владних повноважень в адміністративному процесі має право на звернення до суду у порядку та у спосіб, які обмежені повноваженнями визначеними Конституцією та законами України.
Пунктом 8 частини першої статті 3 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Однак такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лише у випадках, передбачених частиною четвертою статті 50 КАС України, до переліку яких віднесено також випадки, встановлені іншими законами (пункт п'ятий частини першої статті 50 КАС України).
Органи прокуратури мають своїм завданням захист від неправомірних посягань прав і свобод людини та громадянина. Прокурор при виявленні порушень законодавства має право вносити протести, порушувати в установленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, а так само давати приписи про усунення очевидних порушень закону, вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли (ст. ст. 20, 22, 33 Закону України "Про прокуратуру").
Відповідно до ст. 21 Закон України "Про прокуратуру", протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу.
При цьому, суд звертає увагу на те, що у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор на підставі ст. 21 Закону України «Про прокуратуру»може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним, при цьому прокурор при звернення з вимогами визнання незаконним акту має статус позивача, а не органу, якому за законом надано право захищати права, свободи та інтереси, інших осіб (ст.60 КАС України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»), та користується правами та обов'язками позивача в адміністративному процесі.
Повноважень на звернення до суду з іншими позовними вимогами, окрім визнання акту незаконним, у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду, прокурору чинним законодавством не надано.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що жодним законом не передбачено повноваження прокурора на звернення до суду з позовами про скасування рішення Тростянецької міської ради, у зв'язку з чим позовні вимоги прокуратури Тростянецького району в інтересах держави в особі територіальної громади м.Тростянець про скасування рішення Тростянецької міської ради №530 від 17.09.2010р. «Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для комерційного використання на умовах оренди (під частиною приміщення більярдної та для її обслуговування) за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1, ПП ОСОБА_1», не належить до розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 107,109,186 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Прокурора Тростянецького району в інтересах держави в особі територіальної громади м. Тростянець з адміністративним позовом до Тростянецької міської ради, в якому просить скасувати рішення Тростянецької міської ради №530 від 17.09.2010р. «Про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для комерційного використання на умовах оренди (під частиною приміщення більярдної та для її обслуговування) за рахунок категорії земель житлової та громадської забудови по АДРЕСА_1, ПП ОСОБА_1».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета