копія
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/2813/11
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Тростянецької районної державної адміністрації, Начальника служби у справах дітей Тростянецького району про визнання недійсним висновку, надання опіки, -
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду із вимогами до Тростянецької районної державної адміністрації, Начальника служби у справах дітей Тростянецького району про визнання недійсним висновку Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області №912/02/18 від 26.04.2011 р., а також про надання їй опіки над ОСОБА_2
Як вбачається зі змісту позовної заяви та викладених в ній обставин, позивач у другій позовній вимозі просить адміністративний суд надати позивачу - ОСОБА_1 опіку над ОСОБА_2
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням характеру спору у справі в частині позовних вимог щодо надання позивачу - ОСОБА_1 опіку над ОСОБА_2, враховуючи, що між сторонами виник спір, який знаходиться поза межами компетенції адміністративного суду, тому відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу необхідно відмовити у відкритті провадження у справі.
Суд звертає увагу позивача на те, що він не позбавлений можливості звернутися до місцевого суду з даними вимогами в порядку, встановленим Цивільним процесуальним кодексом України.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тростянецької районної державної адміністрації, Начальника служби у справах дітей Тростянецького району в частині позовних вимог щодо надання ОСОБА_1 опіки над ОСОБА_2
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набранням законної суми рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) С.М. Гелета
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Гелета