36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
15.01.2008 Справа №5/535
за позовом Дочірнього підприємства "Лохвиця-водоканал", вул. Журавського, 32, м.Лохвиця, Полтавська область, 37200
до Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі, вул. Перемоги, 15, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200
про скасування рішень
Суддя Гетя Н.Г.
Секретар Кльопов І.Г.
Представники:
від позивача: Гуник М.І.
від відповідача: Литвін В.І.
Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив постанову.
Суть спору: Розглядається позовна заява про скасування рішень.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів викладених у документально обґрунтованому запереченні на позов.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що Управлінням Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі на адресу дочірнього підприємства "Лохвиця-водоканал" за період з 2005-2007 роки надійшло чотири рішення про застосування фінансових санкцій: №263 від 08.є09.2005р., №130 від 07.06.2006р., №42 від 13.03.2007р., №467 від 22.08.2007р. на загальну суму 34470,96 грн., бо відповідно до ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язхкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальниками стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Але позивач не згоден із застосуванням цих санкцій.
На даний час у підприємства існує недоїмка перед Пенсійним фондом по сплаті страхових внесків в сумі 156094,59 грн.
Заборгованість перед Пенсійним фондом по страховим внескам як зазначає позивач виникла в зв"язку з тим, що на підприємстві недостатньо грошових коштів для їх сплати. Це доводиться наявністю дебіторської заборгованості, яка станом на 01.07.2007р. становить 281,4 тис.грн., в тому числі населення 106,4 тис.грн. За І півріччя 2007р. збитки ДП "Лохвиця-водоканал" склали 134,4 тис.грн. і це без врахування штрафних санкцій та пені до Пенсійного фонду.
Позивачем також зазначається, що відповідно до ч. 4 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов"язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям різницю між затвердженим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. За період 2002-2005 роки, така різниця в тарифах складала 150090 грн., за 2006-2007 роки - 60944 грн. Згідно приведеної норми закону Лохвицька міська рада зобов"язала відшкодувати цю заборгованість, це б дало змогу розрахуватися по існуючій недоїмці Пенсійному фонду. Різниця в тарифах не відшкодовувалася взагалі.
Також як вважає позивач управлінням Пенсійного фонду в Лохвицькому районі не було враховано особливості організаційно-правової форми підприємства та специфіка його роботи. ДП "Лохвиця-водоканал" ВУЖКГ є комунальним підприємством, яке надає населенню житлово-комунальні послуги (водопостачання). Основне джерело надходження коштів - це оплата населенням наданих послуг згідно затверджених тарифів. Постанова № 959 від 12.07.2006р. "Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" забороняє включати суми неустойки (штрафу, пені) до складу інших витрат.
правлінням Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі на адресу дочірнього підприємства "Лохвиця-водоканал" за період з 2005-2007 роки надійшло чотири рішення про застосування фінансових санкцій: №263 від 08.09.2005р. Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази суд дійшов висновку відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки Управління ПФУ в Лохвицькому районі є органом Фонду, підвідомчим відповідно Головному управлінню ПФУ в Полтавській області і керується у своїй діяльності Конституцією України, Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003р. (далі - Закону №1058-ІV) та рядом інших законодавчих актів в тому числі і "Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Згідно ст. 17 Закону України №1058-ІV страхувальники зобов"язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Відповідно до п. 1 ст. 14, п. 1 ст. 15 Закону України №1058-ІV т ап. 2 п.п. 2.1.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платниками страхових внесків є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи-суб"єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
ДП "Лохвиця-Водоканал" зареєстроване як суб"єкт підприємницької діяльності, відповідно свідоцтва про державну реєстрацію суб"єкта підприємницької діяльності - юридичної особи №439 від 13.12.2001р., та являється юридичною особою відповідно до довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №19/5963 від 14.12.2001р., є платником (збору) страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п. 12 ст. 20 Закону №1058-ІV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до ст. 106 Закону №1058-ІV у разі виявлення своєчасно гне сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов"язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 ЗУ №1058-ІV, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
На протязі 2005-2007 років ДП "Лохвиця-водоканал" вчасно не перераховував страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а тому до цього платника були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня.
Відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону №1058-ІV та п.п. 9.3.2 п. 9.3, п. 10.5 Інструкції про нарахування пені та накладення штрафу були винесені рішення про застосування фінансових санкцій: №263 від 08.09.2005р., №130 від 07.06.2006р., №42 від 13.03.2007р., №467 від 22.08.2007р., які були направлені страхувальнику, підтвердженням чого є повідомлення про вручення поштового відправлення № 75640 від 15.09.2005р., №11596 від 08.06.2006р., №17349 від 14.03.2007р.
В даних рішенням ДП "Лохвиця-водоканал" було надано строк для добровільного перерахування коштів (10 днів з дня його одержання), а також вказано те, що він має право оскаржити рішення протягом десяти робочих днів з дня його отримання до вищого органу Пенсійного фонду України або в судовому порядку відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону №1058-ІV. Позивач зазначеним правом не скористався, а отже суми вказані в рішеннях є узгодженими.
ДР "Лохвиця-водоканал" вказує, що заборгованість перед Пенсійним фондом виникла через недостатність у підприємства грошових коштів для її погашення в зв"язку з дебіторською заборгованістю. Позивач також вказує, що Лохвицька міська рада зобов"язана відшкодувати різницю, яка виникла в зв"язку з розбіжністю розміру тарифів на житлово-комунальні послуги з розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, що дало б змогу розрахуватися по існуючій заборгованості перед Пенсійним фондом. А тому суд вважає що ДП "Лохвицяч-водоканал" звернулись з позовною заявою до неналежного відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суддя Гетя Н.Г.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.