"06" листопада 2007 р.
Справа № 3/248-4280
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за позовом: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз» м. Тернопіль вул. Чернівецька 54-а
до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області м. Тернопіль вул. Грушевського ,8
за участю представників сторін:
від позивача: Губіш С.І. представник по довіреності №8 від 01.11.2007 року (знаходиться у матеріалах справи)
від відповідача: Онуфрієнко Т.М. представник по довіреності №184 від 08.02.2007 року (знаходиться у матеріалах справи)
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз» м. Тернопіль вул. Чернівецька 54-а до Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області м. Тернопіль вул. Грушевського ,8, в якій позивач просить:
* поновити пропущений строк позовної давності, як такий що пропущений по поважних причинах;
* скасувати рішення №40 від 10 квітня 2006 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області.
* судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався. Явку в судове засідання свого представника забезпечив.
Надав суду відзив на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що рішення №40 від 10 квітня 2006 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області прийнято у відповідності чинного законодавства України, а тому немає підстав для задоволення позовних вимог позивача.
В порядку ст.ст.49,50,51,53,56,58,59,65,126,127,130 Кодексу адміністративного судочинства України в розпочатому судовому засіданні роз'яснено права представників сторін та особам, які беруть участь у справі.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснюється із-за відсутності відповідного клопотання сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, та вислухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив наступне:
10 квітня 2006 року Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області прийняла рішення №40 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», в якому вказано наступне:
Заступник начальника Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області Онуфрієнко Тетяна Миколаївна розглянуши матеріали перевірки Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз» м. Тернопіль вул. Чернівецька 54-а встановила:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз» м. Тернопіль вул. Чернівецька 54-а при реалізації природного газу промисловим споживачам (що є платниками податку на додану вартість) застосувався завищений рівень ціни за умови запровадження для них режиму державного регулювання .
За період з 01.01.2006 року по 01.03.2006 року необґрунтовано одержано виручку у сумі 586361 грн. 94 коп.
При розрахунках з пільговими категоріями споживачів (пенсіонери МВС) встановлені порушення законодавства України ,що регулює оплату за комунальні послуги в частині завищення плати за природний газ для вказаних категорій споживачів, які користуються пільгами. В період з 01.01.2005 року по 01.03.2006 року необґрунтовано одержана виручка склала 4450 грн. 59 коп.
За період з 01.01.2005 року по 01.03.2006 року загальна необґрунтовано одержана виручка становить 590812 грн. 53 коп.
Таким чином, ВАТ «Тернопільміськгаз» було порушено вимоги ст..22 Закону України «Про міліцію», ст.. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» , п.1 постанови НКРЕ від 16 лютого 2006 року №176 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ ,який поставляється для промислових споживачів».
Керуючись ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вирішила:
* вилучити у ВАТ «Тернопільміськгаз « у дохід державного бюджету код бюджетної класифікації 23030300 - 590 812 грн. 53 коп. в УДК у Тернопільській області МФО 838012, р/р31111106600002 ВДК у м. Тернополі, ід. код 23588119.
* у дохід державного бюджету код бюджетної класифікації 23030300 стягнути штраф в сумі 1 181 625 грн. 06 коп. в УДК у Тернопільській області МФО 838012, р/р 31111106600002 ВДК у м. Тернополі , ід. код 23588119.
Підставою для винесення рішення №40 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» послужив акт перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області від 28 березня 2006 року .
В даному акті перевірки відмічено наступне:
Відповідно до ст.8 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» операції з продажу природного газу ,ввезеної на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів укладених на виконання міжнародних договорів України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів ,що не є платниками цього податку, оподатковується за нульової ставкою податку на додану вартість.
Згідно п.1.1 та п.1.2 договору на постачання природного газу від 30 грудня 2005 року №06/05-2703 між Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та ВАТ «Тернопільміськгаз» природний газ ,що поставляється за даним договором отриманий НАК «Нафтогаз України» за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України та переданий постачальнику (ВАТ «Тернопільміськгаз» ) для потреб промислових споживачів.
Перевіркою застосування тарифів на природний газ ,що відпускається ВАТ «Тернопільміськгаз»для населення в м. Тернополі та Тернопільського району в розрахунках з пільговими категоріями споживачів (пенсіонери МВС) в період з 01.01.2005 року по 01.03.2006 року встановлені порушення законодавства ,що регулює оплату за комунальні послуги в частині завищення плати за природний газ для вказаних категорій споживачів ,які користуються пільгами.
