Приморський районний суд м.Одеси
Справа № 2-а-2282/11
05 квітня 2011 року суддя Приморського районного суду м.Одеси Ільченко Н.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
04.04.2011 року у провадження судді надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що копію оскаржуваної постанови серії ВЕ №236589 від 05.02.2011 року ОСОБА_1 отримав 05.02.2011 року.
Не погоджуючись з постановою позивач звернувся із скаргою до начальника УДАІ ГУМВС України в Миколаївській області, однак листом від 28.02.2011 року ОСОБА_1 було повідомлено, що оскаржувану постанову залишено без змін, який було отримано позивачем лише 23.03.2011 року, але на підтвердження даного факту ОСОБА_1 не надав суду жодних доказів, та 28.03.2011 року даний адміністративний позов направив до Приморського районного суду м.Одеси поштою.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Але як вбачається зі ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Також, з п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП вбачається, що постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.
Відповідно ч.1 п.5 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Згідно ч.2 ст.107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Як вбачається з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Заяви позивача про поновлення строку звернення з даним позовом до суду не надходило.
Згідно ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1, підлягає залишенню без розгляду, як поданий після закінчення строків, установлених законом
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 100 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м.Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя Н.А.Ільченко