"12" травня 2011 р.Справа № 5016/221/2011(8/18)
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.І. Бойко
суддів: Т.А. Величко, О.Л. Воронюка ( згідно розпорядження голови суду № 322 від 11.05.2011р.)
при секретарі: О.М. Павлюк;
за участю представників сторін:
від позивача - Шумська І.Я.
від відповідача - не з'явився;
розглянувши апеляційну скаргу ТОВ „Метаком-УКР”
на рішення господарського суду Миколаївської області від 29.03.2011 року
у справі № 5016/221/2011(8/18)
за позовом Миколаївської міської ради
до ТОВ „Метаком-УКР”
про внесення змін до договору оренди землі
встановив:
Миколаївська міська рада звернулася 02.02.2011р. до господарського суду з позовними вимогами про внесення зміни до договору оренди землі, укладеного між Миколаївською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Метаком Укр”, який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 02.04.2007 р. за № 4843, виклавши пункт 4.2 розділу 4 договору оренди землі у наступній редакції: “Річна орендна плата за земельну ділянку (3128 кв.м) встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.”
Заявивши позовні вимоги про зміну умов договору оренди, Миколаївська міська рада послалася на Закон України від 03.06.08р. № 309-VI, яким внесено зміни до Закону України "Про оренду землі", зокрема ч. 4 ст. 21, згідно з якою річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 29.03.2011р. (суддя Т.В. Гриньва-Новицька) позов задоволено:
Внесено зміни до договору оренди землі, зареєстрованого в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 02.04.2007 р. за № 4843, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю “Метаком Укр” та Миколаївською міською радою, виклавши пункт 4.2 розділу 4 договору оренди землі у наступній редакції: “Річна орендна плата за земельну ділянку (3128 кв.м) встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки.”
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, своїм правом прийняти участь в розгляді апеляційної скарги ТОВ „Метаком-УКР” не скористалось.
Позивач вважає апеляційну скаргу безпідставною та просить залишити її без задоволення.
Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи на предмет правильності їх юридичної оцінки місцевим господарським судом, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Як свідчать матеріали справи і встановлено судом рішенням Миколаївської міської ради від 01.02.2007 р. за № 10/35 ТОВ “Метаком Укр” надано в оренду строком на 20 років земельну ділянку загальною площею 3128 кв.м, для обслуговування майнового комплексу по Заводській площі, 1.
22.03.2007 р., на підставі вищевказаного рішення, між Миколаївською міською радою та ТОВ “Метаком Укр” було укладено договір оренди землі, який посвідчений приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1. за № 671 та зареєстровано у книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 02.04.2007 р. за № 4843 (далі - Договір).
Відповідно до п. 4.2. Договору, - річна орендна плата за земельну ділянку (3128 кв.м) встановлюється у розмірі 1,2% (одного цілого та двох десятих) відсотка від її нормативної грошової оцінки, де: нормативна грошова оцінка земельної ділянки (3128 кв.м), на час укладання цього договору складає 584842 (п'ятсот вісімдесят чотири тисячі вісімсот сорок дві) грн. 16 коп. (з урахуванням коефіцієнту щорічної індексації 1,035). Виходячи з цього, розмір орендної плати за рік за цим Договором на момент його укладання складає 7018 (сім тисяч вісімнадцять) грн. 50 коп.
Пунктом 4.3. Договору визначено, що розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства й інших нормативних документів. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Законом України від 03.06.2008 р. № 309-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;
-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Відповідно до Прикінцевих положень зазначеного Закону, він набирає чинності з дня його опублікування, тобто з 04.06.2008 р.
На підставі вищевказаних змін рішенням Миколаївської міської ради від 04.09.2009 р. № 36/64 було затверджено Порядок визначення розміру орендної плати за землю та доручено управлінню земельних ресурсів у разі, якщо по діючих договорах оренди землі розмір орендної плати менше трикратного розміру земельного податку, забезпечити перегляд умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю. При перегляді умов договорів оренди землі щодо розміру орендної плати за землю збільшити розмір орендної плати до трикратного розміру земельного податку. Пунктом 4 вказаного рішення зобов'язано головного редактора газети “Вечерний Николаев” ОСОБА_2 оприлюднити вищевказане рішення в повному обсязі.
Представник позивача пояснив, що вказане рішення Миколаївської міської ради на даний час є чинним.
Пунктом 4.6 Договору встановлена можливість перегляду умов договору про розмір орендної плати за згодою сторін, шляхом внесення змін у вигляді додаткової угоди, що буде невід'ємною частиною цього договору та нотаріально посвідченою.
З наявних матеріалів справи вбачається, що відповідачем на лист позивача за № 10/35 від 14.09.2010 р. про внесення змін до договору оренди землі була надана відповідь вих. № 47 від 11.10.2010 р., в якій він зазначив про відсутність підстав для внесення змін до Договору (а.с. 18).
З метою приведення Договору у відповідність до положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в редакції Закону України від 03.06.2008 року № 309-VI на адресу відповідача 13.12.2010 р. були направлені пропозиції за № 2855/210/03/10 від 09.12.2010р. про внесення змін до договору оренди землі № 4843 та проект договору про зміни до договору оренди землі, яким було передбачено збільшення розміру орендної плати до трикратного розміру земельного податку. Запропонованим проектом договору про зміни було передбачено, що договір про зміни набуває чинності з моменту його реєстрації.
Як свідчить матеріали справи, повідомлення Укрпошти про вручення поштового відправлення № 54001 1294320 6, відповідач отримав пропозицію позивача та проект договору 15.12.2010 року, однак на вказану пропозицію не відреагував, договір про зміни до договору оренди землі не підписав.
Згідно Листу Вищого Господарського Суду України від 01.01.2010 р. “Про узагальнення судової практики щодо розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних з земельними правовідношеннями”, - згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення, про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які зараховуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому порядку. Отже, установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договору у частині зміни орендних ставок.
Згідно змісту ст. 525 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закон України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Судом першої інстанції правильно зазначено, що на момент укладення між сторонами договору оренди землі від 22.03.2007 року, який зареєстровано в книзі записів договорів оренди землі Миколаївської міської ради 02.04.2007 р. за № 4843, ч. 5 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" передбачала, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.
Враховуючи наведені правові положення та встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками господарського суду Миколаївської області, що заперечення відповідача є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються наявними у справі доказами і не відповідають вимогам закону.
Таким чином, рішення суду є законним і обгрунтованим, таким, що відповідає обставинам справи і чинному законодавству і підстави для його зміни чи скасування відсутні.
З огляду на все вищевикладене та, керуючись ст. ст.101, 103-105 ГПК України, суд постановив:
Рішення господарського суду Миколаївської області від 29.03.2011р. у справі № 5016/221/2011(8/18) залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Л.І. Бойко
Суддя Т.А. Величко
О.Л. Воронюк
Повний текст підписано 17.05.2011р.