Справа № 2-а-36/2011 р.
22 лютого 2011 року смт. Червоноармійськ
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої-судді Гуц О.В.
при секретареві Ридановій Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Червоноармійську справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Червоноармійському районі Житомирської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої державної допомоги, як дитині війни, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі щодо відмови у нарахуванні та виплаті підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у редакції від 18 листопада 2004 року та зобов»язання здійснити такий перерахунок за період з 01.08.2010 року по 31.01.2011 року в розмірі 1003,8 грн..
В обґрунтування позову позивач вказував, що йому призначено та він отримує пенсію за віком. Крім того, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», він має статус дитини війни.
Частиною першою ст. 6 цього Закону дітям війни встановлено підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач не виконує вимог вказаного Закону та його письмове звернення про таке підвищення пенсії залишено без задоволення.
Позивач в судове засідання не з"явився, надіслав на адресу суду письмову заяву в якій просить суд проводити розгляд справи у його відсутності, позов підтримав з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав на адресу суду письмове клопотання , в якому просив розглядати справу за його відсутності та у своїх письмових запереченнях просив просив відмовити задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету і що кошти до Пенсійного фонду України з державного бюджету не надходили та на виконання вказаних вимог Закону не прийнято законодавчого акту, який би визначав хто повинен проводити ці виплати, за рахунок яких коштів вони повинні проводитися, з яких джерел, в якому порядку і яким чином обчислювати вказаний розмір доплат.
За таких обставин суд вважає розглядати справу за відсутності сторін.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-ІУ встановлено, що з 01 січня 2006 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно п.17 статті 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»було зупинено на 2006 рік.
Відповідно до закону України від 19 січня 2006 року № 3367-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»внесено зміни, згідно з якими виключено п.17 ст.77 цього закону, а новою редакцією статті 110 Закону встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, визначеному Кабінетом міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради з питань бюджету.
Кабінетом Міністрів України протягом 2006 року рішення на виконання вимог статті 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»не приймались. Отже, пільги для дітей війни, передбачені статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у 2006 році запроваджені не були.
Згідно з п.12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»на 2007 рік було зупинено і встановлено, що підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»виплачується особам, які є інвалідами( крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зупинення дії статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним).
Пунктом 41 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України «від 28 грудня 2007 року № 107-УІ внесено зміни до Закону № 1295, відповідно до яких текст статті 6 викладено в такій редакції: «Дітям війни ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законом».
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом 41 розділу 11 закону України від 28 грудня 2007 року № 107-ІУ, щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).
Частиною 2 пункту з Закону України «Про соціальний захист дітей війни»визначено, що державні соціальні гарантії дітям війни , встановлені цим законом , не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином позивач має право на перерахунок підвищення пенсії за період вказаний в позовній заяві.
Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік»Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідної дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватись відповідно до норм Закону України «Про соціальний Захист дітей війни».
Посилання відповідача, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету і що кошти до Пенсійного фонду України з державного бюджету не надходили, суд не бере до уваги з таких підстав.
Ст. 7 Закону № 2195 передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року № 1261.
Відповідно до пункту 15 вказаного Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління.
Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають в його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають.
Тому відсутність коштів для забезпечення виплат зазначеного підвищення до пенсії та відсутність конкретного механізму фінансування витрат не є підставою для не виконання Пенсійним фондом України своїх зобов»язань, встановлених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Викладені обставини свідчать про порушення пенсійних прав позивача, передбачені Конституцією України та Законом України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року.
Порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 01.08.2010 року по 31.01.2011 року, за виключенням коштів одержаних відповідачем у вказаний період згідно постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року.
Керуючись ст.ст. 3, 6, 9, 12, 99, 100, 104, 105, 122, 162, 163 КАС України, ст. ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у редакції від 18.11.2004 року, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду в Червоноармійському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії, як дитині війни, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду в Червоноармійському районі Житомирської області щодо нарахування та здійснення позивачу ОСОБА_2. соціальних виплат, як дитині війни.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі здійснити позивачу перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у редакції від 18 листопада 2004 року за період з 01.08.2010 року по 31.01.2011 року, з нарахуванням виплат проведених відповідно до Постанови Кабінету міністрів від 28 травня 2008 року № 530.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Червоноармійський райсуд до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту оголошення постанови.
Суддя О. В. Гуц