Справа №2-a-271/2009p.
29 травня 2009 року Харцизький міський суд Донецької області у складі: головуючого судді ТКАЧЕНКО Л.Я.
при секретарі РАНКОВОЇ О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харцизьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
24 лютого 2009 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області.
Позов мотивує тим, що 12 липня 2006 року вона народила доньку ОСОБА_2 у зв'язку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " вона має право на щомісячну грошову державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка повинна виплачуватися в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак, відповідач виплачував допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено законодавством. У зв'язку з цим вона 16 жовтня 2008 року направила до відповідача заяву з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про сплату боргу, що утворився. Проте, відповідач своїм листом від 30 жовтня 2008 року відмовив їй в перерахунку допомоги.
Вважає вказані дії відповідача неправомірними, оскільки вони порушують її права та вимоги діючого законодавства. Просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути недоплачену суму щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік у сумі 4923, 00 грн.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала та дала свідчення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності та заперечення на позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, в якій вказала, що запереч є проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з наступних підстав: позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку без урахування доходів сім'ї, як застрахованої в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. На підставі наданих документів (заяви та наказу про відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), протоколу про призначення допомоги їй була призначена вказана допомога з 01.04.2007 року по 12.07.2009 рік на період: 01.04.2007 року по 30.09.2007 рік у розмірі 129, 03 грн., та з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 130, 64 грн., оскільки ст.62 ч.1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» був затверджений прожитковий мінімум для працездатних осіб:
- з 01.10.2007року - 568грн. (568грн. х 23 % = 130грн.64коп.). Розпорядженням від 28.01.2008 року зазначена допомога була призначена в наступному розмірі: з 01.01.2008 року по 26.07.2010 р. в розмірі 144, 10грн. відповідно до розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
На підставі наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 06.12.2006року №453 «Про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народжені ди ини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам від страхувальників та робочих фондів виконавчої дирекції фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності та його окремим органам праці та соціального захисту населення» функції по здійсненню виплат одноразової допомоги та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субсидій з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату вищевказаних видів допомоги в 2007році передані УПСЗН (п.1 Постанови КМУ «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 16.01.2007року №32).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про деякі питання виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам» від 29.01.2007року №32 був затверджений Порядок передачі документів від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій недієздатності та його підрозділам праці та соціального захисту населення для продовження виплат в 2007році застрахованим особам допомоги при нарстженні дитини та по догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку.
В зв'язку з передачею вказаних функцій був затверджений Порядок призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (постанова КМУ від 11.01.2007року №13), яким Управління керувалось при призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною дол. досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Керуючись вищевказаним, на час звертання позивачки при встановлені розміру даного виду допомоги УПСЗН керувалось Законом України «Про державний бюджет України на 2007рік» (а саме ст.ст.56, 62), постановою КМУ «Про Порядок призначення та виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11.01.2007року №13, а саме: п.9, де чітко вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам призначається в розмірі, рівному різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї із розрахунку на одну особу, але не менше 23 % зазначеного прожиткового мінімуму, а також ст.13, 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Крім того, частиною 2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Також, згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні, належать нормативно-правові акти кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання бюджетного кодексу, Закону України про Державний бюджет та інших законів України. Згідно ст.. 22 Бюджетного кодексу України, УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів, тобто УПСЗН неправомочне виплатити більш, ніж передбачено Законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Згідно з Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007року №6-рп/2007рік, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік», а саме абз.3 ч.2 ст. 56 по встановленню розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який визначається як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї із розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90гривень для незастрахованих осіб і не менш 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому КМУ і призупинення на 2007рік дії ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженим і похованням» по встановленню розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» визнані такими, які не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними. Однак, ч.1 ст. 62, а також абз.1 ч.2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» і п.9, 11 постанови КМУ від 11.01.2007р №13 у 2007році були дійсними і їх ніхто не скасовував.
Таким чином, в даному випадку позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена і виплачувалась на підставі ч.1 ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» і постанови КМУ від 11.01.2007р. №13.У зв'язку з чим, просить у позовних вимогах позивачці відмовити.
Представник третьої особи - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідача і третьої особи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вислухавши доводи позивача, вивчивши заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позов не обґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що позивачка 12 липня 2006 року народила доньку ОСОБА_2, в зв'язку з чим знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради вбачається, що позивачка знаходиться на обліку в Харцизькому УТСЗН та їй була сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку: у липні 2007 року у розмірі - 129, 03 грн., у серпні 2007 року у розмірі - 132, 64 грн., у вересні 2007 року у розмірі - 134, 45 грн., у жовтні 2007року у розмірі - 136, 13 грн., у листопаді 2007 року у розмірі - 140, 05 грн., у грудні 2007 року у розмірі - 144, 10 грн.
16 жовтня 2008 року ОСОБА_1 звернулася до УТСЗН виконкому Харцизької міської ради з заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до рівня прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з моменту призначення допомоги.
Управління праці та соціального захисту населення УТСЗН виконкому Харцизької міської ради своїм листом за № 05І/4841 від 30.10.2009 року відмовило позивачці в перерахунку допомоги (а.с. 10).
Згідно п.п. 7 п.23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» були внесені зміни в ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких -допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008р. надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривен.
Відповідно до п.п. 8 п. 23 розділу II цього ж Закону внесено зміни в п. З розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», згідно яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно рішення Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до вказаного Рішення положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» деякі норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008рік» визнані неконституційними, однак п.23 вказаного Закону неконституційним згідно з вказаним рішенням Конституційного суду України неконституційним визнаний не був.
У зв'язку з цим в задоволенні позову в частині стягнення недоплачених сум допомоги за 2008рік слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 22 Конституції України, Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.. 21 Бюджетного кодексу України, ст.. 2, 7, 17, 70, 71, 122, 159-163 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, третя особа - Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік у сумі 4923, 00 грн. - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів з дня складання постанови суду в повному обсязі без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.