Справа № 2018/2-а-2325/11
"15" березня 2011 р. Суддя Київського районного суду м.Харкова Колесник С.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова про нарахування пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
18.02.2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова про нарахування пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є інвалідом ІІІ групи, яка пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації аварії на ЧАЕС. Розмір його основної пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не може бути нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком, розмір додаткової пенсії згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»для інвалідів ІІІ групи повинен складати 50 % мінімальної пенсії за віком. Пенсія позивачу нарахована з порушенням діючого законодавства України, тому він звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування пенсії, але отримав відмову у цьому. Просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування державної основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю з 26 січня 2011 року у відповідності до ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно.
Ухвалою судді від 21.02.2011 року відкрито скорочене провадження, оскільки позивачем пред'явлено вимогу, передбачену п.3 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), а позовні вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.
Ухвала суду про відкриття скороченого провадження по даній справі надіслана сторонам, яким запропоновано в десятиденний строк з дня одержання вищезазначеної ухвали надати заперечення проти позову та додаткові докази в обґрунтування позовних вимог.
Ухвала одержана відповідачем та 11.03.2011 року до канцелярії суду надійшли письмові заперечення проти позову, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова та отримує пенсію на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.1991 року (1 категорія, 3 група).
Пенсiя по iнвалiдностi, яка настала у зв»язку з лiквiдацiєю наслiдкiв Чорнобильської катастрофи призначається на пiдставi Закону України "Про статус i соціальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" №796 вiд 28.02.91р., а не нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування" вiд 09.07.03р.
Вiдповiдно до ч.7 с. 54 Закону №796 - порядок обчислення пенсії по iнвалiдностi, що настала внаслiдок калiцтва чи захворювання визначається Кабiнетом Miнicтpiв України.
На пiдставi цiєї норми управлiння при нарахуванні основної та додаткової пенсії позивачу застосовувало норми Постанови КМУ "Про пiдвищення розмiрiв пенсiй та iнших соцiальних виплат окремим категорiям пенсiонерiв, фiнансування яких здiйснюється за рахунок коштiв державного бюджету" вiд 3 сiчня 2002 року №1, п.б ч.l якої визначає, що розрахунок розмiру пенсiї проводиться iз розмiру 19 грн. 91 коп.
Iз положення частини третьої статтi 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування" випливає, що мiнiмальний розмiр пенсi'i за віком, встановлений абзацом першим частини першої цiєї статтi, застосовується виключно для визначення розмiрiв пенсiй, призначених згiдно з цим Законом.
Вiдповiдно до ч. 5 ст. 54 Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" (796-12) порядок обчислення пенсiї по iнвалiдностi, що настала внаслiдок калiцтва чи захворювання, i пенсiї у зв'язку з втратою годувальника внаслiдок Чорнобильської катастрофи визначається Кабiнетом Miнicтpiв України, рiшення якого є обов'язковими для виконання мiнiстерствами та iншими центральними органами державної виконавчої влади України, мiсцевими органами державної виконавчої влади, всімa суб'єктами господарювання незалежно вiд їх вiдомчої пiдпорядкованостi та форм власноcтi, а саме: станом на 26.01.2010р. постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»від 16 липня 2008 року №654.
01.01.08 року Законом України "Про державний бюджет на 2008 piк" були внeceнi змiни до Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи", якими ст.. 54 викладена наступним чином - у вcix випадках розмiри пенсiй для iнвалiдiв, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
для учасникiв лiквiдацiї наслiдкiв aвapiї на Чорнобильськiй АЕС у 1987-1990 роках:
по 1 групi iнвалiдностi - 160 процентiв прожиткового мінiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть; по 11 групi iнвалiдносri - 150 процентiв прожиткового мінiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть; по III групi iнвалiдностi - 140 процентiв прожиткового мінімуму для осiб, якi втратили працездатнiсть.
Рiшенням Конституцiйного Суду України вiд 22.05.08р. № 10-рп/2008 визнано такими, що не вiдповiдають Конституцiї України (є неконституцiйними), положення пункту 28 роздiлy 11 "Внесення змiн до деяких законодавчих aктiв України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 piк та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Таким чином, до 22.05.2008 року управління діяло на підставі діючої ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після винесення рішення Конституційним Судом України від 22.05.08р. управління керувалося діючими Постановами Кабінету Міністрів, що регулювали питання призначення та виплати пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач просить донарахувати та виплатити йому пенсію по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю, в розмірі 50% мінімальної песнії з 26.01.2011 року.