Так згідно ст..22 Закону України «Про міліцію» працівникам міліції ,звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років передбачена 50 відсоткова знижка по оплаті за комунальні послуги ,в тому числі за природний газ, без обмежень норм споживання.
Тоді як ВАТ «Тернопільміськгаз» в порушення вищевказаного Закону надавали пенсіонерам МВС 50 відсоткову знижку при стягненні плати за природний газ лише в межах норм споживання ,посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року №879 «Про встановлення норм користування житлово - комунальними послугами громадян, які мають пільги щодо їх оплати» та Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
В результаті зазначеного порушення при застосуванні плати за спожитий природний газ пенсіонерам МВС ,ВАТ «Тернопільміськгаз» за період з 01.01.2005 року по 01.03.2006 року необґрунтовано одержана виручка склала 4 450 грн. 59 коп. ,в тому числі по м. Тернополю 1440 грн. 46 коп. (38627,45 грн. -37186,99 грн. )
де 38627,45 грн. сума пільг, яку необхідно було надати.
І 37186,99 грн. сума пільг, яка надана згідно норми.
А також, протягом січня, лютого 2006 року ВАТ «Тернопільміськгаз» отримав газ імпортований та реалізував його промисловим споживачам ,які є платниками ПДВ в кількості 3456829 кубічних метрів природного газу за ціною 422,1 грн. за 1000 кубічних метрів без ПДВ.
Протягом лютого 2006 року ВАТ «Тернопільміськгаз» отримав імпортований газ та реалізував його промисловим споживачам, які є платниками ПДВ
· з 1 по 19 лютого 2006 року в кількості 2301973 кубічних метрів за ціною 422,1 грн. за 1000 кубічних метрів
· з 20 по 28 лютого 2006 року в кількості 914269 кубічних метрів за ціною 548 грн. за 1000 кубічних метрів.
Крім цього , нараховано ПДВ за лютий місяць та проведено донарахування ПДВ за січень місяць в розмірі 20% до вартості реалізованого газу, а саме:
- за січень 2006 року -291825,5 грн.
- за період з 01.02.2006р. по 19.02.2006р. -194332,56 грн.
- за період з 20.02.2006 року по 28.02.2006 року -100203 ,88 грн. ,
що суперечить ст.8 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» та п.1 Постанови НКРЕ від 16 лютого 2006 року №176 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ ,який поставляється для промислових споживачів».
В результаті порушення додержання державної дисципліни цін в частині порушення граничного рівня на природний газ ,який поставляється для промислових споживачів ,які є платниками ПДВ ,за період з 01.01.2006 року по 01.03.2006 року ВАТ «Тернопільміськгаз» необґрунтовано одержана виручка в сумі 586361 грн. 94 коп.
В судовому засіданні встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» ,надалі як Покупець та Дочірня компанія «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» , надалі як Постачальник уклали між собою договір №06/05-2703 від 30 грудня 2005 року на постачання природного газу, предметом якого є те, що Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцю в 2006 році природний газ , для потреб промислових споживачів, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити за природний газ на умовах даного договору.
Природний газ ,що постачається за даним договором , отриманий Національною акціонерною компанію «Нафтогаз України» за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України та переданий постачальнику за договором купівлі -продажу між Національною акціонерною компанію «Нафтогаз України» та Дочірньою компанією «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
25 січня 2006 року Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» та Дочірня компанія «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» уклали між собою додаткову угоду №1 до договору на постачання природного газу №06/05-2703 від 30 грудня 2005 року , в якій сторони обумовили наступне:
*доповнити ст.1 договору пунктом 1.3. в наступній редакції:
«1.3 В разі нестачі або відсутності газу передбаченого пунктом 1.2, за даним договором , може передаватись газ іншого походження.
Походження газу ,що передається за даним договором коригується Постачальником в односторонньому порядку ,в залежності від наявності відповідних ресурсів газу».
* доповнити п.2.1 договору пунктом 2.1.1 наступного змісту:
«2.1.1. Постачальник передає покупцеві з 01 лютого 2006 року по 28 лютого 2006 року природний газ в обсязі 3 000 000 кубічних метрів»
* викласти пункт 5.1 в наступній редакції:
«5.1. Ціна за 1000 кубічних метрів газу на момент укладання даного договору без врахування вартості транспортування газу територією України становить 422 ,10 грн. , крім того ПДВ , що визначається згідно з чинним законодавством України».
