Справа № 2а-909/11 р.
І М ' Я М У К Р А Ї Н И
4 травня 2011 рок у Алчевський міський суд Луганської області
в складі : головуючого - судді Лук'янової О.В.
при секретарі - Полевої М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Алчевську про визнання неправомірними дії, неправомірною відмови у перерахунку пенсії у 2009 роках із застосуванням показників заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії незаконною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії у 2009 роках із застосування показників середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунок пенсії, -
Позивач ОСОБА_1, посилаючись на те, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Алчевську Луганської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”. 8 квітня 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу роботи та із заробітку. Відповідачем, при перерахунку пенсії, був використаний показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, тобто 1197,91 грн.. Отже, позивач, вважаючи, що дії відповідача по перерахунку його пенсії є неправомірними, оскільки згідно статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (із змінами, внесеними Законом України “Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тому звернувся до суду з позовом та просив: визнати дії відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії йому у 2009 році показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, протиправними; визнати відмову відповідача у перерахунку пенсії за 2009 роки із застосуванням показників заробітної плати за 2008 рік незаконною; зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії за 2009 роки із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
В судове засідання позивач не з'явився, у заяві /а.с.18/ просив суд розглядати справу у його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у запереченнях /а.с.16/ просив розглянути справу без участі його представника. На адресу суду надійшли заперечення /а.с.15-16/ проти позову, у яких відповідач посилається на те, що при перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік /1197грн. 91коп./, як це визначено п.п.2 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а тому вимоги позивача щодо підвищення пенсії відповідач вважає незаконними, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, частиною 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (із змінами, внесеними Законом України “Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.
Отже, з 22.05.2008 року відновлено дію ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього закону.
Ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачена формула розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Один з показників, що застосовується в формулі -це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, під час перерахунку пенсії позивачу у 2009 році Управлінням Пенсійного фонду України в м. Алчевську Луганської області повинен був застосовуватись показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, у частині того, що рішень про відновлення дії зазначених норм Закону в попередній редакції не приймалося і Управлінням Пенсійного фонду України в м.Алчевську Луганської області проведено перерахунок пенсії на підставі підзаконного нормативного акту, а саме підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, тим більше що, підпункт 3 пункту 11 наведеної Постанови КМУ також передбачає, що перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 19 та ч. 3 ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їx посадові особи зобов'язані діяти на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Рішення Конституційного суду має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених Законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня постановлення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 8 Конституції України передбачено, що по всій території України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Таким чином, державні соціальні гарантії, які були встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” позивачеві, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами, у тому числі і постановами КМУ на які посилається відповідач і які не мають юридичної сили вищої, аніж закони. А при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
На підставі наведеного, керуючись ст. 8,22, 55, 59,152 Конституції України, ст.ст.40, 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.160-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії УПФУ в м.Алчевську Луганської області, щодо застосування під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 8 квітня 2009 року, показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Алчевську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 8 квітня 2009 року із заробітної плати за період страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Алчевський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.В.Лук'янова