Постанова від 23.05.2011 по справі 2-а-5827/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-5827/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2011 року

Суддя Овруцького районного суду Якухно О. М. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому доплати, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіаційного забруднення згідно ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон), за період з 1 вересня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат мотивуючи тим, що він є пенсіонером і проживає в АДРЕСА_1. Йому виплачувалася доплата не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, що призвело до порушення його прав.

Відповідач надіслав заперечення, в яких з вимогами не погоджується.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Згідно довідки позивач є пенсіонером та проживає в АДРЕСА_1 що підтверджується копією паспорта. Пенсію він отримує в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.07.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, АДРЕСА_1 віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :

- ст.39 Закону - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року - 907 грн., з 1 грудня 2010 року - 922 грн., з 1 січня 2011 року - 941 грн..

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 № 11-2, головне управління Пенсійного фонду в області забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, управління Пенсійного фонду України є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідкою головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, а тому останні є належним відповідачем.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому його дії є протиправними і вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти відповідну постанову, в т.ч. і про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, в п.2 ч.2 ст.162 КАС України не зазначено обов'язкову умову, як визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними. Остання є обов'язковою у разі скасування або визнання нечинним рішення суб'єкти владних повноважень чи окремих його положень, а тому посилання відповідача на вказану підставу для відмови у задоволенні позову суд вважає безпідставним.

Крім того, відповідач просить врахувати строки звернення до суду.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наданий законодавцем шестимісячний строк є невід'ємним право особи і не може бути зменшений. Особа сама визначається, в який день протягом зазначеного строку їй звернутися до суду.

Із змісту даної норми вбачається, які дії повинен вчинити суддя при вирішенні питання про відкриття провадження у справі :

1.визначитися з часом (датою) коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів ;

2.відрахувати з цього часу (дати) шість місяців вперед ;

3.з'ясувати чи в межах вказаного строку подано позов.

Зазначені виплати є щомісячними, а тому до закінчення відповідного місяця виплати особа не могла знати про порушення її права. Враховуючи викладене, суд вважає, що особа могла дізнатися про порушення її прав не раніше закінчення місяця, за який повинно було бути проведено нарахування, а тому, відповідно до ст.103 КАС України, строк звернення до суду розпочався з першого числа місяця наступного за місяцем, по якому проведено нарахування (виплата) коштів.

Суд вважає, що по виплаті за вересень 2010 року (перший місяць, що вказаний у вимозі) строк розпочався з 1 жовтня 2010 року і закінчується 31 березня 2011 року, оскільки кошти за проживання на території радіоактивного забруднення нараховуються і виплачуються за весь прожитий місяць, тобто з 1 по 30 (31) число.

Позов подано 29.03.2011, тобто в межах строку звернення до суду.

Відрахування відповідачем шести місяців від дати подачі позову у зворотньому напрямку не передбачено законодавством, оскільки 29 вересня 2010 року ніяким чином не пов'язане з датою, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Від сплати судового збору сторони звільнені : позивач згідно п.18 ст.4, відповідач - п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 1832, 256, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 за період з 1 вересня 2010 року по 31 березня 2011 року підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати постанову негайно.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:О. М. Якухно