Справа № 2-а-5158/11
28 квітня 2011 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі: головуючого-судді Хільчука І.І.,
секретаря Олексюк Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 Романа-Петра Тадейовича до управління Пенсійного фонду України в м. Коломия про визнання незаконною відмови щодо перерахунку пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов'язання вчинити певні дії, -
01 квітня 2011 року ОСОБА_1-П.Т./далі Позивач/ звернувся з даним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Коломия /далі Відповідач/, мотивуючи його тим, що він є інвалідом третьої групи 1 категорії, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Коломия. На підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому призначено основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, розмір якої повинен визначатись, виходячи з мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 54 цього Закону розмір основної пенсії повинен становити не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, а додаткової пенсії - не менше як 50% мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст.50 цього Закону. Однак, Відповідач визначив розмір зазначених пенсій згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. № 1, від 28.05.2008 р. № 530 та від 09.07.2008 р. № 654, що є меншою від тієї, що передбачена вищевказаним Законом, не проводить перерахунок пенсії після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно ст.67 ч.3 вказаного Закону. У зв'язку з цим він звернувся до Відповідача із заявою про проведення відповідного перерахунку пенсії, однак отримав відповідь про відмову у задоволенні його клопотання.
Відповідачем при виплаті йому пенсії не дотримано положень ст.ст.8, 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” про те, що при обчисленні пенсії береться за основу розмір мінімальної пенсії за віком, який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за відповідний період, оскільки за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами застосуванню підлягають норми закону, а не постанови Кабінету Міністрів України, якими допущено звуження змісту та обсягу прав громадян.
Тому просить визнати неправомірними дії управління ПФУ в м. Коломия Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку йому пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком. Зобов'язати Відповідача провести перерахунок та виплату йому основної пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2002 року та згідно зі ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, з урахуванням виплачених сум, яка згідно ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В судове засідання позивач не з'явився, але від його представника поступила заява, в якій позов підтримує та просить розглядати справу без його участі.
Представник управління Пенсійного фонду України в м. Коломия позов не визнала і подала заперечення, в якому пояснила, що Позивач одержував пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 01 квітня 2010 року. У відповідності до ч.1 ст.28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. В той же час, відповідно до ч.3 ст.28 цього Закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої даної статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Враховуючи наведене, положення ст.28 цього Закону щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при призначенні пенсії за Законом України № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому аргументування Позивача про необхідність нарахування йому пенсії в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є безпідставними. Частиною 5 статті 54 Закону України № 796-ХІІ встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою визначається Кабінетом Міністрів України. Згідна постанови КМУ від 16.07.2008 р. № 654» Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що з 01 липня 2008 року пенсія в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по 3 групі інвалідності - 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тому починаючи з 01.11.2010 року - загальний розмір пенсії становить 723,00 грн., де 600,00 грн. - основний розмір пенсії по інвалідності; 108,45 грн. - додаткова пенсія; 14,55 - доплата до прожиткового мінімуму.
Пенсія Позивачеві нараховується і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства, тому просить в позові відмовити.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з таких підстав.
Статтею 49 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч.4 ст.54 цього Закону, якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам ІІІ групи - у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 цього Закону здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується статтею 46 Конституції України. Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, мінімальний розмір якої згідно зі ст.28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі Закон № 1058-ІУ) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Встановлено, що ОСОБА_1-П.Т. є інвалідом 3 групи і віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на отримання державної та додаткової пенсій на підставі ст.ст.49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Наведене стверджується посвідченням серії А № 047548, виданим 15.11.1995 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, довідкою Івано-Франківської МСЕК № 202048 про інвалідність третьої групи захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також експертним заключенням від 30.10.1995 р.
На звернення ОСОБА_1-П.Т. про перерахунок пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” листом від 25.12.2010 р. № 2843/О-5 управління Пенсійного фонду України в м. Коломия відмовило, посилаючись на те, що Позивач отримує пенсію відповідно до норм чинного законодавства.
При вирішенні спору суд, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами доходить висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Отже, підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Закон № 1058-ІУ) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Тобто, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Суд відхиляє посилання представника Відповідача на те, що положення ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при призначенні пенсії за Законом України № 796-ХІІ. Положення ч.3 ст.28 Закону № 1058-ІУ не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших, пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення п. 28 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, тому з 22.05.2008р. почала діяти колишня редакція ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про зайвість обмеження строком нарахування та виплати пенсії позивачу.
За таких обставин, суд приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1-П.Т. в частині перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 50,54,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.01.2002 року по 31.12.2007 року та починаючи з 22.05.2008 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
На підставі ст.ст.8, 19, 22 Конституції України, ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст.28, 107 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.2, 9, 17, 21, 71 України та керуючись ст.ст.158-163, 167 КАС України, -
Позов задовольнити частково .
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Коломия Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1-П.Т. пенсії по інвалідності у відповідності до ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Коломия Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії ОСОБА_1-П.Т., як інваліду 3 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01 січня 2002 року по 31 грудня 2007 року, а починаючи з 22 травня 2008 року нараховувати та виплачувати пенсію відповідно до ст.ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення встановленого строку апеляційного оскарження.
Суддя Хільчук І. І.