09.04.2008 Справа № 35/51
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий -суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді -Білецька Л.М., Науменко І.М.
секретар судового засідання -Прокопець Т.В.,
за участю представників сторін:
від позивача -Фандєєва С.В., довіреність від 24 квітня 2006 року № 16/07;
від відповідача -Овсяникова Є.Д., довіреність від 27 вересня 2007 року № 257;
від державної виконавчої служби -Антонов Є.М, довіреність від 12 січня 2008 року № 1;
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Корпорації “Верітас», м.Дніпропетровськ
на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2008 року у справі № 35/51
за позовом Корпорації “Верітас», м.Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія “Дніпрообленерго», м.Дніпропетровськ
про стягнення 85415 грн.49 коп.,
за скаргою Корпорації “Верітас» на дії державної виконавчої служби, -
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2008 року у справі № 35/51 (суддя Юзіков С.Г.) в задоволенні скарги Корпорації “Верітас» на дії органу державної виконавчої служби відмовлено.
При прийнятті ухвали господарський суд виходив із правомірності зупинення відділом ДВС виконавчого провадження на підставі п.15 ч.1 ст.34 Закону України “Про виконавче провадження» у зв'язку з внесенням боржника ВАТ ЕК “Дніпрообленерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Також, з посиланням на норми п.п.3, 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, судом зазначено, що наказ Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568, яким боржника віднесено до вказаного Реєстру, не повинен подаватись на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
Не погодившись з ухвалою суду позивач -Корпорація “Верітас», звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на невідповідність викладених в ухвалі висновків обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу скасувати, а скаргу задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивач, з посиланням на вимоги Указу Президента України від 03 вересня 1992 року № 493/92 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 28 грудня 1992 року № 731, зазначає про обов'язковість державної реєстрації Міністерством юстиції України наказу Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568, у зв'язку з чим, оскільки відповідна реєстрація не здійснювалась цей наказ не набув чинності, не вважається нормативно-правовим актом і виконанню не підлягає.
Відповідач -ВАТ ЕК “Дніпрообленерго», проти викладених в апеляційній скарзі доводів заперечує, ухвалу господарського суду вважає законною, просить залишити її без змін, а в задоволенні апеляційної скарги відмовити. У поданих поясненнях зазначає про правомірність зупинення виконавчого провадження за фактом внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування паливно-енергетичного комплексу».
Відділ ДВС Головного управління юстиції у Дніпропетровській області проти апеляційної скарги не заперечує, при її розгляді покладається на розсуд суду.
Вислухавши пояснення представників сторін та відділу ДВС, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31 березня 2006 року у справі № 35/51 з урахуванням змін, внесених постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13 червня 2006 року, позов Корпорації “Верітас» задоволено частково, стягнуто з ВАТ ЕК “Дніпрообленерго» на користь позивача 50435,03 грн. заборгованості, 4278,41 грн. інфляційних витрат, 1436 грн. річних, 4778,20 грн пені, 609,27 грн. витрат по сплаті держмита, та 89 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу /а.с.106-110 т.1, 27-28 т.2/.
На виконання рішення господарським судом Дніпропетровської області 16 червня 2006 року виданий наказ /а.с.34 т.2/.
01 серпня 2006 року відділом примусового виконання рішень ДВС Дніпропетровської області відкрито виконавче провадження з виконання наказу № 35/51 /а.с.40 т.2/.
Постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Дніпропетровської області від 08 січня 2008 року виконавче провадження зупинено на підставі п.15 ст.34 Закону України “Про виконавче провадження» з посиланням на внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
01 лютого 2008 року позивач -Корпорація “Верітас», звернувся до господарського суду зі скаргою на дії органу Державної виконавчої служби, в якій просив поновити строк для оскарження постанови відділу ДВС від 08 січня 2008 року, визнати вказану постанову недійсною та скасувати її, зобов'язати відділ ДВС поновити виконавче провадження та виконати наказ від 16 червня 2006 року № 35/51 у повному обсязі.
Судова колегія вважає, що скарга Корпорації “Верітас» є правомірною і підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено ч.1 ст.121-2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Враховуючи направлення відділом державної виконавчої служби копії оскаржуваної постанови про зупинення виконавчого провадження від 08 січня 2008 року стягувачу 01 лютого 2008 року /а.с.49 т.2/ строк оскарження Корпорацією “Верітас» дій органів ДВС не є пропущеним.
