Постанова від 15.03.2011 по справі 2-а-1140/11

Справа № 2а -1140/11

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇН

15 березня 2011 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

Головуючого судді Свяченої Ю.Б.,

при секретарі Росолик О.А.,………

розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні Приморського районного суду м. Одеси адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси

"про визнання відмови відповідача нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії", суд -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2011 року позивачка звернулась до Приморського районного суду м. Одеси із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси мотивуючи свої вимоги тим, що вона є дитиною війни і відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Конституційний суд України прийняв рішення від 09.07.2007 року, яким скасував деякі положення Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", які скорочували суму виплат дітям війни. Проте відповідач відповідний перерахунок пенсії не зробив, в зв'язку з чим позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії та забезпечити виплату щомісячної державної соціальної допомоги за період з 01 січня 2009 року по день винесення Постанови, виходячи із вимог Закону.

Під час розгляду справи від позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 15 березня 2011 року позовні вимоги позивача за період з 01 січня 2009 року по 12 серпня 2010 року залишено без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду.

Відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському району м. Одеси надіслано до суду заперечення проти адміністративного позову посилаючись на те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»було зупинено на 2006 рік дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України»на 2007 рік визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.. 6 Закону № 2195-IV виплачується особам, які є інвалідами, у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Згідно п.2 ст. 41 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких нормативних актів України»дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, що складає 10% від розміру прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатної особи.

Суд розглянувши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного:

Спірні правовідносини регулюються ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195, якою встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

ОСОБА_1 яка має статус «Діти війни»відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195 від 18.11.2004 року, є особою, яка віднесена до соціальної групи як дитина війни. Даний факт підтверджується паспортом КЕ 366059 виданого Приморським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області від 28 серпня 1996 року та пенсійним посвідченням № 190983 від 04.05.2005 р.

Виходячи із того, що позивач має правовий статус дитини війни, то на нього розповсюджуються всі пільги та гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни", зокрема й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком, як передбачено ст.6 зазначеного Закону.

Однак як вказує позивач УПФ в Приморському районі м. Одеси нараховує та виплачує зазначену допомогу в розмірі 10% від мінімальної пенсії за віком, а тому позивач був змушений звернутись до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Так, з 1 січня 2008 року вищеназвана надбавка виплачувалась згідно Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" у встановлених законодавством розмірах.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч. 3 ст.28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Враховуючи викладене, в контексті положень ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд вважає за можливе застосувати для визначення розміру щомісячної доплати до мінімальної пенсії за віком розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також, відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року (п. 41 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України") викладена в новій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розділ ІІ цього Закону, яким, зокрема, внесено зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", набирає чинності з 01.01.2008 року.

Рішенням Конституційного суду України по справі 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення.

Виходячи з того, що редакція ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 01 січня 2008 року втратила свою чинність з дня прийняття рішення Конституційним судом України по справі 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, то з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція цієї статті, а також право позивача на нарахування підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка є чиною і на час вирішення справи.

Згідно ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений в 2008 році у розмірі: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

В свою чергу ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено в розмірах, що діяли в грудні 2008 року.

Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України, Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного суду України відповідач вказані надбавки позивачу виплачував не в повному обсязі. Не сплачені надбавки і до цього часу.

За таких обставин суд вважає, що право позивача порушено, та підлягає судовому захисту, оскільки він має право на підвищення пенсії в розмірі визначеному Законом України "Про соціальний захист дітей війни" ( у редакції від 18.11.2004 року, чинній і на час розгляду справи по суті).

Отже, нарахування та виплата у 2010-2011 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватись відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

З урахуванням вищезазначеного суд вважає за необхідним вимоги позивача задовольнити, шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та забезпечити проведення позивачу підвищення до пенсії, передбачене ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, за період з 13 серпня 2010 року по день винесення Постанови суду, включно, для захисту прав, свобод і інтересів позивача, в межах позовних вимог.

Суд не вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування у визначеній позивачем сумі, так як перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України у порядку, встановленому чинним законодавством, на підставі документів, наявних у пенсійній справі, з урахуванням вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо індексації пенсійних виплат, з урахуванням вже здійснених виплат. Тому суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії, покладену законодавством на зазначені органи, і не може зобов'язати управління нарахувати позивачеві підвищення до пенсії у визначеному розмірі, а може зобов'язати лише здійснити дії щодо перерахунку пенсії з урахуванням вимог законодавства. Крім того, суд не вважає за можливе задовольнити вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на її користь грошових коштів у визначеній нею сумі, так як згідно з ч. 2 ст. 1 ЦК України, до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Суд вважає, що зобов'язання судом відповідача перерахувати та сплатити пенсію у визначеному судом порядку, є достатнім для поновлення права відповідача на отримання державної соціальної допомоги у вигляді надбавки до пенсії, яке порушено відповідачем.

Керуючись Законом України "Про соціальний захист дітей війни", Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік", Законом України "Про Державний бюджет на 2010 рік", Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік", Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року по справі №10-рп/2008, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 77, 86, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання відмови відповідача щодо нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії за період з 13 серпня 2010 року і надалі згідно чинного законодавства -задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, що передбачене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, за період з 13 серпня 2010 і надалі згідно чинного законодавства.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Ю.Б. Свячена