* викласти п.11.1. договору в наступній редакції:
«11.1. даний договір набирає чинності з моменту підписання і діє в частині поставки газу з 01 січня 2006 року до 28 лютого 2006 року включно, а в частині проведення розрахунків за газ-до їх повного здійснення»;
* дана додаткова угода в частині пунктів 1.3. та 5.1. поширює свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01 січня 2006 року і діє протягом дії договору;
*решта умов договору залишається незмінною і є обов'язковою до виконання сторонами .
17 лютого 2006 року Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» та Дочірня компанія «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» уклали між собою додаткову угоду №2 до договору на постачання природного газу №06/05-2703 від 30 грудня 2005 року , в якій сторони обумовили наступне:
З 20 лютого 2006 року викласти п.5.1. договору в наступній редакції:
«5.1. ціна за 1000 кубічних метрів газу без врахування вартості транспортування газу по території України становить 548,00 грн. ,крім того ПДВ ,що визначається згідно з чинним законодавством України».
Решта умов договору залишається незмінною і є обов'язковою до виконання сторонами .
З 01 січня 2006 року Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» ,як постачальник природного газу в свою чергу уклало договори на постачання природного газу з промисловими споживачами природного газу м. Тернополя і Тернопільського району, предметом якого є наступне:
Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз», як поставник зобов'язується поставити Промисловому споживачу природного газу ,надалі як Покупець в 2006 році природний газ ,а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити його у відповідності з умовами даного договору ,керуючись постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок забезпечення галузей національної економіки і населення природним газом «, Правилами подачі та використання природного газу в народному господарстві України , затвердженими Наказом Держкомнафотогазу України від 01 листопада 1994 року №355, «Положення про порядок пооб'єктного припинення газопостачання споживачам ,крім населення , які не здійснюють плату за спожитий природний газ», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 1998 року №506, наказом «Нафтогаз України від 26.04.2001 року порядок доступу до газотранспортної системи», Методикою приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року №116.
Ціна природного газу , який продається по даному договору складає 422 грн. 10 коп. за 1000 кубічних метрів без ПДВ.
Вартість послуг з постачання природного газу становить 13 грн. 75 коп. , крім того ПДВ 2 грн. 75 коп. (пункт 4.1.)
20 лютого 2006 року Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» та Промислові споживачі природного газу м. Тернополя і Тернопільського району, уклали між собою додаткову угоду №1 до договору на постачання природного газу від 01 січня 2006 року про наступне:
пункт 4.1. договору викласти в такій редакції:
«4.1.Ціна природного газу ,який продається по даному договору складає 422 грн. 10 коп. за 1000 кубічних метрів , крім того ПДВ, що визначається згідно з чинним законодавством України до 19 лютого 2006 року.
Згідно Постанови НКРЕ від 16 лютого 2006 року №176 з 20 лютого 2006 року ціна природного газу ,який продається по даному договору ,складає 548 грн. 00 коп. за 1000 кубічних метрів ,крім того ПДВ ,що визначається згідно з чинним законодавством України .
Вартість послуг з постачання природного газу становить13 грн. 75 коп. , крім того ПДВ 2 грн. 75 коп.
Решта умов договору залишається незмінною і обов'язковою до виконання сторонами .
31 січня 2006 року у відповідності акту прийому -передачі природного газу складеного між Відкритим акціонерним товариством «Тернопільміськгаз» , та Дочірньою компанією «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» по договору №06/05-2703 на постачання природного газу Дочірньою компанією «Газ України« поставлено ,а Відкритим акціонерним товариством «Тернопільміськгаз» прийнято природний газ для потреб промислових споживачів 2 475,268 тисяч кубічних метрів по ціні 422 грн. 10 коп. за 1000 кубічних метрів , вартість газу без ПДВ становить 1 044 810 грн. 62 коп. ,податок на додану вартість 208 962,12 грн. разом до сплати становить 1 253 772 ,74 коп.
Із цього випливає, що Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» отримало природний газ по ціні газу 422,10 грн. та 20% ПДВ, і в свою чергу відпустило промисловим споживачам природний газ по ціні 422,10 грн. і 20 % податку на додану вартість.
Таким чином, вини Відкритого акціонерного товариства «Тернопільміськгаз» в тому, що ним відпущено природний газ по ціні 422,10 грн. та 20 відсотків податку на додану вартість немає , оскільки іншого природного газу йому не було поставлено Дочірньою компанією «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» по договору №06/05-2703.