Згідно п.15 ст.34 Закону України “Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
У відповідності з п.3.1 ст.3 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення підприємства до Реєстру, для внесення до Реєстру підприємство подає підтверджуючі документи, одним із яких є довідка, складена підприємством у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період.
Відповідно до п.3.2.6 ст.3 вказаного Закону Міністерство палива та енергетики України протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ Міністерства палива та енергетики України є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
Наказом Міністерства палива те енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568 затверджений Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». До вказаного переліку включено боржника -ВАТ “Енергопостачальну компанію “Дніпрообленерго» /а.с.33-35 т.2/.
Разом з тим, як встановлено п.п.1-3 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493/92 “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», з 01 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. Державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю здійснює Міністерство юстиції України. Державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Відповідно до п.1 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Згідно п.п.2, 3 Положення державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. На державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами “Для службового користування», “Особливої важливості», “Цілком таємно», “Таємно» та іншими, а також прийняті в порядку експерименту.
Відповідно до п.4 Положення державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Як встановлено п.15 Положення, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Проаналізувавши положення наказу Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568 судова колегія приходить до висновку, що його норми мають неперсоніфікований та міжвідомчий характер, а тому є обов'язковими не лише для юридичних осіб, що входять до сфери управління Міністерства палива та енергетики України, а також для органів виконавчої служби. Також, положення даного наказу є обов'язковими та зачіплюють права та інтереси усіх кредиторів підприємств, які увійшли до затвердженого наказом переліку.
Таким чином, наказ Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 569 “Про затвердження переліку підприємств» підлягає державній реєстрації Міністерством юстиції України, а оскільки відповідно державної реєстрації не здійснювалося, наказ є таким, що не набрав чинності і тому обов'язковому виконанню не підлягає.
Зазначена правова позиція підтримана Вищим господарським судом України у постанові від 25 жовтня 2007 року у справі № 14/90 /а.с.54-56 т.2/.
Судова колегія не погоджується з висновком господарського суду при відмові в задоволенні скарги з посиланням на п.п.»д» п.5 Положення про те, що наказ Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року № 568 не повинен подаватись на державну реєстрацію.
Як встановлено п.3.2.6 ст.3 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», наказ Міністерства палива та енергетики про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, є підставою для внесення підприємства ПЕК до Реєстру та застосування до нього передбачених Законом № 2711-IV відповідних організаційних та економічних заходів, що стосуються як самого підприємства, так і його кредиторів, інших установ, організацій та органів, в тому числі державної виконавчої служби.
Наказ від 10 листопада 2005 року № 568 виданий центральним органом виконавчої влади -Міністерством палива та енергетики України, містить формально-визначені приписи, висловлені у формі відправного встановлення, які мають загальнообов'язковий характер, виконання яких забезпечується державою.
З урахуванням вищевикладеного, підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області виконавче провадження з примусового виконання наказу від 16 червеня 2006 року № 35/51 зупинено неправомірно, у зв'язку з чим, з урахуванням положень абз.7 п.7 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 28 березня 2002 року № 04-5/365 “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», постанова державного виконавця від 25 серпня 2005 року підлягає визнанню недійсною з покладенням на відділ ДВС обов'язків по здійсненню заходів щодо виконання наказу господарського суду.
Ухвала господарського суду, у зв'язку з невідповідність викладених в ній висновків обставинам справи, порушення норм матеріального і процесуального права, підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.103-106 ГПК України, апеляційний господарський суд,-
Апеляційну скаргу Корпорації “Верітас» задовольнити.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2008 року у справі № 35/51 скасувати.
Скаргу Корпорації “Верітас» на дії органу державної виконавчої служби задовольнити.
Визнати недійсною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби Дніпропетровського обласного управління юстиції від 08 січня 2008 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16 червня 2006 року у справі № 35/51.
Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби Дніпропетровського обласного управління юстиції поновити виконавче провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду Дніпропетровської області від 16 червеня 2006 року № 35/51 та вчинити дії, передбачені Законом України “Про виконавче провадження», по своєчасному та повному виконанню наказу господарського суду.
Головуючий О.В.Голяшкін
Судді Л.М.Білецька
І.М.Науменко