Справа № 2а-2938/11
29 квітня 2011 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
в складі: головуючої-судді Берке щук Б.Б.
секретаря Матушевської Г.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломиї справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Коломиї Івано-Франківської області про перерахунок нарахованої пенсії та стягнення недоотриманої пенсії,-
Позивач ОСОБА_1 посилається на те, що на підставі його заяви в лютому місяці.2010 року відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Коломиї провело йому перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, для призначення пенсій за 2007 рік в сумі 1197.91 грн., незважаючи на те, що затверджений показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за 2009 рік становить 1650, 43 грн. і саме він має бути застосований при визначенні коефіцієнта заробітної плати за 2010 рік при призначенні пенсій у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте відповідач не проводить перерахунок з урахуванням цього показника середньої заробітної плати за 2009 рік, хоча такий перерахунок цілком обумовлений в п.З п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Таким чином його пенсія за віком після перерахунку була встановлена відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Коломиї в розмірі, що майже на 30 % менше ніж встановлено законом.
На вимогу дати роз'яснення з питання застосування при перерахунку пенсій в 2010 році показника середньої заробітної плати 15 липня 2010 р. за № 126/Г-5 отримав відповідь, що перерахунок здійснено у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Такі посилання відповідача вважає незаконними і просить зобов'язати управління виконати перерахунок його пенсії в повній відповідності до вимог діючого законодавства.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився,представник позивача подав до суду заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутності, позовні мотиви та вимоги підтримує у повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився, однак подав письмові заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення, в яких детально роз'яснив чим керувався при проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2010 року. Зокрема, що відповідач діяв у відповідності до спільного листа-роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року за № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року за № 4096/02-01, а також ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та «про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), якими було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону. При цьому брали до уваги, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводилися відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році, відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530, проводиться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197.91 грн.).
З 01 лютого 2010 року у відповідності до поданої позивачем письмової заяви було проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при страховому стажі 46 років 8 місяців 2 дні, із урахуванням коефіцієнта страхового стажу 0,63000 та індивідуального коефіцієнта заробітної плати за період з 01.01.1996 року по 31.01.2008р. - 4,32298 при осучасненій заробітній платі 5178,54 грн. (1197,91 грн. х 4,32298, де 1197,91 грн. - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2007 рік), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.01.1996р. - по 31.01.2010р. становить 4,09266, який є менший за розрахунковий.
Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Відповідно до поданої заяви, позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01 лютого 2010 року з урахуванням відповідного страхового стажу та належних коефіцієнтів. Таким чином порушень прав позивача на більший розмір пенсії відповідач не допустив. Просить у позові відмовити.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи подані заяви сторін, суд вважає заявлені вимоги належно обгрунтованими і підлягаючими задоволенню виходячи із наступного.
Як вбачається із дослідженого позивач являється пенсіонером по віку і з 01 лютого 201о року йому проведено перерахунок пенсії. Зазначений перерахунок позивач вважає проведеним невірно.
Суд погоджується із позицією позивача, що посилання відповідача у своєму листі відмові від 08.02.2011 року за № 179/К-5 на Постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» і на спільний лист Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року за № 20\0\18-09\039 та № 4096\02-01, який не є нормативно-правовим актом і відповідно не зареєстрований в Міністерстві юстиції та ніде офіційно не оприлюднений, безумовно суперечить ст. 57 Конституції України і обмежує права позивача як громадянина України.
На думку суду при перерахунку пенсій відповідач повинен був взяти за основу показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не застосовувати такий за 2007 рік, адже із змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за № 1058-ІХ/ витікає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Коригування заробітку шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведення його до сьогоднішнього дня. Якщо для перерахунку пенсії подається заробітна плата за 2009 рік, то коригування цієї заробітної плати на показник середньої заробітної плати за 2007 рік втрачає позитивне соціальне значення. У такому випадку осучаснення заробітку не відбулося, а навпаки провадиться його штучне заниження.
Крім того в підпункті 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» тільки підтверджується застосування показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, де передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-ІУ продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 вищеназваного Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до Закону ( 1058-15 ) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті названого Закону.
Слід відмітити, що до 2007 року для перерахунку пенсій відповідно до частини четвертої статті 42 згаданого Закону України органами Пенсійного фонду застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії.
Так, у 2007 році для перерахунку пенсії відповідача застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2006 рік.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до положень частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, а тому у своїй діяльності зобов'язаний керуватися Конституцією і законами України та іншими нормативними актами прийнятими відповідно до Конституції.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Згідно ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Враховуючи те, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є спеціальним законом, то суд вважає, що в даній справі не слід обмежуватись строком позовної давності, встановленим ч.2 ст.99 КАС України, та необхідно застосовувати ч.4 ст.45, ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вийти у відповідності до ст.11 КАС України за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за віком починаючи з 01 лютого 2010р., оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення такого перерахунку і отримав відповідь 15.07.2010р. (до 15 числа місяця)і в серпні місяці звернувся до Коломийського міськрайонного суду з позовною заявою про перерахунок пенсії в порядку цивільного судочинства. Враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 09.09.2010р. № 19-рп/2010 справи, пов'язані із соціальними виплатами розглядаються місцевими загальними судами як адміністративними судами в порядку адміністративного судочинства з 09.09.2010р. позивач звернувся із заявою про залишення даного позову без розгляду і ухвалою Коломийського міськрайонного суду 29.11.2010р. дану позовну заяву залишено без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 3, 6, 19, 21, 22, 46, 55, 57, 58,68 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ, пп. 3 п. ІІ Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року за № 530, статтями 11,15,16 ЦК України, а також статтями 2, 4, 6, 8, 9,17-21,104-106 КАС України -,
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Коломия щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та підп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Коломия здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком із урахуванням збільшення страхового стажу та заробітку, починаючи з 01 лютого 2010року, відповідно до вимог ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та підп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до згаданого Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 календарний рік, та виплачувати таку на постійній основі, щомісячно, до появи нових підстав для її перерахунку чи припинення виплати (зміни у законодавстві, збільшення страхового стажу позивача та ін.) у відповідності з проведеним перерахунком та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилася з 01 лютого 2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Беркещук Б. Б.