Постанова від 17.05.2011 по справі 2а-1870/336/11

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2011 р. Справа № 2а-1870/336/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненко О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець, перебуває на обліку в Конотопській МДПІ як платник податків. Відповідач звернувся до позивача із заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік, в якій зазначив, що в трудових відносинах з ним перебувають 8 осіб. Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що у разі, коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участі у підприємницькій діяльності членів його сім'ї ставка єдиного податку збільшується на 50% на кожну особу. З урахуванням даної норми права відповідач повинен був сплачувати щомісячно єдиний податок в розмірі 400 грн. В порушення вимог податкового законодавства відповідач не в повному обсязі здійснював сплату єдиного податку, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 1 961 грн. 23 коп. Просить стягнути з ФОП ОСОБА_2 вказану суму боргу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала із зазначених підстав, додатково пояснила, що пунктом 4 "Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку", затвердженого наказом ДПА України від 29.10.1999 року № 599 встановлено, що на кожну особу, яка перебуває у трудових відносинах із платником податку видається довідка про трудові відносини фізичної особи із платником єдиного податку, у разі зменшення кількості працівників протягом терміну дії свідоцтва платник податку повинен повернути отримані довідки. При зверненні ОСОБА_2 до Конотопської МДПІ із заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування він такі довідки отримав. Жодна довідка про трудові відносини фізичної особи із платником єдиного податку відповідачем повернута не була, тому нарахування сум єдиного податку здійснювалось на підставі наявних у позивача даних, сума яка підлягала сплаті у 2010 році становила 400 грн. щомісяця (80 грн. + 40 грн. * 8 чол. = 400 грн.). Податковий борг в розмірі 40 грн. 39 коп. утворився внаслідок нарахування пені через несвоєчасну сплату відповідачем єдиного податку.

Відповідач із позовом не погодився. Пояснив, що розрахунки позивача по єдиному податку не співпадають з його власними розрахунками. На час подання заяви про право застосування спрощеної системи обліку та звітності чисельність працівників становила 8 осіб, проте протягом січня - серпня 2010 року чисельність працівників, які перебували з відповідачем у трудових відносинах постійно змінювалась, а з 1 вересня 2010 року всі працівники звільнились. Трудові договори з найманими працівниками були зареєстровані в центрі зайнятості, кожного кварталу відповідачем подавались звіти суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку, в яких зазначалась кількість працівників. Неповернення відповідачем Довідок на найманих працівників не дає підстав для нарахування на них сум єдиного податку. За розрахунком відповідача сума нарахувань по єдиному податку склала 2 760 грн., дана сума була сплачена, позивач подає хибний розрахунок на суму 4 400 грн. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Відповідач - ФОП ОСОБА_2 - є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований виконавчим комітетом Конотопської міської ради (а.с. 6) та перебуває на обліку як платник податків в Конотопській МДПІ (а.с. 4). Відповідно до Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, відповідач був платником податків і зборів, передбачених зазначеним Законом.

Судом встановлено, що відповідно до Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” відповідач подав до Конотопської МДПІ заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік. (а.с. 7) В даній заяві вказав кількість працівників, з якими укладено трудові договори - 8 чоловік із зазначенням поіменного їх складу.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

На підставі заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності ОСОБА_2 отримав свідоцтво про сплату єдиного податку (а.с. 6 зв.) та отримав довідки на кожну особу, яка перебуває з ним у трудових відносинах (а.с. 44-51)

Розмір ставок єдиного податку визначено у рішенні Конотопської міської ради від 26 травня 2006 року (а.с. 8) Крім того, пунктом 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” встановлено, що у разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.

Таким чином, враховуючи, що на час подання відповідачем заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у відповідача працювало 8 осіб, ставка єдиного податку становила 400 грн. на місяць (80 грн.+40 грн.*8 осіб=400 грн.)

Відповідно до пунктів 4-7 "Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку", затвердженого наказом ДПА України від 29 жовтня 1999 року № 599, платник єдиного податку, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці, на кожну особу, яка перебуває з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, отримує довідку про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку (далі - Довідка) згідно з додатком 2 до цього Порядку. У разі зменшення чисельності працівників протягом терміну дії отриманого Свідоцтва платник єдиного податку повинен повернути отримані Довідки. У разі втрати Довідки доплата за працівника може бути припинена лише, починаючи з наступного кварталу. Свідоцтво та Довідка є документом суворої звітності. Орган державної податкової служби, що видає Свідоцтво та Довідки, реєструє їх у журналі обліку видачі Свідоцтв, де вказуються прізвище, ім'я та по батькові платника єдиного податку, номер та серія Свідоцтва, дата його видачі, терміни дії, дата його повернення, прізвища, імена та по батькові найманих працівників, номери та серії виданих на них Довідок, дата їх видачі та повернення, сплачені суми єдиного податку.

ОСОБА_2 були видані довідки про перебування із ним у трудових відносинах восьми осіб, що підтверджується корінцями таких довідок (а.с. 44-51). Виходячи зі змісту Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, відповідач у разі зміни кількості працівників повинен був звернутися до податкової інспекції для врегулювання питання щодо повернення отриманих довідок про трудові відносини. З матеріалів справи, зокрема, із витягу із журналу реєстрації заяв та довідок суб'єктів малого підприємництва - платників єдиного податку (а.с. 61) не вбачається, що ОСОБА_2 звертався до Конотопської МДПІ з приводу повернення довідок про трудові відносини з працівниками, які звільнились.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування" до обов'язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 11 Закону України “Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

За період перебування відповідача на спрощеній системі оподаткування в 2010 році було нараховано 4 400 грн. єдиного податку та 41 грн. 23 коп. пені. Єдиний податок на підприємницьку діяльність з фізичних осіб був сплачений в розмірі 2 480 грн., у зв'язку з чим за ФОП ОСОБА_2 утворилася заборгованість, яка складає 1 961 грн. 23 коп.

Відповідно до п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.

Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується розрахунком суми податкового боргу ФОП ОСОБА_2 по єдиному податку з доходів фізичних осіб (а.с. 5) копією зворотного боку облікової картки платника ОСОБА_2 (а.с. 9-10) та поясненнями представника позивача. Виходячи з викладеного, суд вважає необхідним стягнути з відповідача заборгованість зі сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб в розмірі 1 961 грн. 23 коп.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1 ) на користь місцевого бюджету м. Конотоп (р/р 34215379700008, код 23635072, Конотопське УДК ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код платежу 18050200) заборгованість зі сплати єдиного податку в сумі 1 961 грн. 23 коп. (одна тисяча дев'ятсот шістдесят одна грн. 23 коп.)

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко