ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
08 квітня 2008 р.
Справа № 9/34
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом ТзОВ "МЖК Експрес-24", вул. Січових Стрільців,58, м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача Івано-Франківської міської ради, вул.Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76000
про визнання права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
За участю представників сторін:
Від позивача: Селянін Валерій Олександрович, ( доручення б/н від 04.04.08 року)
Від відповідача: Сосяк Віталій Дмитрович - спеціаліст юридичного відділу, ( довіреність № 1019/01-17/07-в від 12.06.07 року) ,
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про визнання права ТзОВ "МЖК Експрес-24" на розроблення ( складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0, 0600 га на вул. Січових Стрільців, 58 в м. Івано-Франківську для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне. 08.08.06 року ТзОВ "МЖК Експрес-24" звернулось до Івано-Франківської міської радою з заявою, в якій просило надати дозвіл на добудову офісних приміщень по вул. Січових Стрільців, 58 в дворі зі сторони вул. Коновальця в м. Івано-Франківську.
28.09.06 року рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 376 ТзОВ "МЖК Експрес-24" надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт ( дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень на вул. Січових Стрільців, 58 ( реєстрація права власності на нерухоме майно № 13787454 від 13.02.06 року).
26.10.06 року позивач звернувся до головного архітектора міста з клопотанням надати висновок і пропоновані межі на відведення спірної земельної ділянки.
06.11.06 року управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надало позивачу висновок № 2/3-3/2435, згідно якого погодило матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для добудови вищевказаних офісних приміщень. До висновку було долучено затверджений головним архітектором міста план пропонованих меж земельної ділянки. Орієнтована площа земельної ділянки була визначена в розмірі 0, 0600 га.
Протягом 2007 року ТзОВ "МЖК Експрес-24" була виготовлена ситуаційна схема (схема генплану), на якій відображено запроетовану земельну ділянку та запроектовані на ній офісні приміщення. Вказана схема генплану 07.12.07 року погоджена головним архітектором міста.
Представник позивача вказав, що ТзОВ "МЖК Експрес-24" направив на адресу Івано-Франківської міської ради вищевказаний пакет документів для надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної дялянки.
Представник позивача вказав, що 12.12.07 року на адресу позивача надійшов лист управління земельних ресурсів в м. Івано-Франківську № 03-04-06/1568, згідно якого було проінформовано, що питання надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0, 0600 га на вул. Січових Стрільців, 58 в м. Івано-Франківську для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень, розглядалось на ХІХ сесії 5-го демократичного скликання Івано-Франківської міської ради 14.11.07 року. Однак, дане питання не набрало необхідної кількості голосів для прийняття позитивного рішення.
За наведених обставин, Івано-Франківська міська рада відмовила позивачу у наданні дозволу на складання проекту землеустрою.
Представник позивача зазначив, що такими діями Івано-Франківська міська рада порушила права та законні інтереси позивача.
Представник відповідача Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обгрунтування заявлених заперечень представник відповідача послався на наступні норми закону.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад в галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Представник відповідача вказав, що не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта та надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки вирішення вказаних питань належить до виключної компетенції міської ради, а тому суд не вправі встановлювати зазначені факти.
Відповідно до ч. 16 ст. 151 ЗК України у разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку.
Згідно ч. 17 ст. 151 ЗК України у разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта, рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.
Позивачем не оспорювалось в судовому порядку відмова Івано-Франківської міської ради у погодженні місця розташування об'єкта.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що 08.08.06 року ТзОВ "МЖК Експрес-24" звернулось до Івано-Франківської міської ради із заявою, в якій просило надати дозвіл на добудову офісних приміщень по вул. Січових Стрільців, 58 в дворі зі сторони вул. Коновальця в м. Івано-Франківську.
Відповідно до ч. 1 ст. 151 Земельного кодексу України юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.
28.09.06 року рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 376 ТзОВ "МЖК Експрес-24" надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень на вул. Січових Стрільців, 58 ( реєстрація права власності на нерухоме майно № 13787454 від 13.02.06 року).
Відповідно до п. 2 ст. 151 Земельного кодексу України вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31 березня 2004 року визначено механізм вибору юридичними особами земельних ділянок для розміщення об'єктів. Вибір земельних ділянок проводиться до початку проектування об'єктів.
