43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"16" квітня 2008 р.
Справа № 03/52-2А.
за позовом Луцької міської громадської організації «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу», м. Луцьк
до відповідача Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, м. Луцьк
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0006411501/0 від 28.09.2007р.
Суддя Сініцина Л.М.
При секретарі Пастушук А.М.
Представники:
від позивача: Наход Н.Я. -голова
від відповідача: Сахарук О.В. -гол. держ. под. інспектор, дов. в справі
Гаврилова Н.В. -ст. держ. под. інспектор, дов. в справі
Суть спору: Луцька міська громадська організація «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції №0006411501/0 від 28.09.2007р., яким їй визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1190 грн. штрафних (фінансових) санкцій. Свої вимоги обґрунтувала тим, що на запрошення прибути 14.09.2007р. для розгляду питання про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкового звіту, прибув у зазначений час до Луцької ОДПІ, однак зазначене питання у цей день розглянуто не було. 19.09.2007р. Луцькою ОДПІ було надіслано акт про результати невиїзної документальної перевірки від 18.09.2007р., в якому зазначено, що складено акт неявки посадових осіб. Вважає, що акт неявки для підпису матеріалів перевірки №103 від 18.09.2007р. є таким, що не відповідає вимогам закону, оскільки він 14.09.2007р. прибув на запрошення в Луцьку ОДПІ, а жодного повідомлення або запрошення прибути в Луцьку ОДПІ для розгляду акта перевірки №032315 від 18.08.2007р. та вирішення питання щодо прийняття рішення -повідомлення він не отримував. Підстава для складання акту неявки для підпису матеріалів перевірки фактично відсутня, а отже акт №103 від 18.09.2007р. є таким, що складений безпідставно. І акт перевірки і акт неявки не могло бути складено в той же день, оскільки треба було повідомити та встановити певний строк для підписання акта перевірки. Податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акту перевірки, який прийнятий Луцькою ОДПІ на підставі безпідставного акту неявки для підпису матеріалів перевірки №103 від 18.09.2007р., а отже ґрунтується на видуманих обставинах, і повинно бути визнане нечинним.
Відповідач у поясненні від 16.04.2008р. вважає, що Луцькою ОДПІ правомірно нараховано штрафні санкції Луцькій міській громадській організації «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»за встановлений та підтверджений факт несвоєчасної подачі звітності. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ними на підставі пункту 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990р. №509 проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подачі податкової звітності про що складений акт №032315. Перевіркою встановлено порушення підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 від 21.12.2000р. В результаті чого згідно підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 зазначеного закону застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну подачу податкової звітності (а.с.21).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві; представники відповідача позов заперечили з підстав, викладених у поясненні.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд -
Луцька міська громадська організація «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»зареєстрована 28.04.2005р. Виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.5) та Статут (а.с.6-11).
Згідно довідки Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ) №621 від 10.08.2005р. Луцька міська громадська організація «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»взята на облік як платник податків 10.08.2005р. за №621 (а.с.12).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Пунктом 4.1 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. №233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №290/2094, передбачено, що звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Згідно підпункту а) підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 від 21.12.2000р. з подальшими змінами та доповненнями (далі Закон України №2181), контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Підпунктом 17.1.1 пункт 17.1 статті 17 Закону України №2181 передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Як вбачається з матеріалів справи, Луцькою ОДПІ було надіслано на адресу позивача запрошення прибути 14.09.2007р. з 9:00 до 18:00 в Луцьку ОДПІ каб. 234 для розгляду питання щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2005-2007р. (а.с.14).
В судовому засіданні було з'ясовано, що керівник позивача -голова -прибув 14.09.2007р. у визначений час до Луцької ОДПІ, однак зазначене в запрошені питання не вирішувалося у зв'язку з відсутністю по хворобі інспектора, а голові було запропоновано прийти пізніше.
Однак, 18.09.2007р. Луцькою ОДПІ складено Акт №032315 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності та додаток до цього акту -акт №103 від 18.09.2007р. неявки для підпису матеріалів перевірки (а.с.16-17).
Актом №032315 від 18.09.2007р. встановлено, що на порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181 ЛМГО «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»несвоєчасно подано податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 9 місяців 2005р., 2005р., І квартал 2006р., півріччя 2006р., 9 місяців 2006р., 2006р., І квартал 2007р. (а.с.16).
Акти були надіслані на адресу позивача рекомендованим листом і отримані ним 26.09.2007р. (а.с.15,22).
За результатами перевірки Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0006411501/0 від 28.09.2007р., яким Луцькій міській громадській організації «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 1190 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.13).
Як вбачається з поданих позивачем в Луцьку ОДПІ податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 9 місяців 2005р. (а.с.23-24), за 2005р. (а.с.25-26), за І квартал 2006р. (а.с.27-28), за півріччя 2006р. (а.с.29-30), за ІІІ квартал 2006р. (а.с.31-32), 2006р. (а.с.33-34), І квартал 2007р. (а.с.35-36), всі вони подані в один день -10 липня 2007 року, тобто з порушенням граничного строку подання.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1.2 та абзаців 1,2 пункту 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. №327 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за №925/11205 із змінами та доповненнями (далі Порядок…), невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі; за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства -довідка; акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Згідно абзацу 3 пункту 1.11 вказаного Порядку… у разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання для проведення невиїзної документальної перевірки протягом 10 днів після отримання письмового запрошення органу податкової служби складається акт про неявку посадових осіб суб'єкта господарювання на запрошення органу податкової служби.
Пунктом 4.2 зазначеного вище Порядку… передбачено, що акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок складається у двох примірниках та підписується протягом 5-ти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку.
Відповідно до абзаців 1,3 пункту 4.4 Порядку… у разі незгоди посадових осіб із висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті перевірки, суб'єкт господарювання має право протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем отримання примірника акта перевірки подати до органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки; органи державної податкової служби розглядають заперечення протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем їх надходження та про результати розгляду письмово повідомляють суб'єкта господарювання.
Як встановлено в судовому засіданні позивач з'явився 14.09.2007р. в Луцьку ОДПІ на запрошення, однак, Луцькою ОДПІ в той день питання щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкового звіту за 2005-2007р. не розглядалось. А 18.09.2007р. Луцькою ОДПІ в порушення вказаних вище вимог пунктів 1.11, 4.2 Порядку… було складено акти №032315 та №103 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, та про неявку для підпису матеріалів перевірки.
Позивач же не скористався правом протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем отримання примірника акта перевірки, подати заперечення до акту перевірки.
Таким чином, Луцькою ОДПІ не дотримано вимог Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства. Однак, ці порушення не призвели до прийняття нечинного податкового повідомлення-рішення.
Оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідає нормам чинного податкового законодавства. Штрафні (фінансові) санкції застосовані до позивача за встановлене порушення -несвоєчасну подачу податкових звітів за сім податкових періодів.
Отже, позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись Законами України "Про систему оподаткування", «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, статтями 70,71,79,86,94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-
В позові Луцької міської громадської організації «Центр політичного аналізу та виборчого консалтингу»до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0006411501/0 від 28.09.2007р., відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20 денний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього 20 денного строку. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М.Сініцина
В повному обсязі постанову складено 18.04.2008р.