Постанова від 31.03.2008 по справі А23/30

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

18.03.08р.

Справа № А23/30

За позовом Приватного підприємства "Реарді", м. Дніпропетровськ

до Державної податкової інспекції в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ

про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001882303 від 10.07.07

Суддя Добродняк І.Ю.

Представники сторін:

Від відповідача Каніна С.С. дов. від 20.11.07 № 44608/6/10-001 головдержподаінспектор

Від позивача Мороз Д.М. дов. від 24.01.08 № 2 представник

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом та просить визнати недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська №0001882303 від 10.07.07, яким до позивача застосовані штрафні санкції в загальному розмірі 191691,70 грн. за порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу проведена ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська з порушенням встановлених правил проведення перевірок, а саме: без надання під розписку направлень на перевірку та наказу керівника податкового органу про проведення перевірки.

Крім того висновок відповідача про порушення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні не відповідає дійсності, оскільки на відособлених підрозділах підприємства позивача (супермаркетах) ведеться касова книга із оформленням прибуткових та видаткових касових ордерів. Старшим касиром та бухгалтером супермаркету всі прибуткові та видаткові касові ордери за 21.05.07 були оформлені своєчасно та в установленому порядку, що підтверджується первинними документами, наявна виручка була оприбуткована в касі підприємства своєчасно і того ж дня була інкасована в банк.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що під час проведеної в установленому порядку перевірки було встановлено не оприбуткування готівкових коштів у сумі 38338,34 грн., що є підставою для застосування штрафних санкцій відповідно до Указу Президента України від 12.06.95 № 436 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки".

Згідно з вимогами п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Фактично на час проведення перевірки відповідні записи в КОРО здійснені не були.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

10.07.07 Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (відповідачем) винесено рішення про застосування фінансових санкцій до позивача № 0001882303, яким згідно абз.3 ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.95 визначено суму штрафних санкцій 191691,70 грн.

Підставою для винесення оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій є, як зазначено в рішенні, акт перевірки № 002339 від 22.05.07.

22.05.07 Державною податковою адміністрацією у Дніпропетровській області складений акт № 002339 перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, а саме: перевірки господарської одиниці позивача -супермаркету "Большая ложка", що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Донецьке Шосе, 9-а.

Під час перевірки встановлено порушення з боку позивача п. 2.6 Положення ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637, а саме: не оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 38338,34 грн. - в книгах обліку розрахункових операцій №№ 0462007690/1, 0462007696/1, 0462007699/1 від 19.02.07 не здійснено облік готівкових коштів на підставі фіскальних звітних чеків ("z"-звітів) РРО №№ 0338, 0393, 0230 від 21.05.07. Середньоденна сума виторгу РРО по господарській одиниці складає 95000,00 грн.

Акт складений у присутності управляючого позивача Мірошниченко Н.А., підписаний нею без зауважень та заперечень.

До акту в якості додатків до акту перевірки долучені витяг з книг обліку розрахункових операцій (розділ 2 "облік руху готівки та сум розрахунків"), в яких відсутній запис від 21.05.07, "z"-звіти за 21.05.07, письмова пояснювальна старшого касира, відповідно до якої "z"-звіти за 21.05.07 були підклеєні в КОРО, але суми, зазначені в цих "z"-звітах, не були записані в розділ 2 КОРО.

Щодо посилання позивача на порушення порядку проведення перевірки, суд вважає таке твердження позивача помилковим, таким, що не відповідає фактичним обставинам справи та нормам діючого законодавства.

Статтями 8, 9 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначені функції органів державної податкової служби, до яких належать, зокрема здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Статтею 11№ цього ж Закону встановлені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно із ч.7 ст. 11№ Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до позапланових перевірок віднесені перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який не є Законами про оподаткування.

Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено здійснення контролю за додержанням порядку проведення розрахунків за товари (послуги).

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" вказані перевірки здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових чи позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Поняття планових або позапланових перевірок, визначені у п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", не поширюється на перевірки по дотриманню вимог вказаного вище Закону, оскільки такі перевірки здійснюються відповідно до п.2 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи.

За положенням статті 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5 - 9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.

Позапланова перевірка, що провадиться уповноваженими контролюючими органами стосовно осіб, визначених у частині другій цієї статті, може здійснюватися виключно на підставі постанови слідчого, органу дізнання або відповідно до рішення суду.

Щодо перевірки решти суб'єктів господарювання зазначений Закон обмежень не містить.

Перевірка господарської одиниці позивача проводилась відповідно до затвердженого ДПА у Дніпропетровській області плану-графіку проведення перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій на травень 2007 року посадовими особами ДПА у Дніпропетровській області на підставі направлень № 2367 від 21.05.07, 2368 від 21.05.07. Із зазначеними направленнями представник позивача -управляючий ознайомлена, про що свідчить її розписка (а.с.70).

Таким чином, умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок, визначені ст. 112 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", в даному випадку дотримані.

Щодо виявлених фактів невнесення сум готівкових коштів в розділ 2 КОРО за 21.05.07 зафіксовані в акті перевірки обставини не спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, поданими сторонами поясненнями.

Разом з тим суд вважає, що відповідачем неправильно застосовані вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637.

Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.95 встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637, в пункті 2.6 встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Згідно п.4.2 цього ж Положення усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.

Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством - юридичною особою, до складу якого вони входять.

Фактично, як вбачається з матеріалів справи, на перевіряємому об'єкті -окремій господарській одиниці, відокремленому підрозділі підприємства-позивача ведеться касова книга, що відповідає вказаній вище нормі п.4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, у зв'язку з чим незалежно від наявності реєстраторів розрахункових операцій під оприбуткуванням готівки в даному випадку слід розуміти здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі супермаркету на підставі прибуткових касових ордерів.

Порушення порядку ведення касової книги з боку позивача не встановлено, вся отримана готівка 21.05.07 згідно даних "z"-звітів за 21.05.07 оприбуткована в касі супермаркету з оформленням відповідних прибуткових касових ордерів і здійсненням відповідних записів в касовій книзі.

Вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, на які посилається відповідач, на спірні правовідносини не розповсюджуються, оскільки стосуються випадків, коли розрахункові операції з готівкою здійснюються виключно із застосуванням РРО або використанням РК і готівкові кошти обліковуються лише у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) згідно затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00 № 614 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок.

Таким чином, виходячи з наведених правових норм і фактичних обставин вбачається, що позивачем готівка, отримана за 21.05.07, оприбуткована в повному обсязі в касі супермаркету, внаслідок чого висновок відповідача щодо не оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 38338,34 грн. є помилковим, винесення оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій з цього приводу є безпідставним, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001882303 від 10.07.07.

Стягнути з державного бюджету на користь Приватного підприємства "Реарді", м. Дніпропетровськ, - 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

І.Ю. Добродняк

31.03.08

Згiдно з оригіналом

Помічник судді

Н.Ф. Голов'яшкіна