В судовому засіданні представник відповідача надав суду документи, яким підтверджує, що при торніровці в ціні поставленого природного газу Дочірньою компанією «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» податку на додану вартість, Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» в свою чергу здійснило торніровку в ціні відпущеного газу промисловим споживачам .
Таким чином, Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» не отримало ніякої необґрунтованої виручки ,а тому не може нести відповідальність за поставщика газу Дочірню компанію «Газ України« Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» ,яка здійснила поставку газу по ціні 422,10 грн. та 20 % ПДВ за 1000 кубічних метрів .
В судовому засіданні встановлено, що надання пільг пенсіонерам МВС згідно пункт 4 ст.22 Закону України «Про міліцію» значиться, що їм надається 50% знижка по оплаті житлової площі та комунальних послуг та палива.
Пункт 5 ст.22 Закону України «Про міліцію» передбачає, що надаються пільги за встановленими нормами ,передбаченими законодавством.
У відповідності Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальних захист» передбачено, що пільги по оплаті за користування газом надаються зазначеній категорії осіб в межах норм, передбачених законодавством .
Спеціальним законодавством ,а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1996 року №879 «Про встановлення норм користування житлово - комунальними послугами громадянами ,які мають пільги щодо їх оплати», яким встановлено норми споживання природного газу на одну особу. І в рамках встановленої норми споживання природного газу Відкрите акціонерне товариство «Тернопільміськгаз» надавало пенсіонерам МВС 50% знижку при оплаті за використаний природний газ.
За використаний природний газ за межами норми споживання вищевказані особи, які мають пільги зобов'язані сплачувати за використаний природний газ на загальних підставах.
Оцінивши представлені документальні докази, враховуючи, що відповідач отримав газ по ціні з ПДВ і його ж відпустив промисловим споживачам по ціні з ПДВ, оскільки іншого газу він в січні та лютому 2006 року не отримував від поставщика газу, у відповідності договірних відносин обумовлених договором №06/05-2703 від 30 грудня 2005 року на постачання природного газу, та додатковими угодами №1 та №2 до цього договору, вини ВАТ «Тернопільміськгаз» в завищені ціни природного газу для промислових споживачів не має, при здійсненні торно в ціні на природний газ поставщиком, відповідач здійснив торно в ціні природного газу промисловим споживачам ,що Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області не взято до уваги при винесенні рішення №40 від 10 квітня 2006 року.
При таких обставинах, позовні вимоги позивача щодо скасування рішення №40 від 10 квітня 2006 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області , документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.
У відповідності ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України , адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду ,встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав ,свобод та інтересів особи встановлюється річний строк який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня ,коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду які, якщо не встановлено інше ,обчислюється з дня ,коли особа дізналася, або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Оцінивши представлені документальні докази, господарський суд прийшов до висновку, що причина пропуску річного строку звернення до господарського суду в порядку КАСУ за захистом своїх прав є поважною ,а тому вказаний строк підлягає відновленню.
Судові витрати в порядку ст.ст. 87,89,90,94, 97,98, Кодексу адміністративного судочинства України , покласти на позивача, як ініціатора позову.
Керуючись ст.ст. ст.ст.69,70,71,76,77,79,80,86,122,133,138,158, 160,161,162
163,165,167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.525,526,714 ЦК України , Законом України «Про ціни та ціноутворення», Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік», Законом України «Про міліцію», Законом України «Про нафту і газ», Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1729 «Про порядок забезпечення галузей національної економіки та населення природним газом» із змінами і доповненнями, Правилами подачі та використання природного газу в народному господарстві України , затвердженими Наказом Держкомнафотогазу України від 01 листопада 1994 року №355, Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальних захист», суд
1. Клопотання Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільміськгаз» , м. Тернопіль вул. Чернівецька,54-а, щодо поновлення строку звернення, задовольнити.
2. Визнати причину пропуску строку звернення за захистом свої прав поважними і поновити строк позовної давності.
3. Позов задовольнити.
4. Визнати недійсним рішення №40 від 10 квітня 2006 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області з моменту його винесення, як таке, що прийняте всупереч чинного законодавства України.
5. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції ,а протягом 20 днів після подання заяви про подання апеляційної скарги.
6. Постанову направити сторонам по справі.
Суддя