Проте, такі вимоги не відповідають вимогам ст.99 КАС України, згідно з якою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, управлінням було вчинено всіх необхідних дій для призначення та виплати пенсії на підставі діючого законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 -2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали (фотокопії довідки серії МСЕ №044987 про встановлення 3 групи інвалідності, посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 001889 від 22.03.1993 року, вкладку №056925 від 10.01.2003 року), а також заперечення відповідача на позов, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Позивач ОСОБА_1 віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом ІІ групи, що підтверджується Довідкою військової частини 68555 Міністерства оборони України від 29.07.1987 р. № 196/36; Довідкою Дзержинського районного комісаріату від 01.04.1999 р. № 97; Посвідченням від 22.01.1993 р. серії А № 001889; Довідками Міжрайонної радіологічної медико-соціальної експертної комісії Управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації від 11.09.2002 р. № 031544 та від 11.09.2002 року № 044987.
Позивач 26.01.2011 року звернувся до УПФ України в Київському районі м. Харкова із заявою про нарахування Чорнобильської основної та додаткової пенсій, виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, але отримав відмову (лист Управління ПФУ у Київському районі м. Харкова від 31.01.2011 р. № 42/С-7), в якій Пенсійний Фонд надає роз'яснення про те, що ним при нарахуванні розміру пенсії ОСОБА_1 застосовано відповідні показники, визначені постановами Кабінету Міністрів України: з 01.01.2002 р. - 19,91 грн., згідно Постанові КМУ від 03.01.2002 р. № 1; з 22.05.2008 р. - 675,00 грн. згідно Постанові КМУ від 28.05.2008 р. № 530; з 01.07.2008 р. - 760,00 грн., згідно Постанові КМУ від 16.07.2008 р. № 654.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки, згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначає, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю для інвалідів ІІІ групи -50 % мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Стаття 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1. Зазначені норми розповсюджуються на позивача, як віднесеного до категорії 1. Згідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності -6-ти мінімальних пенсій за віком. Положення зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997 року № 523 (із змінами та доповненнями).
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-VI, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення перерахунку і виплати пенсій.
Згідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно до ч. 3 цієї ж статті мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Згідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України «Про прожитковий мінімум»від 15 липня 1999 року. Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум»передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня -750 гривень.
Таким чином, для позивача як інваліда ІІІ групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Суд не приймає доводи відповідача в тій частині, що КМУ виходячи з можливостей Державного бюджету приймає постанови щодо визначення розмірів пенсій окремим категоріям пенсіонерів.
Згідно ст. 16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України -конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії»передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.
Виходячи із загального законодавства України, закони мають вищий юридичний статус у порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Посилання відповідача на відсутність та суперечливість законодавства суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до ст.8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини. Згідно до ч. 7 ст. 9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч. 2 ст. 19, 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так ст. 8 КАС України.
Частиною 2 статті 8 КАС України передбачено, що принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, справи «Проніна проти України», справи «Кечко проти України».
Таким чином, з огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо нарахування основної та додаткових пенсій у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинні бути задоволені в повному обсязі і пенсія йому повинна бути нарахована з 26 січня 2011 року, з дня подачі пенсіонером відповідної заяви.
Згідно ст. 256 КАС України постанови про присудження виплати пенсій підлягають негайному виконанню.
Суд вважає за необхідне, на підставі ч.2 ст.11 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача по справі, та визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова по не виконанню з 26 січня 2011 року приписів Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка призвела до порушення права позивача на своєчасне нарахування та отримання основної та додаткової пенсій.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»за № 7-93 від 21.01.1993 року, громадяни, віднесені до категорії 1, 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір, сплачений ОСОБА_1 у сумі 3 грн. 40 коп. підлягає поверненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16, 50, 55, 124 Конституції України, статтями 1, 13, 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року з наступними змінами та доповненнями до нього, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії»від 05.10.2000 року, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.02.2006 року, ст. ст. 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 160-163 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова про нарахування пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»- задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо відмови здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова здійснити ОСОБА_1 нарахування пенсії по ІІІ групі інвалідності (основної та додаткової) відповідно до ст. ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з з 26 січня 2011 року та провести відповідні виплати недоплаченої суми пенсії.
Державному Казначейству України повернути ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: м. Харків 61168, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) зайве сплачений судовий збір (державне мито) у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).
Постанова, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Харкова шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя-
61168 м.Харків
вул.Героїв Праці 4 Б кв.21
ОСОБА_1
61002 м.Харків
вул.Демченко 6/8
Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова
15.03.2011р. К-16
Київський районний суд м.Харкова направляє копію постанови суду від 15.03.2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова про нарахування пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», для відому.
Додаток: за текстом кожному з адресатів.
Суддя Київського районного суду м.Харкова Колесник С.А.
вик.ОСОБА_2
65-32-39
61168 м.Харків
вул.Героїв Праці 4 Б кв.21
ОСОБА_1
61002 м.Харків
вул.Демченко 6/8
Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова
15.03.2011р. К-16
Київський районний суд м.Харкова направляє копію постанови суду від 15.03.2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова про нарахування пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», для відому.
Додаток: за текстом кожному з адресатів.
Суддя Київського районного суду м.Харкова Колесник С.А.
вик.ОСОБА_2
65-32-39