Липоводолинський районний суд Сумської області
Справа № 2-а-198/11
20.04.2011 року смт.Липова Долина
Суддя Липоводолинського районного суду Шульга О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі міського типу Липова Долина справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Липоводолинському районі Сумської області про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивач ОСОБА_2 31 березня 2011 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Липоводолинському районі Сумської області про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Свої позовні вимоги обгрунтовує наступним.
Він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Липоводолинському районі та отримує пенсію, місячний розмір якої становить 1302,00 грн. Вказаний розмір пенсії складається з загального розміру пенсії 1090 грн і додаткової пенсії особам, віднесеним до 1-ї категорії та інвалідів 2-ї групи - 20% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, що становить додатково 150 грн., доплати до попереднього розміру пенсії - 8 грн. і розміру індексації - 54 грн. Разом з тим вважає, що такий розмір пенсії не відповідає вимогам нині діючого законодавства.
Так згідно положень ч.4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчою чим 8 мінімальних пенсій за віком.
Окрім того, відповідно до ст. 50 вказаного Закону, особам, віднесеним до 1-ї категорії інвалідам 2-ї групи призначається також щомісячна додаткова пенсія у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Зі статей 50,54 вказаного Закону вбачається, що під час визначення розміру пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Таким чином, критерії для визначення розміру пенсії та додаткових виплат чітко регламентується законом.
В той час, Управління пенсійного фонду України у Липоводолинському районі, при визначенні розміру пенсії, керується положеннями Постанови КМУ від 16.07.2008 року № 654, до якої відсилає ч.3 ст. 28 ЗУ „Про статус та соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС”.
Не оспорюючи дію вказаного закону щодо можливості визначення КМУ порядку обчислення пенсії по інвалідності, вважає, що надання законодавством такого права Кабінету Міністрів не означає, що останній, встановлюючи порядок обчислення пенсій, може допустити звуження змісту та обсягу її прав, встановлених цим же законом.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріорітетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії, застосуванню підлягають ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням поняття мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не положення, що містяться у постанові КМУ, про яку йдеться мова.
Що стосується терміну, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії, посилається на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у редакції закону України від 05.10.2006 року № 231-V, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахування призначеної пенсії проводиться у такі строки: - зокрема у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахуванням пенсії, якщо необхідну заяву подано до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву подано після 15 числа. Ним подано заяву до пенсійного фонду 10.02.2011 і у задоволенні цієї заяви було відмовлено, а отже перерахунок пенсії необхідно проводити з 10.02.2011 року та з врахуванням розміру прожиткового мінімуму , що діяв на той час.
Оскільки право на обов'язок по здійсненню відповідного перерахунку, а отже і визначення сум виплат, покладається на відповідача по справі, в не на позивача чи суд, при необхідності суду визначитися з вказаними сумами..
Позивач в судове засідання не з'явився, але в своїй письмовій заяві позовні вимоги підтримав повністю та попрохав справу розглянути за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, але в своїй заяві письмовій заяві попрохав справу розглянути за його відсутності, позов не визнав, посилаючись на ті обставини, що ОСОБА_2 отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , розмір якої станом на 01.04.2011 року складає 1318,29 грн.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри пенсій інваліді, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком. Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише в статті 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Так частиною першою цієї статті встановлено, що при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність. При цьому частиною третьою цієї статі встановлено, що мінімальний розір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій. Призначених за цим Законом. Позивачу ж пенсію призначено за іншими нормативно-правовими актами.
З 01 липня 2008 року відповідно до постанови КМУ від 16.07.2008 року № 654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” основний розмір пенсії в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році інвалідів ІІ групи не може бути нижчим 980,00 гривень, а тому основний розмір пенсії позивача з 01.07.2008 року встановлено в сумі 980,00 грн.
Щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком повідомляють наступне, що згідно частини 4 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам ІІ групи виплачується в розмірі 20% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до вищеназваних норм законодавства розмір пенсії позивача станом на 01.04.2011 року складає:
1 Розмір пенсії визначений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.08 № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян"- з 01.07.2008 року становить- 1090,00 грн; 2..Додаткова пенсія особам віднесеним до І категорії інвалідам 2 групи 20 % від прожиткового мінімум і » осіб; які втратили працездатність становить - 152,80 грн.
3. Доплата до попереднього розміру - 5,20 грн.,
4. Розмір індексації - 70,29 грн.
До виплати з 01.04.2011 року розмір пенсії становить 1318,29 грн (1090,00+152,80+5,20+70,29)
На підставі викладеного вище, вважають дії відповідача такими, що відповідають чинному законодавству України, а вимоги позивача- безпідставними і такими що не підлягають задоволенню
Враховуючи що цих доказів у справі достатньо суд розглядає справу за відсутністю сторін.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази, суд вважає, що даний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, де мається вказана відмітка.
Як було встановлено під час розгляду справи, позивач належить до інвалідів ІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС та відповідно до ст.ст. 50 та 54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”
10.02.2011 року позивач звернувся до УПФУ в Липоводолинському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відмову.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх і разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та і інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” у редакції Закону України від 06.06.1996 року, в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 даного Закону, у редакції Закону України від 06.06.1996 року, передбачено, що особам віднесеним до І категорії , інвалідам ІІІ групи призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “, статті 50, 54 та 67 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” були змінені, встановлювалися нові розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою. Проте згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені Законом України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ до статей 50, 54 та 67 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” визнано неконституційними.
Частиною 2 статті 152 Конституції України передбачено, що закони, що визнано неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За таких обставин, позивач саме з 22.05.2008 року має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Ці вимоги законодавства відповідачем порушено стосовно заявника, що підтверджується листом відповідача, запереченням проти позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні спору повинен застосовувати правовий акт, який має вищу юридичну силу. Вищевикладене свідчить про те, що і відповідач, при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії, повинен був керуватися саме вимогами ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », а не приписами окремих постанов КМУ, на які відповідач посилався в листі на ім.'я позивача та у відгуку на позов. КМУ не наділений правом звужувати права позивача та в одноособовому порядку змінювати визначений Законом розмір пенсій.
Не може бути підставою для невиконання відповідачем свого обов»язку і відсутність коштів з огляду на те, що згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Окрім того, Конституцією України визначено, що людина в Україні визнана найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ст.ст. 50 та 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », а також ч. 1 ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за їх основу береться мінімальна пенсія за віком, мінімальний розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратила працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Оскільки пенсія позивачу має визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Вищевикладене свідчить про те, що на відповідачеві лежить обов'язок здійснити перерахунок заявнику пенсії по ІІ групі інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії з 10.02.2011 року у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у редакції Закону України від 06.06.1996 року та статтею 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у редакції Закону України від 05.10.2006 року, а також у відповідності до ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 та обов'язок провести відповідні виплати.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 128, 159-163КАС України, ст.ст. 13, 49-50, 53-54, 67, 70-71 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково .
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Липоводолинському районі Сумської області щодо ненарахування та невиплати пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліду 2 групи ОСОБА_2
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Липоводолинському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 державної пенсії як інваліду ІІ групи, щодо захворювання з яким встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст. 54, з урахуванням вимог ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у редакції Закону України від 05.10.2006 року, з 10 лютого 2011 року по 01 квітня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Липоводолинському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 додаткової пенсії як інваліду 2 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 50 з урахуванням вимог ч.3 ст. 67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у редакції Закону України від 05.10.2006 року, з 10 лютого 2011 року по 01 квітня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду.
Суддя О. М. Шульга