Постанова від 27.04.2011 по справі 2а-3385/11/1270

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 квітня 2011 року Справа № 2а-3385/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого: судді - Островської О.П.,

при секретарі - Боровській М.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Приватного підприємства «Лугбуд» про стягнення заборгованості з ПДВ, з податку на прибуток, з податку доходів фізичних осіб, штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки,

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 2011 року ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. Відповідач ПП «Лугбуд» зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради 27.09.2004 за № 13821050001000556, перебуває на обліку в позивача як платник податків та зборів з 10.11.2000 за № 04291. Станом на 19.04.2011 року заборгованість відповідача складає 754741,84 грн., а саме: з податку на додану вартість у розмірі 336192,37 грн., що підтверджується ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2010 № 2а-5342/10/1270, деклараціями з ПДВ від 16.07.2010 № 44687, від 18.08.2010 № 56028, від 20.09.2010 № 60949, від 19.10.2010 № 72011, від 18.11.2010 № 82233, від 20.12.2010 № 86722, від 20.01.2011 № 98743, від 21.02.2011 № 6048 та від 17.03.2011 № 11487; з податку на прибуток у розмірі 398897,39 грн., що підтверджується ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2010 № 2а-5342/10/1270, деклараціями з податку на прибуток від 28.07.2010 № 40715, від 28.10.2010 № 75507 та від 09.02.2011; штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки у розмірі 4269 грн., що підтверджується рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.06.2010 № 0001152310; з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 15383,08 грн., що підтверджується ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2010 № 2а-5342/10/1270. До цього часу податковий борг відповідачем не сплачений. Позивачем на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення податкового боргу, 28.12.2010 року на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/983 від 20.12.2010 року, яку вручено згідно поштового повідомлення про вручення 03.01.2011 року. Позивач просить суд стягнути заборгованість перед бюджетом у загальній сумі 754741,84 грн. з рахунків відповідача відкритих у банках.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнали у повному обсязі, у зв'язку з тяжким фінансовим становищем підприємства просили розстрочити суму податкового боргу на 60 місяців з оплатою рівними частинами щомісячно згідно графіку розстрочення.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що відповідач ПП «Лугбуд» зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради 27.09.2004 (а.с.6-9), перебуває на обліку в позивача як платник податків та зборів з 10.11.2000 за № 04291 (а.с.14).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.

Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, визначено порядок сплати податку на прибуток підприємств, зокрема, відповідно до ст. 3 Закону об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону. Відповідно до п. 16.1 ст. 16 Закону платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.

Судом встановлено, що відповідачем були подані до ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську податкові декларації з податку на прибуток, а саме: від 28.07.2010 № 49715, від 28.10.2010 № 75507 та від 09.02.2011 № 104111 (а.с.18-20). Таким чином, станом на 19.04.2011 року податковий борг з податку на додану вартість ПП «Лугбуд» складає 398897,39 грн., у тому числі податкові зобов'язання - 267400,46 грн., штрафні санкції - 131328 грн. та пеня - 168,93 грн.

У зв'язку з порушенням відповідачем ПП «Лугбуд» вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі акта перевірки від 04.06.2010 № 902/23/31196578 керуючись ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.06.2010 № 0001152310, згідно якого фінансова санкція по веденню касової дисципліни складає 4269 грн. (а.с.41).

Згідно Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Судом встановлено, що на підставі акта перевірки від 04.06.2010 № 902/23/31196578 ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську було прийняте податкове повідомлення-рішення від 22.06.2010 № 0001142310/0, згідно якого загальна сума податкового зобов'язання складає 15383, 08, за основним платежем - 4273,87 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11109,21 грн. (а.с.42). Згідно розрахунку суми податкового боргу ПП «Лугбуд» станом на 19.04.2011 року заборгованість з податку з доходів фізичних осіб складає 15383,08 грн. (а.с.15).

