Справа № 2а-1399/11
іменем України
"18" травня 2011 р.суддя Дарницького районного суду м. Києва - Шкоріна О.І.,
розглянувши в скороченому порядку в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Дарницькому районі м.Києва, Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат -на бездіяльність щодо перерахунку пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи , -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідачів -Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на бездіяльність щодо перерахунку основної пенсії, щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та інших соціальних виплат йому як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилаючись на те, що він є громадянином, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1-ї категорії, йому встановлена третя група інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.
Просив визнати неправомірними дії відповідачів відносно нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної основної пенсії, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, щорічної допомоги на оздоровлення як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того, просив зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, провести перерахунок та виплату йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, третя група інвалідності, основної пенсії з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність -з 01.01.2008 року з урахуванням проведених виплат.
Також просив зобов»язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва визнати за ним право як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорія, третя група інвалідності, на отримання основної пенсії з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», згідно вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Просив зобов»язати відповідачів Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат усунути порушення і провести перерахунок згідно ст..48 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних, з 01.01.2008 року та зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації в подальшому виплачувати йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, щорічну допомогу на оздоровлення згідно вимог ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою судді Дарницького районного суду м.Києва від 19 січня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю з 01.01.2008 року по 13.07.2010 року та в частині визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести йому перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період 2008 та 2009 років залишені без розгляду.
Представник відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва надала письмові заперечення на позов, в яких просила в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити. Вказала на те, що ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що встановлений мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з даним Законом.
Крім того , вказала, що на даний час розмір пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначений Постановою Кабінету Міністрів України, яка є обов»язковою для виконання і розмір пенсії позивача відповідає встановленим в цій постанові розмірам.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог оскільки розмір щорічної допомоги на оздоровлення встановлено Постановами Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.05.2005 року , то позивач отримав через управління праці та соціального захисту населення допомогу на оздоровлення у встановленому розмірі. Крім того, зазначив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»надано право Кабінету міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань передбачених за відповідними бюджетними програмами, яке і реалізовано Кабінетом Міністрів України шляхом застосування у 2010 році соціальних виплат, розмір яких встановлено зазначеною постановою, саме у спосіб не внесення змін, не скасування, не визнання їх не чинними.
Представник відповідача Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в своїх запереченнях також просила в задоволенні позову відмовити, пославшись на відсутність підстав для його задоволення.
Вивчивши матеріали справи, вважаю встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що Київською міською державною адміністрацією 12.01.1997 року видано посвідчення , категорії 1, НОМЕР_1 , вкладка дійсна безстроково /а.с.10/ .
Також позивач є інвалідом третьої групи безстроково з 18.12.1996 року , що підтверджується довідкою Київської міської спеціалізованої радіологічної МСЕК , захворювання позивача пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, як інвалід третьої групи, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.
Отже, пенсія, що виплачується позивачу, не відповідає розміру, передбаченому ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам третьої групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При розрахунку основної пенсії та додаткової пенсій, за шкоду заподіяну здоров»ю застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Доводи представника відповідача про те , що поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення пенсій, що призначаються лише за цим Законом, суд вважає безпідставними. Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування даної величини ( мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Частиною п'ятою статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.
Постановою ж Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка діє і на 2010 рік встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам третьої групи -15 відсотків .
Також пунктом 6 вказаної Постанови встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: 1) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по третій групі інвалідності - 870 гривень; 2) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: по третій групі інвалідності - 675 гривень.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»встановлено, починаючи з 1 липня 2008 р. доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок,підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягали таких розмірів: зокрема , в інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" : в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році інвалідів третьої групи -980 грн., в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, інвалідів третьої групи - 760 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає , що при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають частина перша статті 50 Закону № 796-ХІІ ( в редакції Закону № 230/96-ВР від 06.06.1996 року ) , а не Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року , № 654 від 16.07.2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку , що позивач має право на отримання пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком , та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій . Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже , дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії у разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, є протиправними та необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - з 03.08.2010 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1. про зобов»язання відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва призначити йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, першої категорії, друга група інвалідності основну пенсію з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю, яка повинна становити 75 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а Управління соціального захисту населення дарницької районної в м.Києві державної адміністрації в подальшому виплачувати щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат згідно вимог ст.ст. 48,50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» задоволенню не підлягають з огляду на вимоги ст..2 КАС України.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення - в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Така виплата позивачу проводилась в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 90 гривень, оскільки ст..70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат. Як вбачається з довідки Управління соціального захисту населення Дарницького району м.Києва щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1 була нарахована в липні 2010 року.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню при нарахуванні та виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення підлягає саме стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а не Постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року.
Таким чином, дії відповідачів по нарахуванню та виплаті у 2010 році щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах менших ніж ті, що встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є незаконними.
На підставі викладеного, ст. 1,3,6,8,17,19, 21, 22, 24,56, 113, 152 Конституції України, ст. 50-67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 9, 11,70, 71, 99, 100, 159, 160, 163 , 167 КАС України,
суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 згідно вимог ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»основної пенсії з розрахунку не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 50 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - з 13.07.2010 року .
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м.Києві державної адміністрації в проведенні ОСОБА_1 щорічної допомоги, передбаченої ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м.Києві державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги н оздоровлення відповідно до ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 4 мінімальних заробітних плат за 2010 рік.
Зобов»язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат забезпечити виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік у розмірі 4 мінімальних заробітних плат за 2010 рік з урахуванням проведених виплат.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м.Києва протягом десяти днів з часу отримання її копії.
Суддя :