Постанова від 19.04.2011 по справі 2а-1870/1006/11

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2011 р. Справа № 2а-1870/1006/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.

за участю секретаря судового засідання - Сахно М.В.,

представника позивача - Церулик А.Л.,

представника відповідача - Шульги Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ліман" ЛТД до управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про визнання нечинним рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліман» ЛТД (далі по тексту -позивач, ТОВ «Ліман» ЛТД) звернулось до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми (далі по тексту -відповідач, УПФУ в Ковпаківському районі м. Суми ) про визнання нечинним рішення від 12.01.2011р. за №49 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду», яким позивачу нарахована суму фінансових санкцій у виді сплати штрафу в розмірі 26грн. 37коп. та нарахована пеню в сумі 1246грн. 81коп. Свої вимоги мотивує тим, що у відповідача були відсутні підстави щодо застосування відносно ТОВ «Ліман» ЛТД фінансових санкцій та нарахування пені, оскільки рішення було прийняте без врахування внесених змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких частина 9 статті 106 вказаного закону, на підставі якої винесено оскаржуване рішення, була виключена. Просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідач з позовними вимогами не погодився. Зазначив, що УПФУ в Ковпаківському районі м. Суми оскаржуване рішення було прийнято в межах повноважень, згідно вимог чинного законодавства, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України від 22.10.2010року №25-1, були внесені зміни до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. за №21-1 (далі - Інструкція №21-1), відповідно до яких фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року. В задоволенні позову просив відмовити ( а.с.19-20).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Доповнив, що посилання відповідача на приписи Інструкції №21-1 та постанови правління Пенсійного фонду України є безпідставними, оскільки Закон має вищу юридичну силу. При цьому ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на який посилається УПФУ в Ковпаківському районі в м. Суми в оскаржуваному рішенні вже не була чинною станом на 12.01.2011р., а норми постанови правління Пенсійного фонду України не вказані в оскаржуваному рішенні. Просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у запереченні (а.с.19-20), просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши повноважних представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ТОВ «Ліман» ЛТД зареєстрований юридичною особою, відповідно до п.1 ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон - №1058) є страхувальником та зареєстрований як платник страхових внесків за своїм місцезнаходженням в УПФУ в Ковпаківському районі м. Суми, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (а.с.8) та вбачається із змісту позовної заяви, а також підтверджується поясненнями представників сторін.

Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 та п.8 Прикінцевих положень Закону №1058 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) страхувальник, в даному випадку позивач, зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески у розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для відповідних платників збору.

Згідно ч.6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. В даному випадку базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

Як вбачається з розрахунку фінансових санкцій та пені (а.с.7), а також картки особового рахунку (а.с.28-30,33-35), листа УПФУ в Зарічному район м. Суми (а.с.24-25), за позивачем у період з 07.10.2008р. по 29.12.2010р. значилась заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені, застосованих на підставі рішення №376 від 28.05.2008р. (а.с.26) та страхових внесків. Даний факт не заперечувався і позивачем. Вказану заборгованість ТОВ «Ліман» ЛТД було погашено лише 29.12.2010р.

Відповідно до п.2 ч.9 ст. 106 Закону №1058 (що діяла на час виникнення спірних правовідносин між сторонами), п.9.3.2 Інструкції №21-1, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно п.9.3.2. Інструкції 21-1, при застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі п.2 ч.9 ст. 106 Закону №1058 (що діяла на час виникнення спірних правовідносин) на підставі даних картки особового рахунку (а.с.28-29), згідно вимог п.9.3.2. Інструкції №21-1 за несвоєчасну сплату страхових внесків та фінансових санкцій УПФУ в Ковпаківському районі м. Суми відносно позивача винесено рішення №49 від 12.01.2011р., яким до ТОВ «Ліман» ЛТД застосовані фінансові санкцій у вигляді стягнення суми штрафу в загальному розмірі 26грн.37коп. та нарахована пеня в розмірі 1246грн.81коп. (а.с.6). При цьому, як вбачається з розрахунку фінансових санкцій та карток особового рахунку (а.с.7,28-30,33-35), фінансові санкції та пеня були застосовані до позивача саме за несвоєчасну сплату страхових внесків. За несвоєчасну сплату фінансових санкцій, застосованих рішенням від 28.05.208р. (а.с.26), у відповідності до вимог ч.9 ст. 106 Закону №1058, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, оскаржуваним рішенням була нарахована лише пеня.

При цьому, дійсно частина 9 ст. 106 Закону №1058 станом на час прийняття оскаржуваного рішення втратила свою чинність, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Однак, суд не приймає доводи позивача про безпідставність посилання органу Пенсійного фонду при прийняття оскаржуваного рішення, на норму, що втратила свою чинність. Так, відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Також варто зазначити, що згідно п.9.3. Інструкції №21-1 із змінами внесеними постановою Правління Пенсійного фонду України №25-1 від 22.10.2010р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.11.2010р. за №1091/18386, фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року.

Доводи позивача про відсутність вказаних норм в рішенні №49 від 12.01.2001р. також не приймаються судом до уваги, оскільки згідно п.9.3.2 Інструкції №21-1 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду приймається рішення за формою згідно з додатком 14. При цьому, як вбачається з матеріалів справи (а.с.6), оскаржуване рішення УПФУ в Ковпаківському районі м. Суми було прийнято за формою, яка відповідала вказаним в Інструкції №21-1 вимогам.

Таким чином, з врахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи, та досліджених доказів, суд, приходить до висновку, що відповідач при винесенні рішення №49 від 12.01.2011 р. діяв на підставі, у спосіб та у межах повноважень, наданих йому, зокрема, Законом №1058 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), ст.19 Конституції України, Інструкцією №21-1, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку з чим, оскаржуване рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає приписам ч.3 ст. 2 КАС України, а тому не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Ліман" ЛТД до управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про визнання нечинним рішення №49 від 12 січня 2011 року про застосування фінансових санкцій та пені в загальному розмірі 1273,18грн. -відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) І.Г. Шевченко

З оригіналом згідно

Суддя І.Г. Шевченко

Повний текст постанови суду складено 26.04.2011 року