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Судом встановлено, що відповідачем були подані до ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: 16.07.2010 № 44687, від 18.08.2010 № 56028, від 20.09.2010 № 60949, від 19.10.2010 № 72011, від 18.11.2010 № 82233, від 20.12.2010 № 86722, від 20.01.2011 № 98743, від 21.02.2011 № 6048 та від 17.03.2011 № 11487 (а.с.22-39). Таким чином, станом на 19.04.2011 року податковий борг з податку на додану вартість ПП «Лугбуд» складає 336192,37 грн., у тому числі податкові зобов'язання - 231561,89 грн., штрафні санкції - 104180,50 грн. та пеня - 449,98 грн.

Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість було визначено Законом України «Про податок на додану вартість», а з 01.01.2011 Податковим Кодексом України. Згідно зі ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», суб'єкти господарювання зобов'язані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом № 2181), який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.

Згідно довідки про суми податкового боргу платника податків ПП «Лугбуд» станом на 19.04.2011 року загальний податковий борг складає 754741,84 грн. (а.с.49).

Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом та визнана відповідачем.

З огляду на те, що податковий борг відповідача частково виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 року у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового Кодексу України.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом з метою погашення податкового боргу платника податків проводилися відповідні заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та Податковим Кодексом України, а саме: була прийнята та надіслана на адресу відповідача перша податкова вимога від 20.12.2010 № 1/983 (а.с.48).

На підставі вищевикладеного та враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, представниками відповідача у судовому засіданні надано заяву про розстрочення виплати боргу строком на 60 місяців згідно графіку.

Представник позивача проти заявленого клопотання не заперечував.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З урахуванням клопотання відповідача та відсутністю заперечень представника позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення ПП «Лугбуд» податкової заборгованості в доход Державного бюджету Жовтневого району та Місцевого бюджету Жовтневого району строком на строк 60 місяців шляхом сплати сум боргу починаючи з травня 2011 року рівними частинами щомісячно згідно графіку розстрочення податкової заборгованості ПП «Лугбуд».

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м. Луганську до Приватного підприємства «Лугбуд» про стягнення заборгованості з ПДВ, з податку на прибуток, з податку доходів фізичних осіб, штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства «Лугбуд» податковий борг у сумі 754741,84 грн. (сімсот п'ятдесят чотири тисячі сімсот сорок одна грн. 84 коп.) з наявних розрахункових рахунків, у тому числі:

податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 336192,37 грн. (триста тридцять шість тисяч сто дев'яносто дві грн. 37 коп.) на користь Державного бюджету Жовтневого району (р/р 31119029700004, ГУДКУ в Луганській області, код 24046538, МФО 804013, код платежу 14010100);

податковий борг з податку на прибуток у розмірі 398897,39 грн. (триста дев'яносто вісім тисяч вісімсот дев'яносто сім грн. 39 коп.) на користь Державного бюджету Жовтневого району (р/р 31117009700004, одержувач ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11021000, код 204046538);

штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки у розмірі 4269 грн. (чотири тисячі двісті шістдесят дев'ять грн.) на користь Державного бюджету Жовтневого району (р/р 31119104700004, одержувач ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 21080900, код 24046538);

податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 15383,08 грн. (п'ятнадцять тисяч триста вісімдесят три грн. 08 коп.) на користь місцевого бюджету Жовтневого району (р/р 31415541700004, ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 11010100, код 24046538).

Розстрочити Приватному підприємству «Лугбуд» сплату податкової заборгованості в доход Державного бюджету Жовтневого району та Місцевого бюджету Жовтневого району у розмірі 754741,84 грн. (сімсот п'ятдесят чотири тисячі сімсот сорок одна грн. 84 коп.) строком на 60 місяців, шляхом сплати сум боргу з травня 2011 року по березень 2016 року рівними частинами щомісячно у розмірі 12579,05 грн. (дванадцять тисяч пітсот сімдесят дев'ять грн. 05 коп.), а у квітні 2016 року у розмірі 12577,89 грн. (дванадцять тисяч п'ятсот сімдесят сім грн. 89 коп.) згідно затвердженого графіку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 27 квітня 2011 року

СуддяО.П. Островська