01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
17.04.2008 № 05-6-45/245
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Студенця В.І.
Малетича М.М.
при секретарі:
За участю представників:
позивача - Похилено А.В., Нудненко М.М.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Октан"
на ухвалу Господарського суду м.Києва від 26.02.2008
у справі № 05-6-45/245 (Балац С.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Октан"
до Тендерної палати України
про оскарження бездіяльності
Товариство з обмеженою відповідальністю “Фірма “Октан» (далі - ТОВ “Фірма “Октан») звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до Тендерної палати України про оскарження бездіяльності.
Ухвалою господарського суду м. Києва № 05-6-45/245 від 26.02.2008 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України у прийнятті позовної заяви ТОВ “Фірма “Октан» відмовлено.
Не погоджуючись з ухвалою господарського суду м. Києва від 26.02.2008 ТОВ “Фірма “Октан» подало апеляційну скаргу, в якій просило її скасувати, а позов направити для розгляду до господарського суду м. Києва.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми процесуального права.
В засідання суду, призначене на 17.04.2008 Тендерна палата України повноважних представників не направила та не повідомила суд про причини їх неявки.
Керуючись ст. 75 ГПК України колегія суддів вважає за необхідне розглянути справу за наявними в ній документами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ТОВ “Фірма “Октан», всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ “Фірма “Октан» звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до Тендерної палати України про оскарження бездіяльності.
Ухвалою господарського суду м. Києва № 05-6-45/245 від 26.02.2008 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України у прийнятті позовної заяви ТОВ “Фірма “Октан» відмовлено.
Ухвала суду мотивована, зокрема, тим, що Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» Тендерній палаті України надано право відповідного реагування на скарги осіб щодо рішень, дій або бездіяльності замовника, то правовідносини, що склалися між скаржником з одного боку та Тендерною палатою України з іншого боку, носять публічний характер, а спір між вказаними сторонами у зазначених правовідносинах є публічно-правовим.
Дана справа підсудна адміністративним судам і повинна розглядатись в порядку адміністративного судочинства (ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України), а тому адміністративний позов, заявлений позивачем підлягає розгляду в адміністративних судах за правилами адміністративного судочинства.
Колегія суддів з наведеним висновком господарського суду м. Києва не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
В п. 3.2 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 № 02-5/289 “Про деякі практики застосування Господарського процесуального кодексу України» зазначено, що на підставі пункту 1 статті 62 ГПК суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо спір непідвідомчий господарському суду, зокрема коли його вирішення чинним законодавством віднесено до компетенції іншого органу.
Компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно ст. 17-2 Закону України “Про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти» Тендерна палата України є неприбутковою спілкою громадських організацій, яка діє згідно з чинним законодавством України. Тендерна палата України не веде будь-якої підприємницької діяльності і не має права надавати будь-які платні послуги, а діє виключно з метою виконання завдань, поставлених перед нею цим Законом та її статутом. Діяльність Тендерної палати України є прозорою для суспільства.
Тендерна палата України є юридичною особою, має власні печатку, бланк, рахунки в банківських установах.
Тендерна палата України, відповідно до ст. 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти» функціонує з метою сприяння: розвитку системи державних закупівель в Україні, прозорості державних закупівель, підвищенню ефективності та раціональності витрачання державних коштів, забезпеченню інформаційно-методичного супроводу державних закупівель, підвищенню конкуренції на ринку державних закупівель, формуванню сучасної інфраструктури державних закупівель, підвищенню професійно-кваліфікаційного рівня спеціалістів з питань державних закупівель, здійсненню громадського контролю. Тендерна палата України є незалежною у своїй діяльності.
Тендерна палата України, зокрема, безкоштовно: розробляє методичні матеріали щодо організації та проведення розпорядниками державних коштів торгів (тендерів); надає пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правових актів у сфері державних закупівель; організовує конференції, "круглі столи", семінари з питань державних закупівель; має право надавати висновки щодо скарг відповідно до статті 37 цього Закону.
Тендерна палата України не є суб'єктом владних повноважень та не здійснює організаційно-розпорядчих, адміністративно-управлінських функцій.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
З урахуванням того, що відповідно п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, а Тендерна палата України, згідно ст. 17-3 Закону України “Про закупівлю товарів робіт і послуг за державні кошти» не є суб'єктом владних повноважень, то колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України відмовив у прийнятті позовної заяви ТОВ “Фірма “Октан».
Згідно ч. 4 ст. 106 Господарського процесуального кодексу України у випадках скасування апеляційною інстанцією ухвал про відмову у прийнятті позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, про повернення позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, припинення провадження у справі, про залишення позову без розгляду або залишення заяви у провадженні справи про банкрутство без розгляду справа передається на розгляд місцевого господарського суду.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що ухвалу господарського суду м. Києва від 26.02.2008 № 05-6-45/245 слід скасувати, а позовну заяву ТОВ “Фірма “Октан» та додані до неї документи передати на розгляд господарського суду м. Києва.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101 - 106 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Ухвалу господарського суду м. Києва від 26.02.2008 № 05-6-45/245 скасувати, а позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Фірма “Октан» та додані до неї документи передати на розгляд господарського суду м. Києва.
2. Копію ухвали надіслати сторонам.
Головуючий суддя Андрієнко В.В.
Судді Студенець В.І.
Малетич М.М.
22.04.08 (відправлено)