Справа № 2-А-554/09
02 липня 2009 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Стельмах А.П.,
при секретарі - Циганок О.М., за участю прокурора Шаповол Ю.В., представника позивача Кир'ян Ю.С., представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом прокурора Сосницького району Чернігівської області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області до ОСОБА_3 про стягнення переплати компенсації за надання соціальних послуг, -
До Сосницького районного суду Чернігівської області звернувся прокурор Сосницького району Чернігівської області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області до ОСОБА_3 про стягнення переплати компенсації за надання соціальних послуг, мотивуючи свій позов тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області виплачувалась компенсація ОСОБА_3 за надання соціальних послуг. Після отримання довідок ДПІ №986 від 28.01.2009 року, №33/10/28-044 від 28.01.2009 року стало відомо про отримання доходу ОСОБА_3 у четвертому кварталі 2007 року та першому кварталі 2008 року. В період з 07.12.2007 року по 30.11.2008 рік ОСОБА_3 отримала переплату компенсації за надання соціальних послуг в сумі 843 грн. 47 коп.
В судовому засіданні прокурор Щаповол Ю.В. пояснила, що ОСОБА_3 при поданні заяви про призначення компенсаційної виплати №51 від 07.12.2007 року до Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області не повідомила вказане Управління про доходи, які можуть вплинути на призначення компенсаційної виплати, повинна була звернути увагу на попередження в заяві про призначення компенсаційної виплати №51 від 07.12.2007 року про відмову у призначенні компенсаційної виплати у разі подання недостовірних даних та зобов'язання, вчасно повідомити про призначення надання соціальних послуг або інші причини, що можуть вплинути на призначення компенсаційної виплати. Прокурор вважає, що інформація про доходи, одержані відповідачем в четвертому кварталі 2007 року могли вплинути на прийняття рішення щодо призначення відповідачу компенсаційної виплати, тому належить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області переплату компенсації за надання соціальних послуг за період з 07.12.2007 року по 30.11.2008 рік в сумі 843 грн. 97 коп. на підставі ст. 7 Закону України «Про соціальні послуги» та п. 15 «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 p. N 558.
Представник позивача Кир'ян Ю.С. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, в своїх поясненнях посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог та пояснив, що ОСОБА_3 отримала компенсаційні виплати в період з 07.12.2007 року по 30.11.2008 рік. Кошти були витрачені на лікування сина ОСОБА_4. На цей час відповідач має тяжке матеріальне становище. Представник відповідача вважає, що кошти отримані ОСОБА_3 правомірно.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області щодо призначення компенсаційних виплат за надання соціальних послуг ОСОБА_4, що підтверджується Заявою про призначення компенсації №51 від 07.12.2007 року. Відповідачем не було повідомлено Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області про отриманий нею дохід у четвертому кварталі 2007 року, що могло вплинути на умови призначення компенсаційних виплат. Відповідно до Протоколу №601307 від 18.01.2008 року Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області відповідачу була призначена компенсація за надання соціальних послуг на строк з 07.12.2007 року по 30.11.2008 року.
Відповідно до Відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів №33/10/28-044, виданої 28.01.2009 року Державною податковою інспекцією у Сосницькому районі Чернігівської області ОСОБА_3 в 4 кварталі 2007 року отримала дохід від надання майна в оренду в розмірі 326 грн. Зазначена інформація підтверджується Довідкою ВАТ «Сосницький райагрохім» №15 від 22 червня 2009 року, в якій вказується, що ОСОБА_3 мала дохід від здавання земельного паю в оренду в 4-му кварталі 2007 року.
Відповідно до Відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів №22/10/29-005, виданої 09.01.2008 року Державною податковою інспекцією у Сосницькому районі Чернігівської області інформації про доходи ОСОБА_3 за період з 01.01.2007 року по 30.06.2007 рік немає.
Статтею 1 Закону України «Про соціальні послуги» визначено, соціальні послуги -комплекс правових, економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги (далі - особи, що потребують соціальних послуг), з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя. Згідно ч. 5 ст. 7 Закону України «Про соціальні послуги» фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачується компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 p. N 558 для призначення компенсації непрацюючою фізичною особою, яка надає соціальні послуги подаються такі документи: заява про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров'я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки та довідки органу державної податкової служби про те, що особа не займається підприємницькою діяльністю, і про відсутність даних про доходи цієї особи, а у разі відсутності трудової книжки - лише зазначені довідки. Згідно п. 15 «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Згідно розрахунку розміру переплати ОСОБА_3 з 07.12.2007 року по 30.11.2008 рік, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області вбачається, що відповідачу надмірно виплачені кошти в сумі 843 грн. 97 коп.
За таких обставин, необхідно стягнути з відповідача на користь позивача надмірно виплачену суму компенсаційних виплат в розмірі 843 грн. 97 коп. та стягнути судовий збір на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 7 Закону України «Про соціальні послуги» від 19 червня 2003 року N 966-IV, п.п. 6, 15 «Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 p. N 558 ст. ст. 6, 9, 11, 86, 160-163 КАС України суд, -
Позов прокурора Сосницького району Чернігівської області в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області до ОСОБА_3 про стягнення переплати компенсації за надання соціальних послуг задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області надмірно виплачені кошти в сумі 843 грн. 97 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 51 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подання через Сосницький районний суд заяви на апеляційне оскарження, та протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви на апеляційне оскарження.