Справа 2а-1490/11
27 квітня 2011 року Сокирянський районний суд Чернівецької області
в складі : головуючого-судді Римлянської Г.О.
при секретарі Сімак О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сокиряни адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання до перерахунку пенсії у відповідності до вимог законодавства,-
В своєму позові ОСОБА_1 посилається на те, що в 2010 році вона звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Сокирянському районі (далі - УПФУ) з питання перерахунку пенсії, як застрахована особа, яка після призначення пенсії продовжувала працювати на протязі 24 місяців.
Відповідачем їй перерахунок здійснено з 01.09.2010 року по середній зарплаті за 2007 рік та призначено пенсію в розмірі 1037,79 грн., а не по середній зарплаті за 2009 рік, коли б її розмір складав значно вищу суму, мотивуючи тим, що законодавчо дане питання не врегульовано, посилаючись на підпункт 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530.
В зв'язку із неправомірними діями відповідача їй щомісячно виплачується пенсія в розмірі, меншому, ніж передбачено законодавством.
Просить зобов'язати відповідача перерахунок її пенсії з 01.09.2010 року здійснити із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік., яка становить 1650,43 грн.
Позивач в судове засідання не з'явилася, подавши до суду заяву, в якій підтримує позовні вимоги та просить розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача також не з'явився в судове засідання, подавши до суду заяву, якою позовні вимоги не визнає та просить розглянути справу без його присутності.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача-суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З документів пенсійної справи позивача ОСОБА_1 судом встановлено, що їй з 09.09.2008 року призначена та виплачується пенсія за віком, однак вона продовжувала працювати, тому відповідно до чинного законодавства отримала право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер, який востаннє їй було проведено УПФУ згідно розпорядження №148359 від 13.09.2010 року починаючи з 01.09.2010 року. Оскільки, на думку відповідача, перерахунок пенсії позивачу по 24-місячному стажу та заробітній платі, з розрахунку середнього показника заробітної плати по Україні для призначення пенсії за 2007 рік є невигідним для позивача, так як розмір пенсії ставав меншим, їй проведено перерахунок тільки виходячи зі стажу роботи за 24 місяці.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон), якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, їй провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Тобто, ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 01.09.2010 року мав бути проведений з урахуванням стажу роботи 24 місяці та показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, яка складає 1650 грн. 43 коп., тому дії відповідача, який провів позивачу такий перерахунок тільки виходячи зі стажу роботи за 24 місяці, вважаючи перерахунок із застосуванням вищенаведеного показника середньої заробітної плати за 2007 рік, невигідним, тобто призначив їй пенсію в нижчому, ніж належить розмірі, порушивши її право на отримання соціальної виплати - пенсії у встановленому законом розмірі, є неправомірними.
При цьому, суд приймає до уваги те, що внесення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-УІ змін в ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо обмеження прав та гарантій громадян, передбачених вищезазначеним Законом, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційним. Вищезазначеним рішенням встановлено, що Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, тобто ним не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх.
Згідно ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача не подав до суду свої обгрунтовані заперечення на позов, не довів суду правомірність своїх дій, а викликаний в судове засідання в якості спеціаліста уповноважений працівник відповідача не зміг провести в судовому засіданні перерахунок пенсії позивача, з урахуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, з метою визначення, чи вигідним є для позивача такий перерахунок, порівняно з розміром пенсії, яку їй фактично призначено.
Оскільки в даному випадку застосуванню підлягають нормативні акти, які носять публічно-правовий характер, способом захисту порушених прав позивача є визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання його провести перерахунок пенсії у відповідності до вимог законодавства. Вимога про зобов'язання відповідача виплатити позивачу заборговану суму за період з дня здійснення перерахунку пенсії і до вступу в законну силу постанови суду охоплюється вищезазначеними вимогами і не потребує окремого вирішення.
З огляду на це, суд приходить до висновку, що дії відповідача слід визнати неправомірними та його слід зобов'язати провести позивачу перерахунок пенсії у відповідності до вимог Закону.
На підставі п.п. 5.3, 5.4 рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 року та керуючись
ст.ст. 17,18, 71 ч.2, 158-163,167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Дії управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі по перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, проведеному з 01.09.2010 року - визнати неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці м.Сокиряни, вул. Щорса, 4а Чернівецької області перерахунок пенсії за віком починаючи з 01.09.2010 року із дотриманням вимог, передбачених ст. 42 ч.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 03 (три) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Сокирянський районний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Головуючий: