16.04.08
Справа №АС 12/582-07.
16.04.2008 р. Справа № АС 12/582-07
Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А.
При секретарі судового засідання Бардаковій О.М.
За участю представників сторін:
від позивача - Мельник Н.М., довіреність № б/н від 18.10.07 ;
від відповідача - Коваленко Л.М., довіреність № 151-К/9/10 від 10.01.08 ;
від відповідача - Вертилецька В.І., довіреність № 252-В/9/10 від 10.01.08 ;
Розглянувши матеріали справи № АС 12/581-07
за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське», с. Рясне Краснопільського району
до відповідача - Сумської міжрайонної державної податкової інспекції
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
Предмет позову: Позивач просить суд визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (Краснопільське відділення) від 17.05.2007 року № 0000141520/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 50 125,00 грн., посилаючись на невідповідність законодавства.
Відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову, подав суду письмові заперечення.
Відповідно до ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні від 18.03.2008 року оголошувалася перерва до 14:50 годин 14.04.2008 року та з 14.04.2008 року до 14:50 годин 16.04.2008 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Краснопільським відділенням Сумської МДШ на підставі акту від 16.05.07р. № 43/15-019/30841386/143 про результати документальної невиїзної ( камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» (30841386) за вересень 2005 року було винесено податкове повідомлення-рішення від 17.05.07р. № 0000141520/0 про зменшення бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на суму 50 125,00грн.
Перевіркою правильності визначення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість встановлено, що при заповненні уточнюючого розрахунку платником заявлено бюджетне відшкодування на поточний рахунок в сумі 50 125,00 грн. з порушенням порядку визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету згідно підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (із змінами).
Заперечуючи вимоги позивача, відповідач посилається на слідуюче:
Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 30.05.1997р. № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005 р. № 213), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.06.05 р. за № 702/10982, пунктом 4.4 розділу 4 якого передбачено в разі самостійного виявлення платником податку помилок, що містяться у раніше поданій ним декларації, такий платник зобов'язаний подати в порядку, установленому для подання декларацій з податку на додану вартість уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв"язку з виправленням самостійно виявлених помилок за формами, розробленими у відповідності до вищезазначеного порядку та затвердженими наказом ДПА України № 213. Складання та заповнення уточнюючих розрахунків здійснюється відповідно до вищезазначеного порядку: заповнюються вступна частина, службові поля та основні розділи з показниками. Службове поле "02" "Звітний податковий період" містить інформацію про дату подання розрахунку (місяць (квартал) та рік), рядок 8.5 розділу 8 "Розрахунки у зв"язку з виправленням помилки" визначає порядок перенесення виправленого показника в декларацію (не уточнений розрахунок) наступного звітного періоду.
Таким чином, перенесення до рядка 23 (підрядок 23.1) уточненого розрахунку за вересень 2005 року від 30.03.2007р. уточненої суми від"ємного значення за рядком 8.5 уточненого розрахунку за серпень 2005 року від 30.03.2007 р., не відповідає вимогам Порядку та Закону України "Про податок на додану вартість".
Уточнюючий розрахунок подано у березні поточного року і звітним періодом є березень , а наступним - квітень поточного року, а не вересень 2005 року.
Сума від"ємного значення 43 579,00 грн. за уточненим розрахунком від 17.04.2007р. № 2587 за серпень 2005 р., яка відображена в р. 8.5 повинна була бути перенесеною до рядка 23.4 податкової декларації (не до уточненого розрахунку згідно Порядку заповнення уточненого розрахунку) наступного звітного періоду, тобто до декларації за квітень поточного року.
З цих підстав, відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Суд не погоджується з висновком відповідача, викладеним в акті документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з ПДВ від 16.05.2007 року № 43/15-019/30841386/143 та прийнятим на його підставі податковим повідомленням-рішенням від 17.05.2007 року № 0000141520/0 з огляду на наступне:
Позивач є спеціалізованим підприємством з розведення свиней та продажу м»яса живою вагою. Відповідно до п.п. 6.2.6. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) оподаткування операцій з поставки переробним підприємством м»яса живою вагою здійснюється за нульовою ставкою.
Товариство «Ряснянське» склало та надіслало до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2005 р., реєстраційний номер у податковому органі - 2579 від 30.03.2007 р.