Відповідно до ч. 2 п. 2 Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31 березня 2004 року, вибір земельних ділянок для розміщення об»єктів на певній території не проводиться у разі, коли:
- розміщення об»єктів передбачено затвердженим проектом забудови відповідної території, місцевими правилами забудови населеного пункту;
- будівництво об»єктів здійснено, але проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок не розроблявся;
- передбачається розширення земельних ділянок без зміни їх цільового призначення та зведення на них будівель і споруд.
Оскільки ТзОВ «МЖК Експрес-24»просить фактично розширити земельну ділянку без зміни її цільового призначення для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень на вул. Січових Стрільців, 58 ( реєстрація права власності на нерухоме майно № 13787454 від 13.02.06 року), то суд дійшов висновку, що в спірному випадку проводити вибір земельної ділянки для розміщення об»єктів не потрібно.
26.10.06 року позивач звернувся до головного архітектора міста з клопотанням надати висновок і пропоновані межі на відведення спірної земельної ділянки.
06.11.06 року управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надало позивачу висновок № 2/3-3/2435, згідно якого погодило матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для добудови вищевказаних офісних приміщень. До висновку було долучено затверджений головним архітектором міста план пропонованих меж земельної ділянки. Орієнтована площа земельної ділянки була визначена в розмірі 0, 0600 га.
Протягом 2007 року ТзОВ "МЖК Експрес-24" була виготовлена ситуаційна схема (схема генплану), на якій відображено запроектовану земельну ділянку та запроектовані на ній офісні приміщення. Вказана схема генплану 07.12.07 року погоджена головним архітектором міста.
ТзОВ "МЖК Експрес-24" направив на адресу Івано-Франківської міської ради вищевказаний пакет документів для надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної дялянки.
12.12.07 року на адресу позивача надійшов лист управління земельних ресурсів в м. Івано-Франківську № 03-04-06/1568, згідно якого було проінформовано, що питання надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0, 0600 га на вул. Січових Стрільців, 58 в м. Івано-Франківську для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень, розглядалось на ХІХ сесії 5-го демократичного скликання Івано-Франківської міської ради 14.11.07 року. Однак, дане питання не набрало необхідної кількості голосів для прийняття позитивного рішення.
Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Пункт 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року вказує, що проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок або на підставі судового рішення.
Проект відведення земельної ділянки складається після подання всіх визначених чинним законодавстом документів щодо попереднього погодження місця розташування об»єкту і затверджується в установленому порядку після погодження його власником землі або землекористувачем та отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
Пункти 3, 5 ст. 123 Земельного кодексу України вказують, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Згідно п. 1, 2 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивачем ТзОВ «МЖК Експрес-24»направлено на адресу Івано-Франківської міської ради повний пакет документів, які необхідні згідно норм чинного законодавства, однак, всупереч вимогам земельного законодавства відповідачем не прийнято рішення по суті розгляду.
Ст. 19 Конституції України вказує, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про землеустрій" спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом.
Відповідно до п. 16 ст. 151 Земельного кодексу України у разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 17 ст. 151 Земельного кодексу України у разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.
За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення прав позивача, а отже, обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, то слід зазначити наступне.
Статя 2 Закону України “Про судоустрій України» встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України» усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.
Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .
При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається, що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі(позивачу) у захисті , не застосовуючи жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.
Відповідачем не доведено жодної із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.
Натомість, саме недотримання відповідачем норм Констетуції України , Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та норм земельного законодавства призвело до порушення прав позивача.
За наведених обставин заперечення відповідача безпідставні.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.
Керуючись ст. 19, 124 Конституції України, ст. 123, 124, 151 Земельного кодексу України, ст. 70 Закону України "Про землеустрій", Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26 травня 2004 року , Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 427 від 31.03.2004 року, ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Визнати право ТзОВ "МЖК Експрес-24", вул. Січових Стрільців, 58, м. Івано-Франківськ на розроблення ( складання) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0, 0600 га на вул. Січових Стрільців, 58 в м. Івано-Франківську для добудови офісних приміщень до власних адмінприміщень.
Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018 на користь позивача ТзОВ "МЖК Експрес-24", вул. Січових Стрільців, 58, м. Івано-Франківськ: 85 грн. - витрат по сплаті державного мита; 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
рішення виготовлено та підписано 21.04.08 року
Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е.М.