№ 0827/2а-3114/2011
23 березня 2011 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя, який діє як адміністративний суд, у складі судді Гончар М.С.
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя (надалі - УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя) про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії,-
10.03.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, в якому позивач зазначив наступне. Він отримує державну пенсію за віком, призначену УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, що підтверджується пенсійним посвідченням. Після призначення пенсії позивач продовжив працювати, та згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»отримав право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, у зв'язку з чим, 17.01.2011 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте, відповідач здійснив перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, що порушує його законне право на обрання виду перерахунку пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою КМУ від 28.05. 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Тому, позивач просив визнати дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії неправомірними ; зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн.
Ухвалою суду від 11.03.2011 року у справі відкрито скорочене провадження у справі (а.с.10).
Відповідачем надані письмові заперечення на позов (а.с.11), в яких Управління просило відмовити у задоволенні позову повністю, оскільки 25.10.2010 року позивач звернувся до останнього із заявою про перерахунок пенсії лише по стажу, за перерахунком пенсії за стажем та заробітком не звертався.
Розгляд справи здійснювався суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі ч. 4 ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що у задоволенні позову позивача слід відмовити у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком (а.с.5), однак продовжував працювати після призначення пенсії.
Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії».
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік»дію ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зупинено на 2007 рік, Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 р. зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визнано неконституційними.
Крім того, частиною 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», передбачено, що в разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 частини 1 статті 30 Закону.
Оскільки пенсія позивачу перерахована на підставі його заяви від 25.10.2010 року з 01.11.2010 року, то мав би застосовуватись показник середньої заробітної плати за 2009 рік.
Проте, встановлено, що позивач звертався до відповідача з особистою заявою від 25.10.2010 року про перерахунок пенсії лише з урахуванням додаткового стажу (копія заяви а.с.12), за перерахунком пенсії за стажем та заробітком позивач до відповідача взагалі не звертався.
Також встановлено, що перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням придбаного після її призначення страхового стажу відповідачем на підставі заяви позивача від 25.10.2010 року з 01.11.2010 року вже проведено (а.с. 6-7, 11).
Необхідною умовою для судового захисту права особи є наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
При вищевикладених обставинах, судом не вбачається з боку відповідача порушення будь-яких прав позивача, а тому, у задоволенні адміністративного позову позивача до відповідача про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - слід відмовити у повному обсязі.
При цьому, рекомендувати позивачеві вирішувати питання у позасудовому порядку шляхом звернення до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя у передбаченому законом порядку із заявою про перерахунок пенсії за стажем та заробітком.
Керуючись ст.ст. 158, 160, 163, ч. 4 ст.183-2 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії,-відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя М.С. Гончар