Згідно складеного уточнюючого розрахунку було заявлено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 50 125,00 грн.
До уточнюючого розрахунку були додані додаток 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість", реєстраційний номер у податковому органі - 2585 від 30.03.2007 р. та додаток 4 "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування", реєстраційний номер у податковому органі - 2586 від 30.03.2007 р.
Судом встановлено, що позивач дійсно сплатив суму податкового кредиту у розмірі 50 125,00 грн. у серпні 2005 р., тобто у місяці, який є попереднім до того, в якому було заявлено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Сума бюджетного відшкодування була визначена на підставі отриманих податкових накладних, сплата її повністю підтверджується платіжними дорученнями, чеками та квитанціями до прибуткових касових ордерів. Крім того правильність визначення суми бюджетного відшкодування ПДВ також підтверджується результатами проведеної Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією виїзної планової перевірки ТОВ "Ряснянеьке" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.04 р. по 31.12.06 р. Результати вказаної перевірки викладені в акті «Про результати виїзної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" (30841386) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.04 р. по 31.12.06 р.» № 11-23-013/30841386/27 від 17.05.07 р. Документи, що підтверджують податковий кредит залучені до матеріалів справи.
Таким чином, товариство повністю виконало вимоги п.1.8. ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР щодо надмірної сплати податку.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регулюються п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону. Згідно пп. 7.7.1, п.п. 7.7.2 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Отже у складеному ТОВ "Ряснянське" уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень місяць 2005 року:
В серпні 2005 р. - за результатами місяця виникло від'ємне значення у розмірі 43 579,00 грн., підтверджено даними уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2005 р. та даними проведеної планової виїзної документальної перевірки.
У вересні 2005 р. - за результатами місяця знову виникло від'ємне значення у розмірі 40 105,00 грн., підтверджено даними розрахунку; від'ємне значення за серпень 2005 р. включено до складу податкового кредиту вересня 2005 р. та заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість.
Таким чином, вимоги Закону України "Про податок на додану вартість" щодо механізму відшкодування податку на додану вартість виконані ТОВ "Ряснянське" повністю у складеному ним уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виправлених помилок за вересень місяць 2005 р.
Згідно підпункту 15.3.1 пункту 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ХП від 21.12.2000р. заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Відповідно до вищенаведеної норми Закону ТОВ «Ряснянське« має право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за податковий період: вересень місяць 2005 р. так як з моменту виникнення права на бюджетне відшкодування минуло менше ніж 1095 діб.
Відповідно до вказаної норми закону позивач має право на отримання бюджетного відшкодування ПДВ за податковий період - вересень 2005 року.
В акті камеральної перевірки відповідач посилається на Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПА України від 30.05.1997 р.№ 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 р. за № 702/10982 стверджує, що уточнюючий розрахунок за серпень 2005 р. подано у березні поточного року і звітним періодом є березень, а наступним - квітень поточного року, а не вересень 2005 року.
Вказаний висновок не відповідає податковому законодавству.
Порядок складання уточнених розрахунків викладений у п. 4.4. вищевказаного наказу ДПА, а саме: цим пунктом передбачено, що якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, установленому для подання декларацій з податку на додану вартість (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених статтею 15 Закону N 2181), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації.
Таким чином, вказаним порядком передбачено: що уточнюючий розрахунок повинен бути складений за порядком, установленим для подання декларацій з податку на додану вартість.
Зазначена вимога узгоджується з нормою п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. в якому визначено, що якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Закон передбачає, що платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Таким чином, закон визначив, що уточнюючий розрахунок - це та форма звітності якою передбачено тільки виправлення показників раніше наданої звітності.
Крім того пп.7.2.8 п.7.2. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з доставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим додатком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону.
Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку.
Також судом встановлено, що в ході перевірки позивача, відповідачем не встановлено порушень позивачем норм Закону «Про податок на додану вартість» при формуванні сум податкового зобов»язання та податкового кредиту та визначенні від»ємного значення податку за серпень 2005 року - вересень 2005 року.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення відповідача від 17.05.2007 року № 0000141520/0 не відповідає вимогам Закону «Про податок на додану вартість» і підлягає визнанню недійсним.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (Краснопольське відділення) від 17.05.2007 року № 0000141520/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 50 125,00 грн.
3. Постанова суду може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Сумської області.
4. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО