Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Справа № 2-а-2638/11
"28" квітня 2011 р. суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Білера П. П. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністативну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про покладення зобов'язання вчинити певні дії -перерахунок розміру державної та додаткової пенсії, суд -
Встановив :
13 квітня 2011 року позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, свої вимоги мотивує тим, що вона являється особою, яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи І категорії інвалід ІІ групи, відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вона має право на отримання державної додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком і державної основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком щомісячно однак з часу постановлення на облік дана основна та додаткова пенсія йому не виплачувалась належним чином. Просить визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити йому перерахунок додаткової та основної пенсії відповідно до Ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 14 грудня 2010 року із застосуванням розмірів щомісячної мінімальної пенсії за віком відповідно до визначених чинним законодавством України, в тому числі бюджетним, розмірів мінімальної пенсії за віком відповідно до Ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
14 квітня 2011 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Суддя, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Позивач підтвердила доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи, що підтверджується відповідними посвідченнями.
Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Охтирка та отримує пенсію призначену відповідно до Ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До основного розміру пенсії позивачу згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі віднесеній до І категорії, призначена та виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю для інвалідів ІІ групи у розмірі 20 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»встановлені мінімальні розміри пенсій для осіб, яким встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та яким призначено пенсії за Законом України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р., що мають ІІ групу інвалідності -200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У письмовому запереченні також зазначено, що управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка діяло у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, а тому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі за їх безпідставністю.
Відповідно до Ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до Ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до Ст. 53 цього ж Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
У Ст. 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії проводиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»(після внесення змін Законом України від 17.11.2005 року № 3108-ІV відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Отже вихідним критерієм відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому положенням ч. 3 Ст. 28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Проте суд вважає за можливе, застосувати при обчисленні пенсії позивачу саме частину 1 Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки іншого закону, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ч. 3 Ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до Ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'я за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
При розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених Ст. 50, 54 зазначеного Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням якого визначається розмір пенсії за віком.
Відповідно до Ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України
Ст. 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 Ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 Ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Розрахунок пенсії позивачу відповідачем проведено виходячи з заробітку одержаного за роботу в зоні відчуження в розмірі відшкодування, який визначається згідно із законодавством на підставі п. 1 Ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та який не може бути меншим ніж 820 грн., відповідно до Постанови КМУ №654 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 16.07.2007 року.
Оскільки зазначена постанова Кабінету Міністрів України в частині розміру пенсії, що має виплачуватися позивачу суперечить вимогам закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд вважає необхідним керуватися нормативним актом, що має вищу юридичну силу, а саме законом, а не постановою Кабінету Міністрів.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають Ст. 50 та частина 4 Ст. 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не Постанова КМУ № 654, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Згідно Ст.16 Конституції України , подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно Ст.22 Конституції України -конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні , включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені Ст. 1,3, ч.2 Ст.6, Ст.8, ч.2 Ст. ст. 19, 22, 23, ч.1 Ст.24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення , не може бути скасоване, звужене. Правою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як Ст. 8 Конституції України.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позивачеві слід визначити пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, суд дійшов висновку, що слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка здійснити позивачу перерахунок державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог Ст. ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог Ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з розміру пенсії за віком визначеної Ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з 14 грудня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
На підставі викладеного та керуючись Ст.22, 64 Конституції України, Ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” Ст. 183-2 КАС України, суд -
Постановив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області зробити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії як інваліду 2 групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч. 4 Ст. 54, ч. 3 Ст. 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, починаючи з 14 грудня 2010 року та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком , відповідно до вимог Ст. 50, 67 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру пенсії за віком визначеної Ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 14 грудня 2010 року.
Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області зобов'язано виконати дану постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
СуддяОСОБА_2