Постанова від 23.05.2011 по справі 2-а-5199/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-5199/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2011 року

Суддя Овруцького районного суду Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, Кирданівської сільської ради Овруцького району, Овруцької центральної районної лікарні про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ( далі - Закон), , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати зобов»язати УПСЗН Овруцької РДА провести донарахування та виплату допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва передбачену ст. 37 Закону із розрахунку 40% мінімальної заробітної плати за період з 01.09.2010 року по 28.02.2011 року та виплачувати її щомісячно в подальшому, зобов»язати Кирданівську сільську раду Овруцького району провести донарахування на її користь доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.09.10 по 31.12.10 в розмірі, визначеному ст. 39 Закону, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам та виплатити її, зобов»язати Овруцьку центральну районну лікарню провести донарахування доплати до заробітної плати, передбачену ст. 39 Закону, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам за період з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року та виплатити заборгованість, зобов”язати Овруцьку центральну районну лікарню проводити доплату до заробітної плати у відповідності із ст. 39 Закону у розмірі двох мінімальних заробітних плат починаючи з 01.03.2011 року та виплачувати їх щомісячно в подальшому, мотивуючи тим, що вона працює в ФАП АДРЕСА_1 та проживає в АДРЕСА_1. За період роботи їй виплачувалась доплата, що встановлена в Закону, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.

Відповідач Кирданівська сільська рада надала заперечення на позов, з вимогами не погоджується.

Інші відповідачі не надали заперечення на позов.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Згідно довідки позивач з вересня 2010 року по грудень 2010 року працювала в Кирданівській сільській раді Овруцького району, з 1 січня 2011 року по даний час працює в Овруцькій ЦРЛ та проживає в АДРЕСА_1 Житомирської області, що вбачається з копії паспорту. Також, вона має статус потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС категорі 3, що підтверджується відповідним посвідченням, виховує неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, .ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується копіями свідоцтв про народження.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, АДРЕСА_1 Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати:

- ст. 37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% мінімальної заробітної плати.,

- ст. 39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати ; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Постановами КМУ № 836 від 26.07.96 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 160 тис.крб. (1,6 грн. за гр.реф.) ; у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис.крб. ) 2.10 грн. за гр.реф.).,

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.) ; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 5020 тис.крб. ( 5.20 грн. за гр.реф).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року - 907 грн., з 1 грудня 2010 року - 922 грн., з 1 січня 2011 року - 941 грн..

Законом визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій , передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень .

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, а тому останні проводять їх нарахування та виплату.

Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, нарахування коштів за ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства .

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного Кирданівська сільська рада Овруцького району, Овруцька ЦРЛ є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Із змісту ст.ст.2, 6, 99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб. Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Строк звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів, а тому вимога про зобов'язання відповідача проводити нарахування та виплату коштів в подальшому є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі.

Думка позивача, що нарахування коштів в подальшому буде також здійснюватися з порушенням вимог Закону є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв'язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми Закону, зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до Закону. Суд не може обґрунтовувати своє рішення лише припущенням, що відповідач в майбутньому буде діяти не в межах закону.

Доказів про нараховану суму коштів за ст.ст.37,39 Закону з 1.03.11 позивачем не надано і не може бути надано, оскільки вказані виплати є щомісячними і про можливе порушення прав позивача можливо буде дізнатися тільки після закінчення відповідного місяця.

Позивач не надавав доказів про те, що в подальшому нарахування вищевказаних коштів буде проводитися з порушенням вимог Закону, а тому вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачами доплати не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, підлягає задоволенню.

Позивач сплатила держмито в розмірі 3.40 грн., від сплати судового збору відповідача звільнено на підставі п.7 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122,160,161,162,183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Кирданівську сільську раду Овруцького району Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" , щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Зобов'язати Овруцьку центральну районну лікарню Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 січня 2011 року по 28 лютого 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" , щомісячно, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 1 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленої Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік","Про Державний бюджет України на 2011 рік щомісячно, на неї та неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, з урахуванням фактично здійснених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати Кирданівську сільську раду Овруцького району, Овруцьку центральну районну лікарню та управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:С. С. Невмержицький