06.03.08р.
Справа № А38/27-08
За позовом Комунального житлового підприємства №33, м.Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Центральної міжрайонної Державної податкової інспекції у м.Кривому Розі Дніпропетровської області
про визнання неправомірними дій та визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
Суддя Н.А.Бишевська
Секретар судового засідання А.О.Бикова
Представники сторін:
Від позивача: Ткаченко С.М., паспорт серії АН 091539 виданий Саксаганським РВ Криворізького МУ УМВС України у Дніпропетровській області, Лєдовських Т.В., дов. від 10.01.2008 року
Від відповідача: Любицька С.П., дов. № 765/Л/100 від 14.01.2008 року, Пурис Н.І., дов. № 5110/П/100 від 04.03.2008 року
Заявлено позов Комунального житлового підприємства №33 (далі -Позивач, КЖП №33) про визнання неправомірними дій по проведенню перевірки та визнання недійсними податкових повідомлень-рішень Центральної міжрайонної Державної податкової інспекції у м.Кривому Розі Дніпропетровської області (далі -Відповідач, Центральна МДПІ) № 0000281800/0, № 0000311800/0 та № 0000321800/0 від 12.04.07р.
Позовні вимоги обґрунтовані неправомірністю проведення перевірки та невідповідністю висновків податкового органу вимогам законодавства, що стало підставою необґрунтовано застосованих штрафних санкцій.
Відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на правильність та обґрунтованість проведеної перевірки; відповідність обставин викладених в акті перевірки вимогам законодавства та фактичним обставинам.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
19.03.2007р. відділом адміністрування платежів за землекористування, місцевих податків і зборів, ресурсних (рентних) та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб Центральної МДПІ у м. Кривому Розі проведено документальну невиїзну перевірку дотримання граничних термінів сплати земельного податку КЖП №33 за період з 01.06.2004р.
В процесі перевірки встановлено порушення податкового законодавства, а саме:
за 2004 рік: сума сплаченого боргу становить 22404,35грн., сума штрафних санкції 3695,33грн.
- за 2005рік: сума сплаченого боргу становить 45541,66грн., сума штрафних санкції 9938,28грн.
- за 2006 рік: сума сплаченого боргу становить 53053,99грн., сума штрафних санкції 12362,83грн.
- за 2007 рік: сума сплаченого боргу становить 24595,81грн., сума штрафних санкції 6223,77грн.
Загальна сума сплаченого боргу становить 145595,81грн., сума штрафних санкцій 32220,21грн.
Встановлено, що в порушення абз.1 ст.17 Закону України "Про плату за землю" від 19.09.96р. №378/96-ВР (далі - Закон №378), підприємством порушено терміни сплати узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку за період з 01.06.2004р. по 14.03.2007р., а саме : згідно наданих до МДШ підприємством податкових розрахунків земельного податку за 2004 рік №45 від 27.01.04р, уточнені за 2004 рік №2006 від 26.02.07р., №5843 від 16.04.04р, №19877 від 27.07.04р., №34127 від 14.12.04р., за 2005 рік №315 від 27.01.05р., уточнений за 2005 рік №60563 від 31.01.06р., за 2006 рік №1065 від 31.01.06р., уточнений розрахунок за 2006р.№65371 від 05.02.2007р, розрахунок за 2007 рік №1802 від 05.02.2007р.
За результатами перевірки складено Акт від 19.03.2007 р. за № 154/106/153/20259832.
Відповідно до висновків зроблених співробітником податкового органу, КЖП № 33 порушено граничні строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, передбачені абз. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», що призвело до нарахування штрафних санкцій, передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Проаналізувавши дані карток особових рахунків по КЖП №33 за період з 01.06.2004р. по 14.03.2007р., виходячи з розрахунку штрафних санкцій до акту №154/106/153/20259832 від 19.03.2007 року податковим органом зроблено висновок, що підприємство на протязі перевіряємого періоду, сплачувало земельний податок не своєчасно.
На підставі акту № 154/106/153/20259832 та розрахунку до нього, Центральною МДПІ у м. Кривому Розі винесені податкові повідомлення-рішення від за № 0000281800/0, № 0000311800/0 та № 0000321800/0.
Згідно податкового повідомлення-рішення № 0000281800/0 КЖП № 33 за затримку на 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 43918,18 грн. нараховано штраф у розмірі 10 % у сумі 4391,82 грн.
Згідно податкового повідомлення-рішення № 0000311800/0 КЖП № 33 за затримку на 90 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 76701,59 грн. нараховано штраф у розмірі 20 % у сумі 15340,32 грн.
Згідно податкового повідомлення-рішення № 0000321800/0 КЖП № 33 за затримку на 122 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 24976,09 грн. нараховано штраф у розмірі 50 % у сумі 12480,07 грн.
Дані податкові повідомлення-рішення прийняті Центральною МДПІ у м. Кривому Розі
Не погоджуючись з зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями КЖП № 33 оскаржено їх в адміністративному порядку до Центральної МДПІ у м. Кривому Розі, ДПА у Дніпропетровській області, ДПА України.
Рішеннями Центральної МДПІ у м. Кривому Розі від 19.06.2007 р. за № 13541/Ю-153, ДПА у Дніпропетровській області від 29.08.2007 р. за № 22977/10/25-008 та ДПА України від 14.11.2007р. № 11394/6/25-0215 скарги КЖП № 33 були залишені без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.
