№2а-76/11
11 березня 2011 року Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді - Воробйової С.О.
при секретарі - Жабенко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Сімферополі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя до ОСОБА_1 про стягнення зайво сплачених коштів, -
Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя (далі Управління) звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення зайво сплачених коштів, мотивуючи вимоги тим, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів розповсюджується на спори по зверненню суб'єкта владних повноважень, у випадках, передбачених законом. Управління створено Желєзнодорожною районною радою для здійснення повноважень у сфері соціального захисту населення відповідно до ст. 34 Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні». Згідно «Положення про Управління», затвердженого рішенням 36-ої сесії районної ради 5 скликання від 24.09.2008 року № С-36-4 - Управління є виконавчим органом Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя. ОСОБА_1 звернулася в Управління за призначенням державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомогою на дітей, яки знаходяться під опікою або піклуванням. На підставі наданих ОСОБА_1 документів і відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй були призначені вищезазначені види допоміг на дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. 26.07.2010 року ОСОБА_1 була надана заява про припинення виплати допомоги, у зв'язку із усиновленням дитини. На підставі отриманої заяви, Управлінням був проведений відповідний перерахунок та переплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2010 року по 31.07.2010 року склала 130 грн., переплата допомоги на дитину, яка перебуває під опікою або піклуванням за період з 01.07.2010 року по 31.07.2010 року склала 990,67 грн. Неодноразово ОСОБА_1 повідомлялася про необхідність повернути зайво сплачені державні кошти, але до теперішнього часу суми в розмірі 990,67 грн. та 130 грн. на розрахункові рахунки Управління не надходили. Виплата зайво сплачених сум заподіює безпосередню шкоду державним інтересам, оскільки воно не може в повній мірі забезпечувати виконання соціальних програм і тягне за собою збитки у державному бюджеті. З наведених підстав, звертаючись до суду з позовними вимогами та з посиланням на статтю 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Управління просило стягнути з ОСОБА_1 суму зайво сплачених коштів в розмірі 990,67 грн. та 130 грн., а також покласти витрати понесені у зв'язку з розглядом справи у суді на відповідача по справі.
Представник позивача у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала до суду заяву з проханням розглянути справу за її відсутності та задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належно, причини неявки суду не відомі.
У відповідності до ч.1 ст.41 КАС України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню по наступних підставах.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 13 березня 2009 року звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя з проханням призначити їй державну допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трьохлітнього віку та допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням (а.с. 2).
На підставі рішення Сімферопольського районного суду м. Сімферополя від 07.06.2010 року ОСОБА_1 була усиновлена ОСОБА_2 (а.с. 6-7).
Однак, із заявою про припинення виплати допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 звернулася до Управління лише 26.07.2010 року (а.с.5).
Управлінням був проведений перерахунок сум виплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та з'ясовано, що сума зайво сплачених коштів за період з 01.07.2010 року по 31.07.2010 року складає 130 грн., що підтверджується відповідним рішенням УПСЗН Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя від 03.08.2010 року (а.с.9).
Також, Управлінням був проведений перерахунок сум виплаченої грошової допомоги дітям, яки перебувають під опікою або піклуванням та з'ясовано, що сума зайво сплачених коштів за період з 01.07.2010 року по 31.07.2010 року складає 990,67 грн., що підтверджується відповідним рішенням УПСЗН Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя від 03.08.2010 року (а.с.10).
Відповідно до статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року N 2811-ХII одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Крім того, органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Відповідачці ОСОБА_1 було направлене повідомлення про необхідність відшкодувати переплачену їй суму грошової допомоги дітям, яки перебувають під опікою або піклуванням, яка складає 990,67 грн., що підтверджується відповідним повідомленням №74 від 19.08.2010 року (а.с.11), а також ОСОБА_1 було направлене повідомлення про необхідність відшкодувати переплачену їй суму грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка складає 130,00 грн., що підтверджується відповідним повідомленням №73 від 19.08.2010 року (а.с.12).
Але у добровільному порядку вона вищевказані суми не повернула, тому сума в розмірі 130,00 грн. державної допомоги виплачена надміру та сума 990,67 грн. як переплата допомоги на дітей яки перебувають під опікою чи піклуванням підлягає стягненню з ОСОБА_1 у судовому порядку.
З оглядом на вищенаведене, позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя до ОСОБА_1 про стягнення зайво сплачених коштів підлягає задоволенню.
Оскільки позовні вимоги Управління задоволені судом у повному обсязі, то судові витрати у розмірі 3 грн. 40 копійок підлягають стягненню з ОСОБА_1 у дохід держави.
На підставі ст. ст. 13, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року N 2811-ХII, керуючись статтями 2, 6, 7, 9-11, 17-18, ч.1 ст. 41, ст.ст. 94, 159, 162-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя виплачену надміру суму державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2010 року по 31.07.2010 року в розмірі 130 (сто тридцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Желєзнодорожної районної ради м. Сімферополя виплачену надміру суму державної допомоги на дитину, яка перебуває під опікою за період з 01.07.2010 року по 31.07.2010 року в розмірі 990,67 (дев'ятсот дев'яносто) гривень 67 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у розмірі 3(три) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя