Постанова від 07.04.2008 по справі 02/52-10А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" квітня 2008 р.

Справа № 02/52-10А.

від 07.04.2008р. справа № 02/52-10АГосподарський суд Волинської області у складі: судді Костюк С.В.,

при секретарі судового засідання Кідибі Т.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Хохлова Н.О., довіреність №31 від 20.02.2008 р.;

Подкопаєв Я.В., довіреність №32 від 13.02.2008 р.;

від відповідача: Ліщук В.І. -довіреність №126 від 21.02.2008 р

Розглянув справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства “Володимир-Волинська птахофабрика», с. Федорівка Володимир-Волинського району

до Управління з контролю за використанням та охороною земель у Волинській області, м. Луцьк

про визнання недійсною відмови у наданні дозволу на зняття та перенесення родючого шару ґрунту та зобов'язання надати відповідний дозвіл

Відповідно до п. 6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, спір розглядається за нормами КАС України.

Сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.49, 50 КАС України. Заяви про відвід судді відповідно до ст.27 КАС України та про здійснення технічної фіксації судового процесу не поступило.

В судовому засіданні 31.03.2008р. оголошено перерву до 07.04.2008р. відповідно до ст. 150 КАС України.

В судовому засіданні 07.04.2008р. оголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Суть спору: Позивач звернувся з адміністративним позовом, в якому просить визнати недійсними відмову у наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву, викладену в листах управління з контролю за використанням земель у Волинській області від 01.08.2007 р. №369 та від 02.10.2007 р. №790 та зобов'язати надати дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву на земельних ділянках поблизу с. Соловичі, Турійського району та с. Когильне, Володимир-Волинського району.

Обгрунтовуючи заявлену вимогу вказує, що відмови у наданні дозволу є безпідставними, оскільки проекти землеустрою земельних ділянок пройшли державну експертизу землевпорядної документації у Волинському обласному головному управлінні земельних ресурсів та отримали позитивні висновки державної експертизи землевпорядної документації від 20.04.2007 р. №999 та від 15.03.2007 р. №714. В робочих проектах з оцінки впливів на навколишнє природне середовище по птахокомплексу, розробленому ВАТ “Укрмашпромпроект» міститься детальне обґрунтування передбачуваних заходів зняття та збереження родючого шару ґрунту, транспортування його до місця складування та нанесення на земельну ділянку, яка відновлюватиметься або на малопродуктивні угіддя. Зазначені проекти пройшли комплексну державну експертизу у Волинській обласній службі Української державної інвестиційної експертизи та отримали позитивний висновок №513/71-07 від 30.03.2007 р. та №768/1125-07 від 07.05.2007 р. Вимога відповідача в частині представлення підприємством підтверджуючих документів про сплату втрат сільськогосподарського виробництва суперечить ст.208 Земельного кодексу України та Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідач подав заперечення на позов, в якому вимоги позивача повністю відхиляє, вказуючи, що обов'язкове отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок передбачено чинним законодавством. Зазначене також міститься в висновку начальника Володимир-Волинського районного відділу земельних ресурсів від 13.03.2007 року №268, однак позивач звернувся в управління за дозволом коли розпочав будівництво господарських приміщень, за дані порушення директора товариства було притягнуто до адміністративної відповідальності та нараховано шкоду заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту.) Оскільки товариством не відшкодована завдана державі шкода та не усунені порушення земельного законодавства, облдержземлеінспекцією було відмовлено товариству в отриманні дозволу на зняття ґрунтового покриву.

З представлених суду матеріалів вбачається наступне.

Розпорядженням Турійської райдержадміністрації від 20.04.2007 року №106 вирішено надати в оренду на 49 років земельну ділянку площею 8,0646га на території Соловичівської сільської ради ВАТ Володимир-Волинська птахофабрика для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.7-10).

Згідно розпорядження Володимир-Волинської райдержадміністрації №115 від 19.03.2007 року товариству ВАТ "Володимир-Волинська птахофабрика" виділена в строкове платне користування на 49 років земельна ділянка площею 7,6553га біля с. Когильне , на території Льотничівської сільської ради для сільськогосподарського використання (а.с.11-13).

При розробці проектів землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок товариство "Володимир-Волинська птахофабрика" було зобов'язано отримати у Волинській облдержземлеінспекції відповідні дозволи на зняття родючого шару ґрунту.

Так, згідно висновку начальника Володимир-Волинського районного відділу земельних ресурсів Василенка В.М. №268 від 13.03.2007 року, який знаходиться в матеріалах по розробці проекту землеустрою, представлених позивачем для огляду в судове засідання, вказувалось на необхідність отримання дозволу при знятті родючого шару ґрунту у Волинській облдержземлеінспекції.

Водночас, як слідує з матеріалів справи товариство приступило до використання отриманих в оренду земельних ділянок без зазначених дозволів, що підтверджено актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.08.2007р. та актом обстеження земельної ділянки від 20.09.2007 року.

27.06.2007 року позивачем подано до держземлеінспекції заяву про надання дозволу на зняття та перенесення верхнього шару ґрунту у зв'язку з проведенням будівельно-монтажних робіт на земельних ділянках в с. Когильне, урочище «Стрільбище» та с.Соловичі, урочище "Чаяче".

Листом від 01.08.2007 року №369 відповідач відмовив у видачі дозволу по причині відсутності в проектах будівництва та проектах землеустрою умов зняття збереження і використання родючого шару ґрунту та підтверджених документів про сплату витрат сільськогосподарського виробництва, а в листі від 2.10.2007 року №512 на заяву б/н від 07.09.2007р. вказав, що зазначені дозволи будуть видані після відшкодування шкоди заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціальних дозволів на вищезазначених земельних ділянках, згідно направлених розрахунків.

Позивачем оспорюються в судовому порядку зазначені відмови облдержземлеінспекції у видачі дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок наданих для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на земельних ділянках площею 8,066 га поблизу с.Соловичі, Турійського району та площею 7,6553га поблизу с.Когильне, Володимир-Волинського району (а.с. 28-29), а також ставиться вимога зобов'язати відповідача надати відповідні дозволи.

Заслухавши представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності , господарський суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, оскільки відповідач при відмові у поданні дозволів діяв згідно чинного законодавства, в частині вимоги про зобов'язання надати дозволи провадження у справі слід закрити.

Даного висновку суд дійшов виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.2 ст.168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.

Ст.187 даного кодексу передбачено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно ст.188 кодексу державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом "г" ст.6 даного закону до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить видача спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів.

Відповідно до Постанови КМУ від 25.12.2007 року №1958 (із змінами та доповненнями) утворено в складі Держкомітету по земельних ресурсах Державну інспекцію із контролю за використанням та охороною земель, як урядовий орган державного управління.

Згідно п.4 п.п.3 Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2002 року №1958, саме на Держземлеінспекцію покладено повноваження щодо видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених в установленому законом порядку.

Відповідно до статтей 166,168 Земельного кодексу України, ст.2,3,6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Закону України "Про охорону земель", Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель було розроблено Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, яке затверджене наказом Держкомітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 року №1 та зареєстроване в Міністерстві юстиції 20.01.2005р. №70/10350 (надалі Порядок).

Пунктом 3.1 даного Порядку передбачено обов'язкове отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) власниками земельних ділянок та землекористувачами, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого)шару ґрунту.

Пунктом 3.3 даного Порядку дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Держкомзему України) відмовляє у видачі дозволу.

Сам порядок оформлення та видачі дозволу передбачений п.4 Порядку, а порядок оскарження дій посадових осіб інспекційних органів держкомзему п.8 даного Порядку.

Тобто, з системного аналізу вищезазначених нормативних актів вбачається обов'язкове отримання дозволу на зняття родючого шару ґрунту до початку використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Однак, як слідує з матеріалів перевірки Держземлеінспекції, товариство ВАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» не виконало зазначених вказівок, а розпочало будівництво птахоферми на орендованих земельних ділянках без відповідних дозволів, зазначені порушення не були усунені і після винесення відповідних приписів.

Виходячи з зазначених обставин, суд не вбачає підстав для визнання недійсним відмови у наданні дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву, оформлених листами від 01.08.2007р. та 01.10.2007р., а тому відмовляє в задоволенні адміністративного позову.

Щодо вимоги зобов'язати Держземлеінспекцію надати відповідні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву, то як слідує з положень діючого законодавства саме до компетенції відповідача віднесено вирішення зазначеного питання, тому враховуючи компетенцію суду відповідно до чинного законодавства в даній частині вимога підлягає закриттю згідно п.п.1 п.1 ст.157 КАС України..

Керуючись Земельним кодексом України, Законами України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", Положенням про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, затв. Постановою Кабінету Міністрів від 25.12.2002 року №1958, Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затв. наказом Держкомітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 року №1 та зареєстр. в Міністерстві юстиції 20.01.2005 року №70/10350., ст.ст.71,86 ,158-160 КАСУ господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. В позові про визнання недійсними відмови у наданні дозволів на зняття та перенесення родючого шару ґрунту, оформлених листами Волинської облдержземінспекції від 01.08.2007р. та 01.10.2007р. відмовити.

2. В частині зобов'язання надати дозвіл провадження у справі закрити.

Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

На постанову в 10-денний строк з дня виготовлення її повного тексту може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.

Суддя С.В.Костюк

Дата виготовлення повного тексту

постанови 14.04.2008р.

Суддя Костюк С.В.