22 квітня 2011 року Справа № 2-а -5985/11/1916
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В. І.
з участю секретаря ЮЖДИ Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в перерахунку щомісячної допомоги на харчування та щорічної допомоги на оздоровлення, стягнення боргу у зв'язку з цим перерахуванням та зобов'язання суб'єкта владних повноважень провести нарахування і виплату допомоги на харчування та оздоровлення за 2003-2011 роки,--
В березні 2011 року ОСОБА_1 звернулась в суд з вищезазначеним позовом з вимогами про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату їй щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи з розміру п'яти мінімальних заробітних плат на рік, а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату їй щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру 30% мінімальної заробітної плати у відповідності до вимог ст.ст. 37,48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Свої вимоги обґрунтовує тим, що є інвалідом ІІ групи інвалідності, її захворювання пов'язано з наслідками аварії на ЧАЕС, а також являється особою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії А № 124664 від 30 жовтня 2001 року.
Відповідно до ст. ст. 37, 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вона має право на щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, виходячи з розміру 30% мінімальної заробітної плати в місяць та на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Проте відповідач порушує її таке право, виплачуючи вищезазначені допомоги в меншому розмірі.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнає. Пояснила, що позивачка не має права на отримання 30% щомісячної грошової допомоги від мінімальної заробітної плати в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, оскільки м. Чортків не входить в перелік населених пунктів, жителям яких виплачується така допомога. Перелік таких населених пунктів визначений додатком № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». Щорічна допомога на оздоровлення позивачці виплачується відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управління праці та соціального захисту населення не має правових підстав для виплати позивачці такої допомоги в іншому розмірі .
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
В зв'язку з тим, що ухвалою Чортківського районного суду від 22 квітня 2011 року позовні вимоги позивачки в частині перерахунку і виплати щорічної допомоги на оздоровлення за період з 1 січня 2003 року по 7 серпня 2010 року залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду, суд досліджує докази щодо решти позовних вимог.
Судом встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії А № 124664 від 30 жовтня 2001 року.
З довідки до акту огляду МСЕК серії ТЕР № 0195825 22 жовтня 2010 року вбачається, що при повторному огляді позивачці встановлено ІІ групу інвалідності, і згідно цієї довідки її захворювання пов'язано з наслідками Чорнобильської катастрофи.
З повідомлення № 2582/07 від 30 вересня 2010 року та № 541/07 від 11 лютого 2011 року вбачається, що в серпні 2010 року позивачці виплачена допомога на оздоровлення в сумі 120 гривень.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абзацу 3 частини 4 статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(у редакції, яка діяла до 1 січня 2008 року), щорічна допомога інвалідам ІІ групи, захворювання яких пов'язано з наслідками Чорнобильської катастрофи виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено конкретні розміри компенсаційних виплат в твердій сумі, що суперечить вимогам ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено розмір таких допомог як величину, кратну по відношенню до розміру мінімальної заробітної плати на час виплати.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»передбачена інша редакція статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачуються в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України".
Положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008. Згідно п. 6 резолютивної частини вказане рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Отже, з 22 травня 2008 року норми ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діють у редакції, чинній у період до внесення змін підпунктом 11 п. 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , що визнані неконституційними.
Відповідно до вимог ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України в разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
За таких обставин є необґрунтованими доводи представника відповідача щодо належної виплати позивачці щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року. оскільки вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом і її норми щодо регулювання розмірів щорічної допомоги на оздоровлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суперечать вимогам ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому на підставі ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України застосуванню не підлягають.
Так як місто Чортків м. Чортків не входить в перелік населених пунктів, жителям яких виплачується щомісячна грошова допомога в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, то з цих мотивів позовні вимоги позивачки в цій частині є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
З врахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 37, 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106 «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,--
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік та зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» з врахуванням виплаченої суми в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат в межах бюджетних коштів призначених на такі виплати та нараховувати і виплачувати ОСОБА_1 таку допомогу в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення спірних правовідносин.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за їх безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а сторонами, які не були присутні під час судового розгляду, в той же термін з дня отримання ними копії постанови.
Суддя: ОСОБА_3