Категорія №5.8.2
Іменем України
21 квітня 2011 року Справа № 2а-2558/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення суми штрафних санкцій, -
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення суми штрафних санкцій.
В обґрунтування позову зазначено, що при проведенні Краснолуцьким відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області перевірки щодо виконання Краснолуцькою виправною колонією Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області вимог припису № 02/26-0788 від 19.08.2010 (акт перевірки від 18.01.2011) встановлено, що Краснолуцькою виправною колонією Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області не виконані вимоги припису від 19.08.2010 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження відповідача у встановлений термін до 19.11.2010, що є правопорушенням в електроенергетиці. У зв'язку з цим, керуючись ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», начальником інспекції Держенергонагляду в Луганській області у відношенні Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області була винесена постанова № 02/26-06-0005 від 28.01.2011 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 850 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на поточний рахунок казначейства у м. Красний Луч протягом 30 днів з дня отримання постанови. Постанова про накладення санкцій за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
У зв'язку з зазначеним позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 850 грн.
Ухвалою від 01 квітня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
08 березня 2011 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
Встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено Краснолуцьку виправну колонію Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області , за результатами якого відносно відповідача було винесено припис № 02/26-0788 від 19.08.2010 про зобов'язання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 21.11.2010 р. (а.с. 11).
У січня 2011 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання Краснолуцькою виправною колонією Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області вимог вищевказаного припису. Актом перевірки від 18.01.2011 № 02/26-06-0005 встановлено невиконання відповідачем вимог припису № 02/26-0788 від 19.08.2010 в частині пунктів №1,2,3,4(а.с. 10).
На підставі зазначеного акту перевірки постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду №02/26-06-0005 від 28.01.2011 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 850 грн. (а.с. 8). Копію постанови відповідач отримав 04.02.2011 (а.с.9 об.). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Суддею встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, відтак є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.
За таких обставин, суддею встановлено, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно платіжного доручення №584 від 23.03.2011 позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 8,50 грн., тому дані витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з Краснолуцької виправної колонії Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області, код ЄДРПОУ 08562772, в дохід Державного бюджету України ( п/р31115106700039 одержувач - Держбюджет м. Красний Луч, банк одержувача - ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, ід.код 24046797, код бюджетної класифікації - 21081100) суму штрафу у розмірі 850,00 грн. ( вісімсот п'ятдесят гривень).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (п/р №26000301557283, одержувач - Держенергонагляд у Донбаському регіоні, банк одержувача - Цент.-Міськ. Філія ПАТ Промінвестбанку, м. Горлівка Донецької області, МФО 334464, ід. код 34190827) судові витрати у розмірі 8,50 грн.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяС.В. Борзаниця