Справа № 2а-3975/11
16 травня 2011 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд у складі:
судді Веселова В.М.,
секретаря Максим'юк М.А.,
позивача -ОСОБА_1
представника відповідача -Торос В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийської міської ради про визнання неправомірними не реагування Коломийської міської ради на звернення суб'єкта підприємницької діяльності про надання дозволу на розміщення об'єкта (павільйону «Преса») малої архітектурної форми по АДРЕСА_1 та зобов'язати прийняти відповідне рішення,-
Позивач в своїй позовній заяві посилається на те, що є суб'єктом підприємницької діяльності і з метою здійснення господарської діяльності отримав рішення Коломийської міської ради про надання попереднього погодження місця розташування малої архітектурної форми -кіоску для продажу преси. На виконання рішення він виготовив повний пакет документів і 28 травня 2010 року подав їх адміністратору дозвільного центру. Однак жодної відповіді на цю заяву не отримав до цього часу. Просить суд визнати неправомірним не реагування Коломийською міською радою його звернення як суб'єкта підприємницької діяльності про надання дозволу на розміщення об'єкта малої архітектурної форми,прийняти постанову , якою зобов'язати Коломийську міську раду розглянути його заяву від 28 травня 2010 року про надання дозволу на розміщення малої архітектурної форми по АДРЕСА_1
Представник відповідача позов заперечив,подав до суду клопотання про закриття провадження у справі в зв'язку з тим,що спір не підлягає до вирішення згідно правил, встановлених КАС України.
Заслухавши пояснення сторін,проаналізувавши матеріали справи суд прийшов до наступних висновків.
Ухвалою суду від 4.03.2011 року було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб”єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У пункті 1 ч.1 ст.3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган місцевого самоврядування, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Відповідно до положень , встановлених ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних осіб,прав інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їхніх посадових і службових осіб,інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства,в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення,дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків,коли щодо рішень,дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлений інший порядок судового оскарження.
У відповідності до представлених в матеріалах справи документів, позивач є фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ,що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця. Рішенням Коломийської міської ради №2677-48/2010р. від 8.04.2010 року попередньо було погоджено місце розташування малої архітектурної форми для проведення підприємницької діяльності на території м.Коломия суб'єктам господарювання,в тому числі для позивача і попередньо погодила місце розташування павільйону «Преса»площею 12 кв.м. по АДРЕСА_1, зобов'язавши його виготовити ряд документів. На засіданні постійної комісії Коломийської міської ради з питань землекористування та охорони навколишнього середовища 6 серпня 2010 року було прийнято рішення рекомендувати позивачу надати земельну ділянку біля будинку АДРЕСА_1. Виконуючи рішення сесії від 8.04.2010 року позивач виготовив наступні документи здав адміністратору дозвільного центру Коломийської міської ради.
При здійсненні повноважень власника землі Коломийська міська рада не є суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміну, в якому його вжито у п.1 ч.1 ст.17 КАС України,а рівноправним суб'єктом земельних відносин. Питання про визнання неправомірним не реагування відповідача на звернення суб'єкта підприємницької діяльності на його заяву не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий. Тому заявлений позов не є адміністративним, оскільки вимога позивача не стосується захисту його прав,свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу місцевого самоврядування,що виключає розгляд цієї справи у порядку адміністративного судочинства,тобто предметом розгляду за даним позовом є питання,що стосуються матеріального права.
Крім цього, у відповідності до ст.21 ч.3 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом. Як вбачається з поданої заяви, одна з вимог,що заявлена позивачем, не відноситься до розгляду в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно ст.2 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд порушує справи за позовними заявами:
-підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів;
-державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України;
Згідно Закону України № 1914-VІ від 18 лютого 2010 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України щодо визначення підсудності справ з питань земельних відносин» частину першу статті 12 ГПК України доповнено пунктом 6 такого змісту: справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, підвідомчі господарським судам».
Суд приходить до висновку, що наведені позивачем вимоги в позовній заяві належить розглядати згідно вимог Господарського процесуального кодексу.
Згідно п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.1 ст.17 , п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, -
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийської міської ради про визнання неправомірними не реагування Коломийської міської ради на звернення суб'єкта підприємницької діяльності про надання дозволу на розміщення об'єкта (павільйону «Преса») малої архітектурної форми по АДРЕСА_1 та зобов'язати прийняти відповідне рішення.
Роз'яснити позивачу про можливість подання позовної заяви в порядку Господарського процесуального кодексу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя Веселов В.М.