Також в процедурі адміністративного оскарження відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: від 19.06.2007 р. № 0000281800/1 на суму 4391,82 грн., № 0000311800/1 на суму 15340,32 грн., № 0000321800/1 на суму 12480,07 грн.; від 06.09.2007 р. № 0000281800/2 на суму 4391,82 грн., № 0000311800/2 на суму 15340,32 грн., № 0000321800/2 на суму 12480,07 грн.; від 22.11.2007 р. № 0000281800/3 на суму 4391,82 грн., № 0000311800/3 на суму 15340,32 грн., № 0000321800/3 на суму 12480,07 грн., з якими позивач не згоден, та які оскаржені ним до суду.
Суд відмовляє в задоволенні позову з огляду на наступне:
Відповідно до ст.14 (абз.1) Закону України № 378 "платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями".
Відповідно до п.2 "Порядку подання податкового розрахунку земельного податку" від 26.10.2001р. №434 (зі змінами та доповненнями) розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 1 січня поточного року і щороку подається власником землі та/або землекористувачем до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землю державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, згідно статі 17 (абз.1) Закону України № 378 сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до вимог п.5.1. Закону № 2181- податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання таких податкових декларацій.
Згідно вимог пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання , не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених п.п.17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Законом № 2181, застосовується санкція у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми боргу;
- при затримці що є більшою 90 календарних днів наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно матеріалів справи, податковим органом на виконання пп.17.1.7, п.17.1. ст17. Закону № 2181 застосовано до КЖП №33 штрафні (фінансові) санкції, а саме;
• за 2005р.- 2007р по ставці 50% сума штрафних санкцій - 12488,07 грн.;
• за 2004р.- 2007р по ставці 20% сума штрафних санкцій - 15340,32 грн.;
• за 2004р.- 2007р по ставці 10% сума штрафних санкцій - 4391,82 грн..
У відповідності з п. 7.7 ст.7 Закону №2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Наказом від 13 листопада 2002року ДПА України затверджено Податкове роз'яснення щодо черговості погашення та окремих питань стягнення сум податкового боргу п.1 якого, зокрема, передбачено: "кошти, що надійшли на сплату зобов'язань з податку, збору (обов'язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов'язань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платників податків податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань, розрахованих контролюючим органом."
Окрім того, судом прийнято до уваги дії відповідача щодо виконання вимог ст.71 КАС України, а саме -проведення (на підставі додатку до позову - "розрахунку земельного податку по КЖП №33" та копії платіжних доручень про сплату земельного податку) аналізу наведених підприємством у позові фактів сплати земельного податку. За висновками аналізу податкового органу - дані свідчать про наявність фактів порушення граничних термінів сплати земельного податку за перевіряємий період. Крім того, з вищезазначеного аналізу встановлено, що недоїмка мала тенденцію до збільшення, що свідчить про сплату поточних платежів не в повному обсязі. Таким чином, при наявності заборгованості, сплата поточних платежів, збільшує нарахування фінансової санкції, оскільки підлягає погашенню сума узгодженого податкового зобов'язання, що нарахована по терміну раніше, відповідно до Закону №2181.
В додатку до позову "Розрахунок земельного податку по КЖП-33", не враховано стан заборгованості КЖП №33 по земельному податку на початок перевіряємого періоду, а саме станом на 01.06.2004р заборгованість по сплаті земельного податку до бюджету складала 1410,25грн.
В додатку до позову "Розрахунок земельного податку по КЖП-33, сплата земельного податку прирівнюється до фактично нарахованих сум податкових зобов'язань з урахуванням їх змін на підставі уточнених податкових розрахунків земельного податку на 2005 та 2006 роки (суми де зменшення). Але позивачем не враховано, що уточнений розрахунок по земельному податку на 2005 рік надано підприємством до МДП 31.01.2006р. і відповідно за 2006 рік - 05.02.2007 р.. Таким чином, в картці особового рахунку по земельному податку по підприємству нарахування земельного податку за 2005 та 2006 роки були більшими за фактичні на підставі поданих до МДПІ податкових розрахунків по земельному податку на дані звітні періоди по причині несвоєчасного подання уточнених податкових розрахунків.
Враховуючи викладене, суд погоджується з позицією відповідача, стосовно того що порушення з боку підприємства, встановлені та зафіксовані в акті перевірки, містяться в несвоєчасній сплаті підприємством узгоджених сум податкових зобов'язань по земельному податку. При цьому, законодавцем встановлена відповідальність за вищезазначене порушення, зокрема, згідно п.п.17.1.7 Закону №2181 до платника податків застосовується фінансова санкція.
Таким чином, додані до позову документи свідчать про наявність зафіксованих в акті перевірки від 19.03.2007р. порушень, з огляду на що суд не вбачає підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень -рішень та задоволення адміністративного позову.
Що стосовно твердження відповідача про подвійне притягнення до відповідальності, суд, звертаючи увагу на додаткові пояснення відповідача стосовно порушень в діях працівника податкового органу Писаковою Н.В., за які до даного працівника застосовано заходи дисциплінарного стягнення, про що є докази в матеріалах справи, не знаходить належних підстав для задоволення позову за цієї обставини, оскільки вона не спростовує факту наявності порушення позивачем термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання, перелік яких деталізовано в акті документальної невиїзної, перевірки від 19.03.2007р. №154/106/153/20259832 та додатку до нього.
На підставі Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р., керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, господарський суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у строки та порядку, передбачені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.А.Бишевська
Постанова підписана в повному обсязі 14.04.08р.